Vienna Media News September 2018

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

You are here:

Viyana Basın Bildirisi - 09/2018 Viyana Müzelerinde Alışveriş

26.04.2018 tarihinde, Viyana'nın kalbinde yer alan ve eski Habsburg rezidansı olan Hofburg’u ve orada bulunan diğer kurumların tarihi hakkında geniş bilgiler veren yeni bir iletişim noktası açıldı. Hofburg Bilgi Merkezi, Viyana Dünya Müzesi’nin girişinin solunda yer alıyor olup, dünyanın en büyük saray komplekslerinden birine yapılacak turların başlangıç noktası konumundadır. Aynı şekilde yeni açılan Imperial Shop Vienna, oldukça göz alıcı hediyelik eşyaların yanı sıra eski saray tedarikçilerinin ve köklü Viyanalı üretici firmalarının ürünlerini de beğenilere sunuyor. Bu dükkanlar küçük bir armağan ya da pahalı lüks bir hediye olsun, her zaman Viyana’ya ait bir parçayı yanınızda götürme şansı sunuyor.

Viyana Hofburg’un içindeki diğer kurumların da hediyelik eşya dükkanları vardır. Örneğin 2017 yılının Ekim ayında açılan Viyana Dünya Müzesi, müzede gerçekleşen sergi ve kolleksiyonlara ait parçalardan oluşan zengin bir hediyelik eşya portföyüne sahip. Sisi Müzesi’nin hediyelik eşya dükkanından ise, üzerlerinde imparatoriçenin portresinin olduğu kahve fincanları, mücevherlerinin imitasyonları ve Habsburg’lular hakkında biyografiler gibi birçok ürün satın alınabilir. İspanyol Saray Binicilik Okulu’nda ise binicilik okulunun üniformasına ait, krem renginde orjinal ham deriden yapılmış binici eldivenleri gibi oldukça özel hediyelikler bulunmaktadır. Viyana Yahudi Müzesi’nin hediyelik dükkanı kısa bir zaman önce yenilendi. Gottfried & Söhne ismindeki dükkan, daha ziyade İsrail tasarımlarına öncelik veriyor ve aynı zamanda ziyaretçilerine birçok basılı yayın ve katalog da sunuyorlar. 2017 yılının sonbaharında açılan Viyana Dom Müzesi, adını aldığı Aziz Stefan Katedrali ve katedralin dikkat çeken çatısına ait tasarımlardan ilham alan birçok hediyelik eşya ile ilgi çekiyor.

Elbette, diğer Viyana müzeleri de oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip. Viyana Sanat Tarihi Müzesi’nde tablolara yapılan mücevherlerin reprodüksiyonları, Viyana Sanat Tarihi Müzesi’nde bulunan meşhur ‘Willendorflu Venüs’e ait replikalar, Leopold Müzesi’nde bulunan Egon-Schiele tablolarının baskıları, mumok’da bulunan güzel sanatlar kataloğu, Albertina’daki renkli plastikten yapılmış Dürer Tavşanı, Belvedere’de bulunan Klimt ürünleri, Kunst Haus Viyana’da bulunan Friedrich-Hundertwasser hediyelikleri ve MAK Tasarım Dükkanı’nda bulunan daha birçok ilginç tasarım ürünü müzelerden alabileceğiniz hediyeliklere örnek olarak sayılabilir.

 • Hofburg Bilgi Merkezi & Imperial Shop Vienna, Hofburg, Heldenplatz, 1010 Wien, www.hofburg-wien.at
 • Viyana Dünya Müzesi, Hofburg, Heldenplatz, 1010 Wien, www.weltmuseumwien.at
 • Sisi Müzesi, Michaelerplatz, 1010 Wien, www.hofburg-wien.at
 • İspanyol Saray Binicilik Okulu, Michaelerplatz 1, 1010 Wien, www.srs.at
 • Viyana Yahudi Müzesi, Müze Dükkanı Gottfried & Oğulları, Dorotheergasse 11, 1010 Wien, www.jmw.at
 • Viyana Dom Müzesi, Stephansplatz 6, 1010 Wien, www.dommuseum.at
 • Viyana Sanat Tarihi Müzesi, Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien, www.khm.at
 • Viyana Doğa Tarihi Müzesi, Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien, www.nhm-wien.ac.at
 • Leopold Müzesi, MuseumsQuartier, Museumsplatz 1, 1070 Wien, www.leopoldmuseum.org
 • mumok - Ludwig Wien Modern Sanat Vakfı Müzesi MuseumsQuartier, Museumsplatz 1, 1070 Wien, www.mumok.at
 • Albertina, Albertinaplatz 1, 1010 Wien, www.albertina.at
 • Belvedere – Oberes Belvedere, Prinz-Eugen-Straße 27, 1030 Wien & Unteres Belvedere, Rennweg 6, 1030 Wien, www.belvedere.at
 • Kunst Haus Wien Hundertwasser Müzesi, Untere Weißgerberstraße 13, 1030 Wien, www.kunsthauswien.com
 • MAK Tasarım Dükkanı, Stubenring 5, 1010 Wien, www.makdesignshop.at

Contact

Vienna Tourist Board
Helena Hartlauer
Media Relations
Tel. (+ 43 1) 211 14-364