By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Viyana Basın Bildirisi - 09/2016 Made in Vienna yiyecekler


Hut & Stiel 20. Bölge semtindeki bir bodrum katında yemeklik mantar yetiştiren genç bir Viyana işletmesinin adı. İşin çok özel bir yanı şu: İşletmenin shiitake, kral ve eringi mantarları restoranlardan, otellerden ve kahvehanelerden yük bisikletleriyle getirilen kahve telvesi üzerinde yetişiyor. İdeal koşullar altında mantarlar yaklaşık beş haftanın sonunda hasada hazır oluyor ve tekrar yük bisikletiyle teslim ediliyor. Böylece Hut & Stiel bir taşla birkaç tuş birden vuruyor: Kahve telvesi çöpü azaltılıyor, üretim bölgesel ve sürdürülebilir ve nakliye yolları da kısa. İşletme 2016 yılında ayrıca organik ürün işletmesi olarak sertifika almaya hazırlanıyor.

Boya, aroma ve koruyucu maddeler içermeyen taze süt ürünleri 2015 sonundan beri Viyana şehir merkezindeki Klara Fruchtsennerei‘den alınabiliyor. 3. Bölge semtinde işletmenin kendi geliştirdiği tariflere göre hazırlanan yoğurtlar, Topfen doğal kaymaklar ve pudingler Aşağı Avusturya bölgesinin organik sütlerinden üretiliyor, meyveli yoğurtların meyve oranı da % 18 ile 30 arasıyla klasik ürünlerden çok daha yüksek. Dorotheergasse ara sokağındaki dükkan bir dondurmacı dükkanına benziyor, ancak kaplarda dondurma yerine, içerisinden seçim yapılabilen farklı tatlarda yoğun çeşitleri sıralanmış durumda. Tadı daha zenginleştirmek için fındık, ceviz, müsli ve daha pek çok garnitür seçilebiliyor.

Peynirci Anton Sutterlüty Vorarlberg yöresinin bir spesiyalitesi olan Gebsen peynirini Viyana şehir merkezindeki bir bodrum katında olgunlaştırıyor. Büyük sarı peynir tekerleri tahta raflarda bekletiliyor, dört ile 24 ay arası sürelerde eskitilmiş peynirler Viyana pazarlarında ve organik gıda dükkanlarında ve internet üzerinde Anton macht Ke:s marka adıyla satılıyor. Sutterlüty’nin olgunlaştırma mahzeninin bulunduğu binada eskiden, 17. yüzyılda ünlü Kipferl ay çöreğinin icat edildiği söylenen tarihi bir fırın da bulunuyordu.

Lingenhel Haziran 2016’da kendi mağazasını açan gıda üreticileri arasına katıldı. Lezzet uzmanı Johannes Lingenhel 3. Bölge semtindeki Landstrasser Hauptstrasse üzerindeki 200 yıldan eski bir bina grubunu bir gurme dükkanına dönüştürdü. Şirketin kendi peynirhanesinde manda ve keçi sütlerinden Camembert, Brie, Mozzarella ve benzer değerli peynirler yapılıyor. Ayrıca ekmekten zeytin yağına kadar uzanan seçilmiş başka gıdalar da satılıyor. Viyana şehir merkezinde Gragger & Cie fırınının kalbini ünlü fırıncı ustası Helmut Gragger tarafından bizzat tasarlanmış olan bir odun fırını oluşturuyor. Spiegelgasse sokağındaki bu organik odun ekmeği fırınında ekmek ve doğal ekşi mayadan unlu gıdalar yerinde el ile hazırlanıyor ve bütün gün taze olarak pişiriliyor. Lezzetli unlu gıdalar yağlı meşe ve arduvaz gibi doğal malzemelerle döşenmiş şık satış salonunda hemen oracıkta da yenebilir.

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links