Informacja prasowa z Wiednia - grudzień 2020 Wiedeńskie iluminacje


Przed świętami magiczny blask spowija nie tylko jarmarki adwentowe. Piękne i eleganckie świąteczne iluminacje miasta roztaczają niezwykły, romantyczny urok i same w sobie są warte zobaczenia. Świąteczne światła na ponad 30 ulicach handlowych po raz pierwszy są włączane w listopadzie i od tej pory każdego wieczora, aż do 10.01.2021 r., rozświetlają Wiedeń.

Wiedeński Graben to jedna z reprezentacyjnych ulic miasta oraz deptak, przy którym znajdują się eleganckie sklepy. Efektowne oświetlenie, które zdobi Graben w okresie przedświątecznym, idealnie pasuje do panującej tu atmosfery. Gigantyczne dekoracje wiszące nad ulicą kształtem przypominają kryształowe żyrandole, z których każdy ma 6 metrów długości i średnicę 4,5 metra, i świecą na wyścigi z wystawami sklepów. Imperialnie prezentuje się Habsburgergasse – mała boczna uliczka sąsiadująca z Graben. Oświetlają ją migoczące korony, nawiązujące do tych świetnych czasów, gdy Wiedeń był siedzibą cesarzy. Nad ulicą Kohlmarkt, która zaczyna się tam, gdzie kończy się Graben, a pod względem ekskluzywności w niczym mu nie ustępuje, pada delikatny złoty deszcz z drobnych lampek LED. Odświętnie oświetlone są też ulice i uliczki wokół ekskluzywnej dzielnicy handlowej Goldenes Quartier.

Ulica Kärntner Straße stawia na owalne, świetlne dekoracje liczące nawet 6 metrów i 550.000 lampek LED, które zdobią 750-metrową aleję handlową w wiedeńskim śródmieściu. Inspiracją dla oświetlenia Rotenturmstraße, która prowadzi z Placu Św. Szczepana do Placu Szwedzkiego, była jej własna nazwa. Dzięki ogromnym, czerwonym kulom ulicę, która niedawno zamieniła się w przyjazną pieszym strefę spotkań, spowija ciepłe światło. Każda z tych kul ma 4 metry średnicy, waży około 200 kg i wisi 10 metrów nad ziemią.

Prawdziwa kraina z zimowej bajki znajduje się na Placu Ratuszowym. Wiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy roztacza urok nadchodzących świąt, w czym duży udział mają świetlne dekoracje rozciągnięte na drzewach. Także wielką choinkę, którą co roku funduje inny kraj związkowy Austrii, zdobi około 2000 LED-owych światełek. Największe drzewo, jakie stanęło na Placu Ratuszowym, miało imponującą wysokość 39,4 m.

Magiczny blask świateł spowija nie tylko centrum Wiednia. Ponad 30 ulic, alei handlowych i dzielnic montuje przed świętami najróżniejsze świetlne dekoracje. Na ulicy Neubaugasse w 7. dzielnicy oglądamy światła w kształcie księżyca i gwiazd. Josefstädter Straße w 8. dzielnicy jest udekorowana ogromnymi, niebieskimi kulami. Nad Obkirchergasse w 19. dzielnicy wiszą ogromne bombki choinkowe w kolorach czerwonym i srebrnym. Seestadt Aspern, największa znajdująca się w fazie budowy i rozwoju część miasta, na święta jest przyozdobiona jasno świecącymi dzwonkami. LED-owe łuki świetlne i przystrojone w światełka drzewa wzdłuż alei wprowadzają uroczysty nastrój na wiedeńskiej Ringstraße.

Aby powstała imponująca świąteczna iluminacja Wiednia co roku trzeba ułożyć w sumie prawie 200 kilometrów kabli, które łączą ponad 2,2 miliona punktów świetlnych. Większość z tych dekoracji działa dzięki zastosowaniu techniki LED, która pozwala na obniżenie kosztów energii w porównaniu do żarówek o około 80%, a dodatkowo ma dłuższą żywotność. Tym samym świetlne dekoracje Wiednia działają ekologicznie i oszczędnie, choć świecą przez 7 godzin dziennie. Nastrojowe oświetlenie miasta zawdzięczamy wiedeńskim kupcom. To oni organizują i częściowo finansują wspaniały blask na handlowych ulicach. Pomaga im w tym także Wiedeńska Izba Gospodarcza i miasto, które od 1998 roku wspiera montaż i demontaż oświetlenia.

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Matthias Schwindl
Tel. (+ 43 1) 211 14-361

Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Rate this article
Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links