Viyana Basın Bildirisi - 12/2016 2017: Viyana’nın Ritmiyle


Viyana’da 2017 yılında önemli müzik yıldönümleri kutlanacak. Tuna valsinin 150. yılı, Viyana Filarmoni Orkestrası’nın 175. yılı ve Viyana Erkek Çocuk Korosu MuTh Konser Salonu’nun 5. yılına ek olarak, ayrıca Viyana Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin 200. kuruluş yıldönümü, Franz Schubert’in 220. doğum günü ve 1998 yılında kaybettiğimiz müzisyen Falco’nun 60. doğum günü de kutlanacak diğer yıldönümlerinden olacak. Viyana’nın yıldönümü takviminde ayrıca Maria Theresia’nın 300. doğum günü ve İmparatoriçe Elisabeth’in (“Sisi”) 180. doğum günü gibi kraliyet doğumgünleri de yer alıyor. Bunların yanında ayrıca Viyana’nın dev dönme dolabının 120. yılını ve Schönbrunn Hayvanat Bahçesi’nin 265. kuruluş yıldönümünü de Viyana’da kutlanacak diğer önemli günler.

Her şeyden önce ilk bakışta Viyana, her akşam yaklaşık 10.000 müzikseverin canlı olarak tadına varabildikleri klasik müziği temsil ediyor. 175 yıl önce kurulan Viyana Filarmoni Orkestrası ve 1498 yılında kurulan Viyana Erkek Çocuk Korosu bu müziğin uluslararası simgeleridir. Viyana Devlet Operası, Müzik Derneği ve Konser Binası çoğu Viyana turistinin olmazsa olmaz uğrak noktalarıdır. Viyana’da müzikseverler ayrıca bir dizi ilginç mekan daha ziyaret edebilirler, örneğin müzik müzesi olan Haus der Musik, Viyana Mozart evi ve müzikal sahneleri gibi. Viyana’da adeta havanın kendisi de üç dörtlük zamanda hareket ediyor. Johann Strauss’un dünyaca ünlü Tuna Valsi’yle çiftler parke üzerinde tam 150 yıldır dans ederken, şehrin en sevilen yerlerinden biri olan vals kralı Strauss’un altın heykelinin önünde fotoğraf çektiriyorlar.

Müzikseverler özellikle Viyana’da kendi tutkularının peşinden giderek müzik zevkleri adına en doğru yerleri bulabilir. Viyana’da her yıl büyük küçük her çapta ve türde 15.000’den fazla konser organizasyonu gerçekleşiyor. Müziğin tadına sadece konser salonlarında değil, konser kafelerinde, balolarda, ‘Heurigen’ adlı Viyana’ya özgü şarap evlerinde, yılbaşında Silvesterpfad parkuru boyunca ve hatta bütün maraton koşu rotası boyunca klasik müziğin dinlendiği Viyana Şehir Maratonu’nda da varılıyor. Ancak Viyana’da müzik kulaklara bambaşka tarzlarda da hoş gelebiliyor, örneğin Flex, Fluc, rhiz ve Grelle Forelle ya da Pratersauna gibi geceleri Gürtel caddesindeki ya da Tuna kanalı kıyısındaki müzik lokallerinde ve kulüplerinde olduğu gibi. Wien Modern, Resonanzen, Voice Mania, Rock in Vienna, Donauinselfest, Popfest ve Waves Vienna gibi festivallerle müziğin birbirinden son derece farklı stillere ve çağlara ait yaşanılabilir olduğunu görebilirsiniz.

www.wien.info

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Rate this article
Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links