You are here:

Informacje prasowe miasta Wiedeń: lipiec 2021 Hossa otwarć w wiedeńskim świecie gastronomii

W tym roku nad Kanałem Dunajskim otwierają się aż dwa nowe bary. Ta strefa relaksu w śródmieściu jest jednym z najpopularniejszych miejsc spotkań wiedeńczyków. Ponadto znaleźć tu można zróżnicowaną ofertę gastronomiczną. Oprócz tradycyjnych klasyków, takich jak bar Strandbar Herrmann, Tel Aviv Beach czy Badeschiff, w tym sezonie dołączają nowi gracze. Wkrótce otwarcie lokali taste! Food Market i Fräulein’s fabelhafter Sommergarten. Lokal taste! Food Market od połowy czerwca zaprezentuje różne koncepcje street foodu od zmieniających się dostawców. Goście otrzymują jedzenie w pojemnikach. Ofertę uzupełnia bar z koktajlami na bazie rumu oraz piaszczysta plaża z leżakami do bezkonsumpcyjnego użytku. Bajeczny letni ogródek Fräulein’s fabelhafter Sommergarten ma być zrealizowany w stylu bawarskiego ogródka piwnego. Ponadto w planach jest oferowanie gościom artykułów na grilla, które będą mogli następnie sami grillować na miejscu. Dopóki budowa nie zostanie ukończona, stoi tam pop-up z lanym piwem i szprycerami.

Neni w parku Prater: Na zewnątrz jest nowym wewnątrz

Nowy lokal NENI am Prater oferuje najlepsze widoki na miasto i wiedeński Prater. Przedsiębiorca i multirestaurator Haya Molcho wraz z synami prowadzi restaurację z dużym tarasem na dachu hotelu/hostelu Superbude. W Wiedniu rodzina Molcho prowadzi już NENI na Naschmarkt i Tel Aviv Beach nad Kanałem Dunajskim, oba koncentrują się na kuchni orientalnej. Tak jest również w nowym NENI am Prater, gdzie goście siedzą wzdłuż otwartej kuchni, będącej sercem restauracji. Szef kuchni Andy Barotanyi i Haya Molcho wspólnie opracowali koncepcję jedzenia, gotowanie odbywa się na otwartym ogniu. Chleb na zakwasie i focaccia są przygotowywane codziennie od czerwca we własnej piekarni.

Kraus i Café Bellaria: Reaktywacja wiedeńskich kawiarni

Inspiracją dla nazwy lokalu była postać Karla Krausa (1874-1936), ważnego austriackiego pisarza, dziennikarza, eseisty, satyryka, krytyka medialnego i redaktora pisma „Die Fackel”. Dlaczego Karl Kraus? Bo w sąsiedztwie nowej kawiarni w 2. dzielnicy znajdują się dwie znane redakcje. Kraus to stylowa reinterpretacja wiedeńskiej kawiarni, która zaprasza również na jedzenie. Przygotowano ekscytujące menu, a wieczorem kawiarnia rozszerza swoją ofertę o bar. Wystrój wnętrz nawiązuje do języka formalnego lat 20. XX wieku. Różowe krzesła i zasłony kontrastują z benzynowym błękitem tapicerowanych oparć. Kraus to miejsce do dyskusji, jak to było dawniej w kawiarniach. Zaprzyjaźniona przestrzeń Kahan Art Space ma dodatkowo stymulować ten dyskurs. Po krótkim wstępnym otwarciu, kawiarnia Kraus przeszła do pełnej eksploatacji 2 czerwca 2021 r.

Wiedeńską kawiarnią z nowoczesnymi akcentami będzie również nowo przejęta Café Bellaria, w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu. Poprzedni operator jednej z najstarszych kawiarni w Wiedniu przeszedł na emeryturę. Było dużo zainteresowanych. Ostatecznie kawiarnię przejęło dwóch restauratorów, którzy chcą zachować ducha kawiarni. David Figar z powodzeniem prowadzi Figar w 7. dzielnicy, a jego partner biznesowy, były zawodowy piłkarz Rubin Okotie, prowadzi Plain w 9. dzielnicy, skupiając się na kuchni wegańskiej. Obaj planują całodniową koncepcję dla Café Bellaria, otwartej codziennie, od wczesnych godzin porannych do późnej nocy. Ekskluzywne menu śniadaniowe, nowo zinterpretowane wiedeńskie klasyki na lunch z wegetariańskimi i wegańskimi alternatywami, wegańskie alternatywy są również oferowane do ciast i w ekskluzywnym menu wieczornym – tam, gdzie to możliwe, w ekologicznej jakości. Za projekt wnętrz odpowiada wiedeńska pracownia architektoniczna KLK. Przygotowano również duży ogródek piwny. Otwarcie zaplanowano na lipiec.

Kulinarna podróż dookoła świata

Wybitny austriacki piłkarz jest również zaangażowany w kolejne nowe otwarcie: David Alaba otworzył niedawno znakomitą restaurację DaRose. Nazwa lokalu składa się z jego imienia i imienia jego siostry Rose. Restauracja znajduje się na terenie kampusu Austria Campus w Nordbahnviertel i koncentruje się na nowoczesnej kuchni fusion. Na gości czeka 120 miejsc siedzących, eleganckie wnętrze i duży ogródek piwny.

Jeden z najpopularniejszych lokali z kuchnią japońską w Wiedniu otwiera kolejną filię na targu Hohe Markt w centrum miasta: Imperium Mochi obejmuje już filie w 2. dzielnicy (na Praterstrasse i na Vorgartenmarkt) oraz Wein-Tapas-Bar Kikko Bā w 4. dzielnicy. Teraz pojawi się kolejna lokalizacja w 1. dzielnicy na Hoher Markt, gdzie dalej rozbudowywana jest oferta dań na wynos z linii o.m.k. W ten sposób powstaną tu swego rodzaju japońskie delikatesy. We wnętrzu przewidziano 20 miejsc siedzących. Nacisk kładziony jest na dania i produkty wegetariańskie i wegańskie, a także kawę i piwo rzemieślnicze. W sprzedaży są również japońskie produkty od małych producentów. Otwarcie planowane jest na jesień 2021 roku.

W bezpośrednim sąsiedztwie targu Naschmarkt odradza się klejnot Art Deco pod nową nazwą Kleines Haus der Kunst. Wcześniej w tej lokalizacji znajdowało się Forum Novomatic. Oprócz muzeum i galerii, które rozpoczną działalność dopiero latem 2021 r., odbywa się tu już kunsztowne gotowanie. Całodzienna restauracja w Kleinen Haus der Kunst nazywa się 404 – Don’t Ask Why. Nacisk kładziony jest na włoską kuchnię dla smakoszy, pizzę neapolitańską i aperitivo. Z łącznej liczby 210 miejsc, 140 znajduje się na przestronnych tarasach, skąd można podziwiać zachód słońca pod hasłem „Margherita i Margarita”.

Kamienica na Schottentor, klejnot architektoniczny w stylu neoklasycystycznym, jest również rewitalizowany z kulinarnego punktu widzenia. Pod koniec maja 2021 r. firma Interspar otworzyła hipermarket i restaurację à la carte Das Mezzanin w zabytkowym budynku, który niegdyś był siedzibą Związku Banków Wiedeńskich i ma imponującą salę z kasami. Liczący ponad 100 lat budynek został starannie odrestaurowany i przystosowany do potrzeb prowadzonej działalności. Das Mezzanin oferuje kulinarną podróż przez Austrię.

Heuriger – oryginalnie z Wiednia

W prominentnym miejscu otwiera się również nowa restauracja: Heuriger Joseph II będzie działał na terenie pałacu Schönbrunn od jesieni 2021 roku. Do tej pory puste pomieszczenia zostaną odnowione we współpracy z Federalnym Urzędem Ochrony Zabytków. Planowany jest również ogródek piwny. Operatorzy koncentrują się na winach wiedeńskich, zwłaszcza winach z grupy WienWein. Kultura wina w Pałacu Schönbrunn ma długą tradycję. Już za panowania Marii Teresy były tu winnice. Dziś Grupa WienWein uprawia winnicę w pobliżu oranżerii, gdzie rosną winogrona, z których wytwarza się wino Wiener Gemischter Satz. Restauracja Heuriger Joseph II będzie nadal dostępna, także po zamknięciu parku.

Najlepsze perspektywy na 2022

W 2022 roku nad Kanałem Dunajskim pojawią się kolejne projekty: Die Werkstatt będzie połączeniem kuchni, sportu i rozrywki w jednym miejscu. Nacisk kładziony jest na kuchnię wiedeńską i austriackie desery. Meble w części wielofunkcyjnej służą również, jako miejsce do siedzenia, ale także, jako tor dla osób na rolkach i deskorolkach. Urban Tribes to miejsce spotkań społeczności rowerowej z centrum napraw i barem bistro. Muse otwiera się, jako galeria sztuki dla rozszerzonej rzeczywistości z przyległą restauracją. Wszystkie projekty mają również strefy wolne od konsumpcji.

Adresy:

  • Kanał Dunajski, nowe projekty gastronomiczne między Salztorbrücke i Marienbrücke, 1010 Wiedeń, strona internetowa obecnie tylko dla taste! Food Market online www.tastefoodmarket.com  
  • Kraus, Große Pfarrgasse 7, 1020 Wiedeń, daskraus.at
  • NENI am Prater, Perspektivstraße 8, 1020 Wiedeń, neni.at/restaurants/prater/ 
  • Café Bellaria, Bellariastraße 6, 1010 Wiedeń 
  • DaRose, Austria Campus, Jakov-Lind-Straße 2/2, 1020 Wiedeń, darosevienna.at
  • o.m.k. 1010 (wstępna nazwa), Hoher Markt 2, 1010 Wiedeń, www.o-m-k.com 
  • 404 – Don’t Ask Why, Friedrichstraße 7, 1010 Wiedeń, www.dontaskwhy.atwww.kleineshausderkunst.at  
  • Das Mezzanin & Interspar Hypermarkt im Haus am Schottentor, Schottengasse 6-8, 1010 Wiedeń 
  • Heuriger Joseph II, dostępny przez Schönbrunner Schlossstrasse i dziedziniec, Schönbrunner Schlossstrasse 47, 1130 Wiedeń www.schoenbrunn.at


Contact

Vienna Tourist Board
Matthias Schwindl
Tel. (+ 43 1) 211 14-361