Klimt ve Viyana'da Modernizmin doğuşu

Viyana'da Yüksek kültür 1900'lerde her tarz sanata yöneldi. Edebiyatta, görsel sanatlarda, mimaride ve müzikte hiçbir yerde görülmeyen heyecan verici ve öncü keşifler yapıldı. 1910'da Viyana 2 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük 5. şehri, rakipsiz Orta Avrupa'nın Kültür Başkentiydi. Gustav Klimt'in resimleri dönemi şekillendiren bilimsel ve sanatsal keşiflere ve gelişmelere yansımıştır. Klimt'in eserleri Ringstarsse çağından soyutlamanın başlangıç dönemine bir yol çizmiştir: Klimt,19. yüzyıl Viyanalı ressamı Hans Makart'tan etkilenmiştir,Klimt, kardeşi Ernst ve Franz Matsch Ringstrasse bulvarındaki birçok binayı dekore etmiştir. Burgtheater(şehir tiyatrosu) ve Kunsthistorisches Museum'de(tarihi sanat müzesi) ki merdivenler çalışmalarının seçkin örneklerindendir. Klimt'in yaratıcı çıkışı ve sitili kendisinden genç çağdaşları Egon Schiele ve Oskar Kokoschka'ya yol hazırlamıştır.

Klimt'in ve yoldaşı sanatçıların mirası 1897 protestosu isyan hareketinin ortaya çıkışı ile modası geçmiş sanat anlayışının sonunu getirmiştir: Otto Wagner'in arkadaşı Joseph Maria Olbrich'in yarattığı yeni İsyankar Bina sergi salonu 'Her yaşa sanat, sanat özgürlüktür' söylemini taşır. Klimt Beethoven Frieze'ye binada katkıda bulunmuştur. Mimar Josef Haoffmann isyan hareketinin yaratıcılarındandır. Klimt ile beraber Brüksel'de ki Palais Stoclet ortak çalışmaları yeni sanatın anıtıdır. Dizaynın yönünü sonsuza kadar değiştirebilecek bir şirket olan Wiener Werkstaette üzerinde Klimt'in büyük etkisi vardır. (1903'te Hoffmann ve Kolo Moser yapımı). Çalışmalar bu sanatçılar ve çağdaşları ile yalnız Viyana Müzeleri ve sergi salonları ile sınırlı değildir: gerçekte bütün kentsel alanı şekillendirmiştir.

Yüzyıl değişiminde toplum çarpıcı değişiklikler geçirmiştir. Klimt'in kadın protreleri yükselen orta sınıfın güveninin ortaya çıkışının belirtisidir. 1898 Sonja Knips'in portresi Klimt'i asil Viyana burjuvazisinin çok zengin portrecisi durumuna getirmiştir.  Benzer eserleri Fritza Riedler ve Adele Bloch-Bauer (dünyanın en pahalı resimleri) bugüne kadar, aynı şekilde modern bir kadın olan eşi Emilie Flöge'de sanatçının hayatının sonuna kadar çekiciliğinden birşey kaybetmemiştir.

Viyana Belvedere sanatçının 22 eseri ile dünyanın en büyük Klimt kolleksiyonun evidir. Leopold Müzesinde, Viyana Müzesinde ve Albertina'da önemli çalışmaları teşhir edilmektedir. Çağdaş belgeler ve MAK ve Avusturya Ulusal Kütüphanesinde ki diğer sergiler Klimt ve yaşamını ortaya koymaktadır.

Klimt'in yıldönümü yılı, 2012'de ziyaretçiler sanatçının ve Wiener Moderne(Modern Viyana)çağdaşlarının düşüncelerimizi ve hayatlarımızı bugüne kadar nasıl şekillendirdiğini ve zaman içinde hiçbir şey kaybetmeyen bu devri keşfedebilirler.

Teilen, bewerten und Feedback
Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *