Wiedeńskie informacje prasowe 12/2016 2017: W rytmie Wiednia


W 2017 roku Wiedeń obchodzi ważne muzyczne jubileusze. Oprócz 150. urodzin walca „Nad pięknym modrym Dunajem”, 175. rocznicy powstania orkiestry Filharmoników Wiedeńskich i 5. urodzin sali koncertowej MuTh chóru Wiener Sängerknaben, w 2017 roku przypada też dwusetny jubileusz Uniwersytetu Muzyki i Sztuki Teatralnej, 220. rocznica urodzin Franciszka Schuberta i 60. urodziny zmarłego w 1998 roku Falco. Oprócz tego w kalendarzu znajdą się także cesarskie jubileusze, w tym urodziny cesarzowych: Marii Teresy (300) i Elżbiety (180). Uroczyście obchodzić będziemy także 120. rocznicę powstania wiedeńskiego Diabelskiego Młyna i 265. jubileusz ogrodu zoologicznego Schönbrunn.

Wiedeń kojarzy się przede wszystkim z muzyką klasyczną – i słusznie, bo każdego wieczoru słucha jej tutaj na żywo ok. 10 000 melomanów. Założona 175 lat temu orkiestra Filharmoników Wiedeńskich i istniejący od 1498 roku chór Wiener Sängerknaben stanowią znane na całym świecie wizytówki Wiednia. Opera Wiedeńska, Musikverein i Konzerthaus to obowiązkowe punkty programu prawie każdej wycieczki. Oprócz nich miłośnicy muzyki znajdą w Wiedniu jeszcze cały szereg ciekawych miejsc, na przykład muzea Haus der Musik i Mozarthaus Vienna, a także sceny musicalowe. Wiedeń żyje w rytmie na trzy czwarte. Już od 150 lat pary wirują na parkietach przy dźwiękach słynnego walca „Nad pięknym modrym Dunajem” Johanna Straussa, a słynny pomnik „Króla Walca” w Parku Miejskim należy do najpopularniejszych motywów fotograficznych miasta.

W Wiedniu każdy miłośnik muzyki znajdzie odpowiednie miejsce, aby oddać się swojej pasji. Co roku odbywa się tutaj ponad 15 000 koncertów różnych formatów i gatunków. Muzyki można słuchać nie tylko w salach koncertowych, ale również w kawiarniach, na balach, w winiarniach, w ostatni dzień roku także na Szlaku Sylwestrowym, a nawet i podczas maratonu Vienna City, przy którego trasie rozbrzmiewa muzyka klasyczna. Wiedeń to jednak nie tylko klasyka – aby się o tym przekonać, wystarczy wstąpić wieczorem do jednego z lokali muzycznych i klubów, rozmieszczonych gęsto wzdłuż pasa ulic Gürtel i nad  Kanałem Dunajskim, takich jak Flex, Fluc, rhiz, Grelle Forelle czy Pratersauna. Oprócz tego muzykę najróżniejszych gatunków i epok prezentują liczne wiedeńskie festiwale muzyczne, np. Wien Modern, Resonanzen, Voice Mania, Rock in Vienna, Donauinselfest, Popfest czy Waves Vienna.

www.wien.info

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Verena Hable
Tel. (+ 43 1) 211 14-363

Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Rate this article
Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links