By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 01/2017 Wielki park dla wielkich zwierząt


Wiosną 2017 roku w Ogrodzie Zoologicznym odbędzie się wielka przeprowadzka. Trzy żyrafy: Kimbar, Rita i Carla zamieszkają w nowym parku. Jego serce stanowi wypełniony światłem ogród zimowy, który zapewnia ciepłolubnym mieszkańcom sawanny więcej swobody i ruchu w okresie zimowym. Kryty obiekt ma 434 m² powierzchni, a więc trzy razy tyle, co dotychczasowy, powiększono także strefę zewnętrzną. Zwiedzający będą teraz mogli oglądać zwierzęta z galerii. W parku żyraf znajduje się także nowy pawilon wschodnioafrykański, najbliższymi sąsiadami żyraf będą więc mangusteczki, jaszczurki tarczowate, toko i dzioborożce.

Nowy park żyraf w Ogrodzie Zoologicznym Schönbrunn stawia na technologie przyjazne dla środowiska. W szklanym dachu ogrodu zimowego zamontowano dużą instalację fotowoltaiczną, która pokrywa całe zapotrzebowanie obiektu na prąd – od oświetlenia stref, w których przebywają zwierzęta, po wentylację. Pod ogrodem zimowym znajduje się 120 ton żwiru, który magazynuje ciepło za dnia i oddaje je nocą. Park żyraf jeszcze przed zakończeniem budowy został wyróżniony Wiedeńską Nagrodą Ekologiczną 2016.

Publiczność jak magnes przyciągają do Zoo Schönbrunn urodzone w sierpniu 2016 bliźniaki pandy, samiczka Fu Feng (Szczęśliwy Feniks) i samiec Fu Ban (Szczęśliwa Połowa, Szczęśliwy Towarzysz). Ich mama Yang Yang od samego początku troskliwie opiekowała się swoim potomstwem. Pod koniec 2016 roku bliźniaki po raz pierwszy opuściły swą dziuplę i zaprezentowały się zachwyconym zwiedzającym. Panda wielka należy do zagrożonych gatunków – jeszcze tylko 1864 niedźwiadki żyją na południowym zachodzie Chin. W większości hodowli rozmnaża się pandy przez sztuczne zapłodnienie. W Schönbrunn już trzy razy (Fu Long 2007, Fu Hu 2010 i Fu Bao 2013) udało się rozmnożyć pandy wielkie w sposób naturalny. Wszystkie trzy urodzone w Wiedniu misie żyją obecnie w Chinach.

Ogród Zoologiczny Schönbrunn jest najstarszym wciąż działającym, a jednocześnie jednym z najnowocześniejszych i najlepszych ogrodów zoologicznych na świecie. W wiedeńskim zoo żyje ponad 500 gatunków zwierząt – od tygrysa syberyjskiego, przez hipopotamy, po nosorożce indyjskie. Małe pandy i słoniki oraz wiele innych rzadkich zwierząt co roku mają w zoo ponad dwa miliony gości. Wybiegi są wyjątkowo duże i ukształtowane w sposób zbliżony do warunków naturalnych. Co roku powstają nowe, rozległe obiekty zewnętrzne i kryte, lecz urok zabytkowego zoo pozostaje niezmienny.

  • Ogród Zoologiczny Schönbrunn, Schönbrunner Schlosspark, 1130 Wiedeń, www.zoovienna.at

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links