You are here:

Wiedeńskie informacje prasowe 11/2019 Wien 2020. Capital of Music

Bogate dziedzictwo muzyczne wiedeńskiej muzyki klasycznej wciąż żyje w Wiedniu, mieście o nieprzerwanej witalności i różnorodności. Dzisiaj, podobnie jak 250 lat temu, Wiedeń uchodzi za światową stolicę muzyki. Każdego wieczoru 10000 miłośników muzyki słucha na żywo koncertów muzyki klasycznej w Wiedeńskiej Operze Narodowej, Musikverein, Konzerthaus, Volksoper i wielu innych instytucjach muzycznych. Wiedniowi udało się przenieść swoje wielkie historyczne dziedzictwo klasyczne do teraźniejszości i wzbogacić je o nowe impulsy.

Muzyczne zamiłowanie mieszkańców Wiednia jest widoczne we wszystkich aspektach: w edukacji na wysokim poziomie, w wielkich salach operowych i koncertowych, w wysokiej jakości orkiestrach i wykonawcach, w licznych muzeach i miejscach pamięci poświęconych muzyce w jej najróżniejszych formach oraz w kompleksowej obsłudze muzyków – od tworzenia instrumentów po wysokiej klasy studia nagrań. Te wspaniałe koncerty i cudowne wydarzenia, które wypełniają wiedeński kalendarz muzyczny, inspirując międzynarodową publiczność, a jak w przypadku Koncertu Noworocznego i Koncertu Letniej Nocy w Schönbrunn w wykonaniu Filharmoników Wiedeńskich są obserwowane przez miliony fanów muzyki klasycznej na całym świecie.

Wizja Wiednia jako miasta muzyki oraz pojawiająca się tu kompetentna i entuzjastyczna publiczność przyciąga artystów z całego świata – dawniej i teraz. Ludwig van Beethoven wybrał kiedyś Wiedeń, jako miejsce pracy i centrum życia. Obecnie najbardziej znanymi Wiedeńczykami z wyboru są śpiewacy operowi Anna Netrebko, Elīna Garanča i Juan Diego Flórez, dyrygent Philippe Jordan oraz muzycy Julian Rachlin i Aleksey Igudesman.

Wielu innych muzyków o międzynarodowej renomie ma szczególne powiązania z Wiedniem. „W Ameryce Nashville jest muzyczną stolicą USA, natomiast w Europie to Wiedeń jest stolicą muzyki”, mówi jeden z najbardziej popularnych amerykańskich artystów solowych, piosenkarz, pianista i autor tekstów Billy Joel. Legenda muzyki filmowej Hans Zimmer mówi: „Jeśli jest jedno miejsce na świecie, które jest niezwykle inspirujące dla muzyków, to wciąż jest to Wiedeń”. Także wirtuoz skrzypiec Joshua Bell zachwyca się Wiedniem: „Oczywiście marzeniem każdego muzyka jest, by tu przyjechać. To takie inspirujące być w mieście, w którym każdy zakątek jest piękny”. A pianistka Yuja Wang czuje się w Wiedniu jak w domu: „Mam wielu przyjaciół w Wiedniu. Kiedy tu jestem, czuję się szczęśliwa, bezpieczna i kochana. Lubię spacerować po parku miejskim. A gmach Konzerthaus jest niedaleko Musikverein. Mały kawałek raju.”

Na 2020 rok Biuro Promocji Miasta Wiednia WienTourismus opracowało innowacyjną aplikację głosową dla asystentów głosowych Amazon i Google. Aktywowanie na urządzeniach Alexa Skill lub Google Action plików Beethovens Wien ew. Beethoven’s Vienna uruchamia interaktywną audycję radiową na temat życia i twórczości Ludwiga van Beethovena. Usłyszeć można opowieści i anegdoty, w których kryją się niespodzianki nawet dla znawców Beethovena i zdradzają wiele szczegółów na temat jego twórczości i osobowości. Nagrania Wiedeńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Philippe'a Jordana wszystkich dziewięciu symfonii Ludwiga van Beethovena stanowią zaś idealną ścieżkę dźwiękową. Aplikacje głosowe Beethoven Wien i Beethoven's Vienna, dostępne na urządzenia Alexa Skill i Google Action w odpowiednich sklepach, będą reklamowane w ramach cyfrowej kampanii Performance-Marketing w krajach niemieckojęzycznych, Wielkiej Brytanii i USA, a także z wykorzystaniem kanałów WienTourismus i Wiedeńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Wraz z Narodowym Biurem Promocji Austrii organizacja WienTourismus opracowała również inteligentny przewodnik audio zintegrowany w okularach przeciwsłonecznych. Dzięki oprawkom i głośnikom Bose oraz nowej aplikacji #RelatedToAustria Ludwig van Beethoven oprowadza dźwiękowo przez Wiedeń i Nowy Jork. W Wiedniu okulary można wypożyczyć w biurze informacji turystycznej na Albertinaplatz.

Wiedeń rozpoczyna rok jubileuszowy już 16 grudnia 2019 roku od wielkiej imprezy pod hasłem Beethoven, należy do wszystkich.

Informacje Biura Promocji Miasta Wiednia WienTourismus dotyczące roku tematycznego „Wien 2020. Capital of Music”:

Biuro informacji turystycznej, Albertinaplatz/Maysedergasse, 1010 Wien, www.wien.info, codziennie w godz. 9:00-19:00

Informacje miasta Wiednia dotyczące roku beethovenowskiego: (Strona internetowa wyłącznie w języku niemieckim!) www.wienbeethoven2020.at

Aplikację głosową dla asystentów głosowych Amazon i Google:

Contact

Vienna Tourist Board
Helena Hartlauer
Media Relations
Tel. (+ 43 1) 211 14-364