You are here:

Wiedeńskie informacje prasowe 06/2018 Z dala od pierwszej dzielnicy

Śródmieście mieszczące się w 1. dzielnicy, jest historycznym i aktualnym centrum Wiednia, z zabytkowymi budynkami, dużymi muzeami, licznymi sklepami i restauracjami. Jednak w Wiedniu znaleźć można także ciekawe miejsca z dala od centrum. Doskonała sieć transportu publicznego sprawia, że również do położonych na obrzeżach miasta dzielnic można dojechać szybko i wygodnie.

Dzielnice otaczają centrum Wiednia jak dwa pierścienie. Tak zwane dzielnice wewnętrzne od 2 do 9 tworzą pierwszy pierścień, zewnętrzne dzielnice od 10 do 23 zaś drugi pierścień. 7. dzielnica jest typowym przykładem wiedeńskiego hot spotu, który nie znajduje się w centrum miasta. Uważana jest za kreatywną dzielnicę Wiednia, na jej ulicach kwitnie i rozwija się scena start-upowa. W małych sklepach i warsztatach produkuje się modne ubrania, biżuterię, akcesoria i wiele innych pięknych rzeczy. Niezwykle prężnie działająca gastronomia i scena klubowa sprawiają, że 7. dzielnica jest jeszcze bardziej atrakcyjna. Podobna sytuacja ma miejsce od kilku lat w sąsiedniej 6. dzielnicy, gdzie na przykład na ulicy Gumpendorferstraße w pobliżu targu Naschmarkt osiedliły się licznie eleganckie sklepy i restauracje.

Wiedeńskie rynki są czymś w rodzaju inkubatorów prowadzących do ożywienia całej dzielnicy. W pobliżu Naschmarkt znajduje się Freihausviertel ze wspaniałymi restauracjami i wieloma galeriami, natomiast w Kettenbrückengasse powstało wiele oryginalnych sklepów. Przyjazne środowisko do otwierania sklepów i prowadzenia biznesu powstało też wokół targu Karmelitermarkt w 2. dzielnicy, a w stosunkowo mało spektakularnej 12. dzielnicy wokół targu Meidlinger Markt rozwijają się lokale z niecodzienną ofertą gastronomiczną. 16. dzielnica ma jeden z największych stałych targów detalicznych w Europie, a sąsiadujący z nim plac Yppenplatz, już od dawna jest popularnym miejscem wieczornych wypadów. Ponadto w każdej dzielnicy znajduje się, co najmniej jedna duża ulica, idealnie nadająca się na zakupy i wizyty w restauracji, jak na przykład: Josefstädterstraße w 8. dzielnicy, Währingerstraße w 18. dzielnicy lub Landstraßer Hauptstraße w 3. dzielnicy.

Zabytki znajdują się oczywiście nie tylko w śródmieściu. Prawdziwymi atrakcjami turystycznymi może poszczycić się 13. dzielnica, gdzie znajduje się pałac i ogród zoologiczny Schönbrunn. W 2. dzielnicy kręci się słynny Diabelski Młyn w Praterze, a Wiedeński Chór Chłopięcy ma tu swoją siedzibę i scenę. W 3. dzielnicy odwiedzić można zamek Belweder będący idealnym miejscem dla wszystkich miłośników sztuki, kinomani zaś nie pożałują wycieczki do 4. dzielnicy, do muzeum poświęconego filmowi „Trzeci Człowiek”. W 9. dzielnicy warto wybrać się do Muzeum Zygmunta Freuda, Muzeum Wiktora Frankla, albo muzeum poświęconego dynastii Johanna Straussa. W 14. dzielnicy zagłębić się można w ekscytujący świat technologii w Muzeum Techniki i odwiedzić secesyjny klejnot, jakim jest kościół am Steinhof. Dobrym pomysłem jest także wycieczka do 22. dzielnicy. Tam wjechać można na wieżę Donauturm, gdzie znajduje się obrotowa restauracja z panoramicznym widokiem na miasto. Natomiast 11. dzielnica z Cmentarzem Centralnym i Muzeum Pogrzebowym to miejsce pielgrzymek dla wszystkich miłośników makabrycznego oblicza Wiednia.

Wycieczka poza granice centrum Wiednia będzie bez dwóch zdań również atrakcyjna dla miłośników przyrody. Szczególnie warto wspomnieć tu wycieczki na zieloną Wyspę Dunajską, do wiedeńskich winnic, do sielankowego Lasu Wiedeńskiego lub do wiedeńskich gór Kahlenberg i Leopoldsberg.

Contact

Vienna Tourist Board
Helena Hartlauer
Media Relations
Tel. (+ 43 1) 211 14-364