Vienna Media News November 2018

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

You are here:

Viyana Basın Bildirisi - 11/2018 Fotogalerie: Viyana Fotograf Sanatı

Bir evin cephesi eğer büyük bir tabloya dönüşürse, bunu görmek lazım. Viyana'daki Calle Libre Festivali‘nde ise bu gerçekten mümkün. Ağustos 2018'de Viyana'daki sanat festivali, kentteki çağdaş sokak sanatı ve grafiti alanından çok sayıda uluslararası sanatçı ve kolleksiyon tanıtımı gerçekleştirdi. Workshop, müzaakere ve şehir içi sanat turları da bu programın bir parçasıydı. Calle Libre 2018'de yaratılan sanat eserlerinin kentte kalıcı olması için, bu işi başlatanlar, eserlerin en azından 20 yıl sokaklarda kalmalarını bekliyor.

Viyana'da, dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıları cezbeden çok canlı bir grafiti ve sokak sanatının olması, sadece bu yepyeni örnekler ile gösterilmiyor elbette. 1980'lerin ortalarında başlayan bu hareket, istikrarlı bir şekilde büyüdü. 2004 yılında, Viyana hükümeti Wienerwand (Viyana Duvarı) projesi adı altında bazı yerleri spreyleyerek boyamak için çeşitli bölgeler atadı. Şu anda Viyana’da sokak sanatçılarının resmi izinle çalışabileceği yaklaşık 20 yer var.

Viyana'da birçok farklı yerde sokak sanatı, duvar resimleri ve grafiti görülebilir. Viyana Duvar Resimleri online haritası oldukça aydınlatıcı bir şekilde hazırlanmış. Viyana MuseumsQuartier'deki Sokak Sanatı Pasajı, kamuya açık bir sergi alanıdır. Sadece internette var olan Viyana Graffitti Müzesi, bir ön kayıt ile isteyenlere kentsel graffiti kültürünün ilginç yerlerine grup turları düzenlemektedir.

Contact

Vienna Tourist Board
Helena Hartlauer
Media Relations
Tel. (+ 43 1) 211 14-364