Viyana Basın Bildirisi - 11/2018 Viyana’da Noel Zamanı


Kasım'ın ortalarında Advent ve Noel pazarları açılmaya başlıyor. En büyükleri ve adeta Viyana’nın noel kültürünün bir rüyası olarak nitelendirilen Christkindlmarkt, belediye binası olan Rathausplatz’ın önünde açılıyor. Daha sonra ise, Noel köyleri açılmaya başlıyor, Maria Theresien-Platz, Belvedere Sarayı'nın önü veya Viyana Üniversitesi kampüsünde Noel köylerini ziyaret etmek mümkün. Bu pazarların önde gelenleri ise, Schönbrunn Sarayı'nın önündeki kültür ve Noel pazarları ile Karlskirche'nin önündeki Art Advent'tir.

Viyana’nın Advent pazarlarında rengarenk özel tasarım mumlardan, noel ağacı süslerine, el sanatları ve oyuncaklara kadar birçok hediyelik ve dekoratif şey bulmak mümkün. Pazarlarda aynı zamanda baharatlı çay, sıcak çikolata, sıcak şarap ve Punsch gibi içeceklerin yanı sıra doyurucu yemekler ve tatlı ikramlar da noel öncesi ruhunu yaşatmaya çalışıyor.  MuseumsQuartier yani MQ’da kış zamanı (www.mqw.at), özel olarak tasarlanmış kış ortamı, sanatsal ışık enstalasyonları ve çok daha fazlası ile diğerlerinden oldukça farklı türden bir Noel öncesi deneyimini garanti ediyor.

Dünyanın her yerinden gelerek gospel, folk, advent ve noel şarkıları icra eden korolar, Uluslararası Advent Singing kapsamında Rathaus’da Advent haftasonlarına özel, noel öncesi müzikal şölenler sunacak. Christmas in Vienna (www.christmasinvienna.com) 21.12.2018 tarihinde Viyana Konser Salonu’nda opera yıldızları ve en sevilen yılbaşı şarkıları ile bir gala konseri düzenleyecek. Aziz Stephen Katedrali'nde (www.kunstkultur.com) ve Minoritenkirche’de (Minori Kilisesi) (www.minoritenkirche-wien.info) Advent konserleri olacak.

Trompetenzauber, Viyana’ya özgü klasik müzikten uluslararası noel şarkılarına kadar uzanan geniş müzikal bir yelpaze ile, şehir merkezindeki barok Anna Kilisesi’nde (www.annakirche.at) ve Malteser Kilisesi’nde noel şarkılarını trompetlerle çalacak.

Viyana Erkek Korosu’nu Advent zamanı kendi salonları olan MuTh’da (www.muth.at) dinleyebilirsiniz. Lobkowitz Sarayı’nın Eroica-Salonu’nda ise, Clemencic Consort (www.clemencic.at) orijinal enstrümanlar ile çalacakları noel öncesi barok konserler verecek. Ayrıca Freyung ve Schönbrunn Sarayı gibi birçok noel pazarında koro ve üflemeli çalgılardan oluşan topluluklar noel müzikleri yapacaklardır.

Viyana semtlerine göre sıralanmış önde gelen Advent- und Noel pazarları:

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Rate this article
Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links