Viyana Basın Bildirisi - 01/2017 Viyana’nın gastronomisinden yenilikler


Viyana şehir merkezinin kalbinde 2016 sonbaharında Graben 30 restoranı açıldı. Ayrıcalıklı bu adresteki yeni lokal Fine Dining restoranını bar ve lounge ile birleştiriyor. Burada Viyana’nın sevilen caddesinin muhteşem manzarasına bakarak hem Avusturya mutfağının hem de uluslararası yemek çeşitlerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Hemen yakınlarında, Naglergasse’de Crazy Lobster erişilebilir fiyatlarla taze ıstakoz, yengeç ve biftek servis etme konusunda uzmanlaşmış durumda. Eski imparatorluk sarayı tatlıcısı Gerstner, iki yıl önce devlet operasının karşısına bir tatlıcı ve köpüklü şarap barı açtı. Kasım 2016’da Kaerntner caddesinde bulunan Todesco palas içerisindeki mevcut lokal genişletilerek zarif bir kafe restoran bu muhteşem lüks mekana eklendi.

Kasım 2016 başında da 1. Bölge’de Cin Cin Buffet açılışını yaptı. Tarihi Schottenbastei burcunun yanında ünlü Viyanalı mimar Hermann Czech’in planlarına göre düzenlenen bu küçük lokal, İtalyan barlarını örnek alıyor. Menü seçenekleri kahvaltıdan sandviç büfesine, Schiacciate patatesten tosta ve kahveden şaraba kadar uzanıyor. 2. Bölge’de bulunan Risotto Box’ta ise sonbahar 2016’dan beri her şey tahılların etrafında dönüyor, ister kahvaltı için porridge veya yulaf ezmesi, ister müsli veya congee ya da öğle yemeği için binbir çeşit risotto olsun. Tecrübeli gastronom Leo Doppler (Viyana borsasındaki Restaurant Hansen ile ün yapmıştı) tarafından işletilen gündüz lokalinde lezzetler, orada yenilebileceği gibi paket olarak da götürülebiliyor. 3. Bölge’de bulunan Leontin restoranı ise geleneksel Fransız mutfağına saygıyı Viyana rahatlığıyla birleştiriyor. Kalitesiyle ünlü bu Bistra mutfağı, bolca zevk katılarak tekrar canlandırılan bir Viyana Gasthaus’unda servis ediliyor.

Naschmarkt pazarında revaçta olan Freihausviertel alışveriş caddesinde Figar 1040 ile geç saatte kahvaltı edenler için yeni bir gözde mekân oluştu. Burada her gün saat 16:00’ya kadar organik yumurta yemeklerinin, kahvaltı burgerlerinin ve çeşitli kahvaltı kombinasyonlarının çok zengin seçenekleri sunuluyor. Ayrıca öğle ve akşam yemekleri de yapılıyor. Ringstrasse bulvarı üzerindeki lüks otel Le Meridien de halen hizmet vermeye devam ederken bir yandan tadilat görüyor. BEHF mimarlık bürosu tarafından Viyana Salonu referans alınarak düzenlenen otelin kendi bünyesindeki You restoranı tamamlandı bile. Özenli bir tadilattan geçen 8. Bölge’deki Café Eiles de yepyeni bir pırıltı içerisinde. Geleneklerine bağlı bir Viyanalı kafede olması gerektiği gibi, burada Melange ve Apfelstrudel tatlılarının yanında gulaş çorbası ve Viyana Şnitzel’i gibi klasikler de servis ediliyor.

İncelikli kokteyller 7. Bölge’deki Die Parfümerie’nin uzmanlık alanı, buradaki içki kreasyonları orijinal muz yaprağı duvar kağıtlı küçük bir barda içilebiliyor. 16. Bölge’deki Brunnenmarkt pazarında da Ludwig & Adele am Markt açıldı. Eski pazar idare binasında çeşitli Focaccia çeşitlemeleri, salatalar ve çorbalar servis ediliyor. Cuma ve cumartesi günleri ayrıca bir pazar yeri kahvaltısı da var. “21’er Haus” çağdaş sanat müzesini gezerek bitkin düşenler Twentyone‘da güç toplayabilirler. Belvedere sarayının çağdaş sanat eserlerini ve sürekli değişen geçici uluslararası süreli sergiler sunan müzenin yeni restoranının 200 m2 büyüklüğünde, bütün yıl kullanılabilen bir terası var. Cumartesi, pazar ve tatil günlerinde brunch da veriliyor.

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Rate this article
Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links