Wiedeńskie informacje prasowe 09/2016 Happy Birthday, Mario Tereso!


Maria Teresa (1717-1780) była najważniejszą władczynią oświeconego absolutyzmu i jedną z najsłynniejszych kobiet w dynastii Habsburgów. Córka Karola VI w okresie swojej regencji przeprowadziła wiele długofalowych reform. Ortodoksyjna katoliczka okazała się przy tym mało tolerancyjna wobec członków innych grup wyznaniowych. Swojemu małżonkowi Franciszkowi I Stefanowi urodziła 16 dzieci, dzięki czemu jej postać urosła w historii do rangi symbolu macierzyństwa. Z okazji trzechsetnych urodzin Marii Teresy od 15.03 do 29.11.2017 r. w Wiedniu i w Dolnej Austrii odbędzie się obszerna wystawa jubileuszowa w czterech lokalizacjach:

Wagenburg – Muzeum Wozowni Cesarskiej: „Kobieca siła i radość życia”

Wystawa w Wagenburgu opowiada o tym, jak Maria Teresa kształtowała swój wizerunek pomiędzy kobiecą tożsamością a „męską” władczością. Reprezentacyjne pojazdy i wytworne stroje ożywiają przy tym blask dworskiego przepychu i wystawnych zabaw.

Hofmobiliendepot. Wiedeńskie Muzeum Mebli: „Rodzina i dziedzictwo”

Wystawa w założonej w 1747 roku przez Marię Teresę „Inspekcji Mebli Dworskich” koncentruje się na środowisku rodzinnym Marii Teresy, jej prywatnym losie i dynastycznej polityce zawierania małżeństw.

Pałac Hof: „Sojusze i antagonizmy”

Około 1775 roku Maria Teresa kazała urządzić swoją wdowią rezydencję w położonym w Dolnej Austrii Pałacu Hof. W reprezentacyjnej części pałacu można będzie zapoznać się z trudnościami związanymi z przejęciem władzy, wojnami i rozejmami, stratami terytorialnymi i podbojami oraz (poza)politycznymi ambicjami Marii Teresy.

Pałac Niederweiden: „Modernizacja i reformy”

Kameralny Pałac Niederweiden – podobnie jak Pałac Hof – leży na Morawskim Polu. Znajdował się on w posiadaniu Marii Teresy i zarezerwowany był na polowania i uroczystości. Głównym tematem wystawy w pałacu będą wielkie wewnętrzne reformy Marii Teresy, które zmieniły oblicze państwa.

Austriacka Biblioteka Narodowa również uczci wystawą 300. urodziny Marii Teresy. „Matka ojczyzny” jest obecnie uważana za symbol swojej dynastii i najwybitniejszą władczynię imperium Habsburgów. Wiele reform ma swoje korzenie w jej czasach. Wystawa Maria Teresa. Najpotężniejsza kobieta dynastii Habsburgów prezentuje najcenniejsze eksponaty z bogatych zasobów Austriackiej Biblioteki Narodowej.

300 lat Marii Teresy: strateg – matka – reformatorka, 15.03-29.11.2017:

  • Muzeum Wozowni Cesarskiej w Wiedniu, Schönbrunner Schlossstraße, 1130 Wiedeń, www.schoenbrunn.at
  • Hofmobiliendepot. Wiedeńskie Muzeum Mebli, Andreasgasse 7, 1070 Wiedeń, www.hofmobiliendepot.at
  • Pałac Hof, Schlosshof 1, 2294 Schlosshof, www.schlosshof.at
  • Pałac Niederweiden, Niederweiden, 2292 Engelhartstetten, www.schlosshof.at
  • Maria Teresa. Najpotężniejsza kobieta dynastii Habsburgów, 17.2-5.6.2017, Austriacka Biblioteka Narodowa, Josefsplatz 1, 1010 Wiedeń, www.onb.ac.at

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Verena Hable
Tel. (+ 43 1) 211 14-363

Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Rate this article
Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links