Wiedeńskie informacje prasowe 02/2019 150 lat Wiedeńskiej Opery Narodowej


W 2019 roku przypada 150. rocznica otwarcia opery przy wiedeńskiej promenadzie Ringstraße: działalność Wiedeńskiej Opery Narodowej została zainaugurowana 25.05.1869 r. operą Mozarta „Don Giovanni”. W związku z tym Wiedeńska Opera Narodowa będzie świętować swój jubileusz właśnie 25.05.2019, kiedy to odbędą się uroczyste obchody i premiera opery „Kobieta bez cienia” Richarda Straussa. Dzień później (tj. 26.05.2019) na placu Herbert-von-Karajan-Platz odbędzie się impreza jubileuszowa. W przestrzeni publicznej wokół opery odbędą się niekonwencjonalne występy śpiewaków z operowego ansambl, gości, Wiedeńskiego Baletu Narodowego, Orkiestry Opery Narodowej i wielu innych artystów.

Jesienią 2018 r. odbyło się sympozjum poświęcone historii opery w Wiedniu, a drugie o tej samej tematyce zaplanowano na maj 2019 r. Ponadto 150. rocznicy poświęcone są dwie wystawy: wystawa 150 Jahre Opernhaus am Ring (150 lat opery na ringu) w gmachu opery i wystawa Die Spitze tanzt – 150 Jahre Ballett an der Wiener Staatsoper (Najlepsi w tańcu – 150 lat baletu w Wiedeńskiej Operze Narodowej) w Muzeum Sztuki Teatralnej (od 16.05.2019).

Program Wiedeńskiej Opery Narodowej obejmuje w sezonie 2018/2019 unikatowe na światową skalę spektrum spektakli artystycznych, w tym 50 dzieł operowych, 16 baletów i 5 przedstawień dla dzieci. Wśród sześciu premier operowych w operze przy Ringu znajdzie się nie tylko na nowo zaaranżowana repertuarowa klasyka jak „Kobieta bez cienia” Richarda Straussa i „Otello” Giuseppe Verdiego, ale także „Trojanie” Hectora Berlioza i „Łucja z Lammermooru” Gaetano Donizettiego. W programie znajdzie się także opera „Orest” Manfreda Trojahna, która jest dziełem współczesnym, a także odbędzie się światowa premiera opery „Wierzby” Johannesa Marii Stauda. W sumie w przyszłym sezonie zaplanowano w Wiedeńskiej Operze Narodowej ponad 350 przedstawień, w tym 217 oper i 58 przedstawień baletowych. Oprócz tego osiem koncertów, dziewięć porannych przedstawień wokalnych, dziesięć kameralnych koncertów muzycznych i dziewięć innych wydarzeń, liczne dziecięce spektakle operowe, koncerty dla dzieci i inne imprezy.

Poza wydarzeniami na żywo przy promenadzie Ringstraße, Opera Narodowa dalej oferuje możliwość udziału w przedstawieniach poprzez streaming (www.staatsoperlive.com). Do dyspozycji internautów dostępnych jest 45 spektakli, w których można wygodnie uczestniczyć wirtualnie we własnych czterech ścianach. W ramach serii wydarzeń Oper live am Platz na placu Herbert-von-Karajan-Platz w sezonie 2018/19 w kwietniu, maju, czerwcu i wrześniu ponownie wyświetlonych zostanie około 85 spektakli na ekranie o powierzchni 50 m². Wstęp na wydarzenie jest wolny. W dniu 28.02.2019 r. odbędzie się po raz 63., Bal w Operze Wiedeńskiej, przekształcając na jedną noc gmach opery we wspaniałą salę balową. Następnego dnia po balu w Operze Narodowej odbędą się dwa spektakle dla dzieci pt. „Czarodziejski flet”.

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Matthias Schwindl
Tel. (+ 43 1) 211 14-361

Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Rate this article
Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links