You are here:

Viyana Basın Bildirisi - 09/2018 Retro Görüntüsü ile Tuna Kulesi

Yerden yüksekliği 252 metre olan ve 1964 yılında Tuna Parkı’nda açılan Tuna Kulesi Avusturya’nın en yüksek binasıdır. Popüler Viyana simgelerinden biri olan ve 22. Viyana’da bulunan bu kule, geçtiğimiz aylarda kapsamlı bir şekilde yenilenmiş ve genişletilmiştir.

170 metre yükseklikte sürekli olarak dönen restorantı ve 160 metredeki Kule Kafe (Turmcafé) tamamen modernize edilerek, eskiden olduğu gibi 1960’lardan kalma şık bir tasarıma kavuşmuştur. Hızlı asansörle çok kısa bir sürede yukarı çıktıktan sonra ulaşılan ve 360 derecelik nefes kesen bir Viyana manzarası sunan seyir terası da, kulenin giriş katında bulunan diğer yemek alanları gibi tamamen yenilenmiştir. Yakında giriş katında oldukça geniş bahçesiyle Donaubräu adında yepyeni bir birahane ve Donaucafé adında bir kafe açılacak.

Meşhur Viyanalı mimar Gregor Eichinger (eichinger ofisleri ortaklağı)‘in oluşturduğu konsepte göre, Tunapark’ta bulunan Tuna Kulesi’nin birçok Viyanalı ve turisti buraya çekerek bir buluşma noktası haline getirmesi bekleniyor. Renovasyonda yapılan 1960’ların sade ve tek düze tasarım diline ait bu geri dönüş, binanın yapıldığı zamanı da beraberinde anımsatıyor.

Viyana simgelerinden biri olarak 2001 yılından itibaren koruma altına alınarak listelenmiş olan Tuna Kulesi’nin yenilenmesi, Avusturya Federal Anıtlar Ofisi’nin yakın işbirliği ile yapılmıştır.

Contact

Vienna Tourist Board
Helena Hartlauer
Media Relations
Tel. (+ 43 1) 211 14-364