Wiedeńskie informacje prasowe 09/2019 Thonet i wiedeńska kultura kawiarniana


Ten najbardziej znany wiedeński mebel designerski jest nierozerwalnie związany z kawiarniami: Klasyczne krzesło Thonet nr 14 uważane jest za tradycyjne wiedeńskie krzesło kawiarniane. Jego oparcie składa się z dwóch drewnianych łuków i jest najlepszym przykładem kunsztu w produkcji mebli giętych. Wraz z wynalezieniem techniki pozwalającej na gięcie litego drewna, poddanego działaniu pary, Michael Thonet zrewolucjonizował ówczesną produkcję mebli.

W 1849 roku pochodzący z Nadrenii rzemieślnik przybył do Wiednia na zaproszenie księcia Metternicha i założył tam własny warsztat. Jednak wkrótce Michael Thonet przeniósł produkcję na Morawy, gdzie do dyspozycji było wystarczająco dużo drewna oraz tańsza siła robocza. Z warsztatu „Gebrüder Thonet” rozwinęła się firma przemysłowa o międzynarodowej renomie, której korzenie znajdują się w Wiedniu. Po raz pierwszy nowy podział pracy przy produkcji umożliwił masową produkcję przemysłową. Krzesło można było rozłożyć na sześć części i w ten sposób wysłać do każdego miejsca na świecie. Wiele innych krzeseł Thonet stało się także ikonami historii designu. Modele dla producenta mebli projektowali między innymi Josef Frank, Adolf Loos i Otto Wagner.

W 2019 roku krzesło nr 14, a obecnie nr 214, obchodzi 160. urodziny. Thonet nr 14 znaleźć można w typowych wiedeńskich kawiarniach, na przykład w Café Tirolerhof, Café-Konditorei L. Heiner, w Conditorei Sluka w pobliżu ratusza lub w kawiarni Weimar przy Volksoper. Krzesło to idealnie pasuje również do nowoczesnych wnętrz, takich jak w Café Ulrich w 7. dzielnicy, gdzie wykorzystano najnowszy model Thonet 214.

Z okazji 200. rocznicy istnienia firmy Thonet wiedeńskie Muzeum Sztuki Stosowanej i Współczesnej MAK prezentuje obszerną wystawę na temat największego imperium meblowego XIX wieku. Wystawa Kompleksowość drewna giętego. Thonet i nowoczesny design mebli pokazuje kluczowe znaczenie firmy dla nowoczesnego wzornictwa mebli, prezentując charakterystyczne i znane na całym świecie meble z giętego drewna tej marki w kontekście ówczesnego rozwoju technologicznego, typologicznego, estetycznego i historycznego.

  • Kompleksowość drewna giętego. Thonet i nowoczesny design mebli (Bugholz, vielschichtig. Thonet und das moderne Möbeldesign) 18.12.2019-13.04.2020, MAK – Muzeum Sztuki Stosowanej i Współczesnej, Stubenring 5, 1010 Wiedeń, www.mak.at

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Matthias Schwindl
Tel. (+ 43 1) 211 14-361

Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Rate this article
Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links