Vienna Media News June 2018

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

You are here:

Wiedeńskie informacje prasowe 06/2018 Nowości gastronomiczne z Wiednia

Luksusowy hotel Sacher w centrum Wiednia przebudował w ostatnich miesiącach jedną ze swoich sal restauracyjnych. Nowy Sacher Eck naprzeciwko Opery Narodowej został urządzony w typowym dla Sachera stylu z czerwonymi materiałami pluszowymi, marmurowymi elementami i kryształowymi żyrandolami. Na dwóch piętrach oprócz legendarnego oryginalnego tortu Sachera zamówić można również małe, słone przekąski. Florian Günzel, wcześniej Chef de Cuisine w „Das Loft” hotelu Sofitel Vienna Stephansdom, w połowie marca 2018 roku otworzył własną restaurację. Restauracja [aend] w 6. dzielnicy opiera się na kuchni „casual fine dining” i menu z wieloma daniami. Wyborne dania przygotowywane są na środku restauracji, o powierzchni około 100 m².

W ulicy Herrengasse, w 1. dzielnicy, wkrótce pojawi się nowy lokal Tian Bistro, oferujący kreatywne wegetariańskie jedzenie, również na wynos. Jest to już druga koncepcja bistro nagrodzonej gwiazdkami Michelin wiedeńskiej restauracji Tian, która specjalizuje się w kreatywnej, bezmięsnej kuchni na wysokim poziomie. W samym sercu miasta, wiedeńska sieć piekarni Anker otworzyła oddział z wyłącznie wegańskimi produktami. W punkcie na placu Stephansplatz (w przejściu metra) oprócz asortymentu 50 wegańskich produktów, dostępne są również wyjątkowe wegańskie przekąski.

Wegańskie burgery to przepis na sukces w Swing Kitchen, która otworzyła piątą restaurację w Wiedniu. Na ulicy Währinger Straße w 9. dzielnicy znajduje się wegańska i przyjazna klimatowi restauracja fast food. W tym miejscu nie stosuje się żadnych plastikowych opakowań, a składniki dań pochodzą z upraw regionalnych, wolnych od GMO. Sieć wegańskich lodziarni Veganista również rozwija się prężnie. Szósty salon został otwarty na Ameringstraße w 6. dzielnicy. Każdego dnia wybierać można spośród 18 różnych smaków. Oprócz klasyków, takich jak lody czekoladowe czy truskawkowe, zamówić można także niezwykłe smaki, jak np. bazylia czy orzechy pekan i syrop klonowy. Jednym z hitów sprzedaży jest „Inbetwiener”, dwa ciastka przełożone różnymi rodzajami lodów.

Café & Schloss Cobenzl, popularny cel wypadów na górze Cobenzl górującej nad Wiedniem, w 2019 roku otrzyma całkiem nowym wizerunek. Podobnie jak w ubiegłym roku, do jesieni 2018 roku restauracja będzie w między czasie wykorzystywana na niedzielne pikniki i imprezy.

Contact

Vienna Tourist Board
Helena Hartlauer
Media Relations
Tel. (+ 43 1) 211 14-364