Wiedeńskie informacje prasowe 09/2018 Sezon w stolicy balów nigdy się nie kończy


Wiedeński sezon balowy i taneczny zaczyna się wraz z karnawałem. Na tradycyjnych wiedeńskich balach obowiązuje, jak niegdyś, klasyczny dress code: panie przychodzą w długich sukniach wieczorowych lub w odświętnych strojach ludowych, panowie w smokingach lub we frakach, z muszką w żadnym wypadku nie w krawacie.

Wyszukana choreografia balowej nocy rozpoczyna się od uroczystego wejścia komitetu młodych dam i kawalerów, w obowiązkowej biało-czarnej tonacji. Na to ceremonialne otwarcie w wykonaniu debiutantek i debiutantów nie szczędzi się przygotowań ani wydatków. Uczestnicy tygodniami ćwiczą kroki do poloneza „Fächer-Polonaise”, skomponowanego przez c.k. dyrektora balów Carla Michaela Ziehrera. Po polonezie zawsze następuje walc wiedeński, aż wreszcie tancmistrz okrzykiem „Alles Walzer!” oficjalnie otwiera bal.

Przebieg balowej nocy wyznaczają kolejne pokazy i intermedia. Należy do nich popularny kadryl z „Zemsty nietoperza” Johanna Straussa. Jest on wykonywany przed publicznością pod kierunkiem tancmistrza i kończy się, ku uciesze wszystkich zebranych, okropnym rozgardiaszem.

Największą sławą na całym świecie cieszy się Bal w Operze Wiedeńskiej, którego otwarcie ma jeden charakterystyczny element, do dziś celebrowany jak uroczystość państwowa za czasów Franciszka Józefagdy zabrzmią fanfary, na salę wchodzą przedstawiciele austriackiego rządu. Młodszym bratem Balu w Operze jest nie mniej elegancki Bal Wiedeńskich Właścicieli Kawiarń, który jako jedyny odbywa się we wszystkich salach Hofburga. Do zabawy w Złotej Sali Musikverein zapraszają Filharmonicy Wiedeńscy. Dla wielu osób bal ten jest balem artystów par excellence. Do dziś wejście gości honorowych jest ogłaszane uroczystą fanfarą, którą specjalnie dla tego balu skomponował Richard Strauss. Barwny Bal Tęczowy, wielkie święto społeczności LGBT i jej przyjaciół, odbywa się w Parkhotelu Schönbrunn. Latem wiedeński Ratusz gości Life Ball, najlepszą i najbardziej dochodową imprezę charytatywną w Europie, poświęconą walce z AIDS i HIV.

To jednak w żadnym wypadku nie jest jeszcze koniec balowego kalendarza wydarzeń. Niezależnie jednak od tego, gdzie i jak się tańczy w stolicy walca, nie może nigdy zabraknąć dwóch elementów takiej balowej nocy: wolnego walca o świcie jako ostatniego tańca imprezy i w drodze powrotnej do domu solidnej zupy gulaszowej w kawiarni!

Najważniejsze wiedeńskie bale:

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Matthias Schwindl
Tel. (+ 43 1) 211 14-361

Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Rate this article
Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links