Vienna Media News November 2018

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

You are here:

Viyana Basın Bildirisi - 11/2018 Walz Ritmi ve Pummerin: Viyana’da Yılbaşı Gecesi

Viyana her zaman kutlamalarla kendinden bahsettiriyor, fakat yılbaşı gecesi oldukça özel. Yeni yıla geçiş hazırlıkları, noel bayram tatilinin hemen bitimi ile başlıyor. Schönbrunn Sarayı’nın Yılbaşı Pazarı, Maria-Theresien-Platz’daki Yeniyıl Köyü ve Riesenradplatz (Dev Dönme Dolap Meydanı)‘daki kış pazarı birbirinden güzel tasarım el sanatları ve şans getiren hediyelikler ile dolup taşar, ziyaretçiler aynı zamanda da leziz yiyecekler ve güzel müziğin zevkine varırlar.

Yılbaşı günü öğleden sonra saat 14:00’te büyük bir parti başlar. Tuna valsi yapılırken partnerinin ayağını acıtmaktan çekinenler, şehir merkezinde bulunan Graben’e akın ederler. Burada, Viyana’nın dans okulları, valsin üç önemli adımını öğretir. Sokaklarda kurulan sayısız sahnede yılbaşı kutlamalarının müziği öğleden sonra başlamıştır bile. Canlı müzik grupları ve DJ’ler her zevke hitaben pop, rock, soul, blues, funk, disco, jazz ve klasik müzik yaparlar. Yılbaşı gecesi kutlamalarındaki gastronomi standları ise gulaş çorbası, Sacherwürstel, Kaiserschmarren ve Yılbaşı Krapfenı gibi birçok tipik yılbaşı lezzeti sunar.

Daha ziyade dans edenleri izlemekten hoşlananlar ise Viyana Devlet Operası’nda Herbert-von- Karajan Meydanı’nda gider. Burada büyük bir LED ekranda muhteşem opera ve bale sahneleri gösterildiği için tam da doğru yerde olurlar. Saat 19:00’da ise LED ekranda Devlet Operası’ndan canlı olarak Johann Strauss Opereti ‚Fledermaus‘ başlar.

Pummerin adlı kilise çanının 12 defa vurmasından sonra şehrin her yerinde kutlamalar başlar ve özellikle o an, tüm Viyana için vals vaktidir. Viyana’da binlerce kişi, üç çeyreklik ritimle vals yapar. Herkes Johann Strauss’un ‚Güzel Mavi Tuna‘ adlı Tuna Valsi’ni bekler. Bu esnada tüm şehrin gök yüzü havai fişeklerin ışığı ile adeta büyülü bir şekilde aydınlanır. Yılın ilk gününde ise Viyana Filarmoni Orkestrası’nın efsanevi Yeni Yıl Konseri Rathaus meydanından saat 11:00’den itibaren canlı olarak yayınlanır.

Yılbaşı Galaları am 31.12.2018:

  • Rathaus Yılbaşı Galası, www.silvestergala.com
  • Kursalon Wien Yılbaşı Galası
  • Auersperg Yılbaşı Galası, www.auersperg.com
  • Viyana Filarmoni Orkestrası’nın Yeniyıl Konseri, 1.1.2019, Ön Gösteri 30.12.2018, Yılbaşı konseri 31.12.2018, Musikverein, Musikvereinsplatz 1, 1010 Wien, www.wienerphilharmoniker.at

Contact

Vienna Tourist Board
Helena Hartlauer
Media Relations
Tel. (+ 43 1) 211 14-364