By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Viyana Basın Bildirisi - 05/2016 Viyana’nın manzara seyretme yerleri


Viyana’nın en çok sevilen manzara seyretme noktalarından birisi şehrin simgesi Stephansdom katedralidir. Şehir merkezindeki mimarlık şaheserine iki yoldan çıkılabiliyor: Ziyaretçiler bir asansörle katedralin büyük çanı Pummerin’in bulunduğu kuzey kulesindeki manzara seyir platformuna çıkabilirler. Biraz daha zahmetli bir yol ise güney kulesinin (Südturm) daracık döner merdiveninde 343 basamağı çıkarak 137 metre yüksekliğindeki kule bekçisi odasına tırmanmaktır. Şehrin tarihi bölümlerinin manzarası iki kuleden de muhteşemdir. Prater parkındaki dev dönme dolabı Riesenrad gondollarından da harikulade şehir manzaraları görünür. Viyana’nın bir başka görülmesi şart olan yerlerden biri olan Schönbrunn sarayının saray parkı Schlosspark’ta da Gloriette takının tepesine yürüyerek çıkmaya ve şehrin tarihi bölümlerinin manzarasının zevkine varmaya fazlasıyla değer. 1964 yılında Viyana Uluslararası Bahçecilik Fuarı dolayısıyla inşa edilen Donauturm kulesi de sadece yüksekliğiyle bile manzara seyretmek için ideal bir noktadır. Donauturm’un iki asansörü 35 saniyede 165 metre yüksekliğindeki döner platform restoranına çıkıyor. Buradan tüm Viyana ve çevresi görülebiliyor. Şehrin tam ortasında da hareketli Mariahilfer Strasse’nin yakınındaki Denizin Evi (Haus des Meeres) ziyaret etmeye değer yerlerden biri. Bu binanın manzara platformundan şehrin damları üzerinden çok uzaklara bakabilirsiniz.

Şehrin manzarası bazı Viyana otellerinden de nefes kesici güzellikte. Örneğin, Tuna kanalı kıyısındaki Sofitel Vienna Stephansdom gibi. Otelin 18. katındaki “Das Loft” adlı restoranı da şehir merkezinin harika bir manzarasını sunuyor ve ayrıca salonun tavanı da İsviçreli sanatçı Pipilotti Rist tarafından tasarlanan büyüleyici renkler içeren deseniyle ünlü. Daha da yükseğe çıkmak isteyenler için lokantasını Tuna kıyısındaki DC Tower gökdeleninin 57. katında açmış olan Meliá Vienna baş döndürücü bir görünüm sunuyor. Ve sonra, yürüyüşlerde ve gezintilerde keşfedebileceğiniz yeşillikler içindeki güzel manzaralı yerler de var. Güzel manzaralı yürüyüş yerleri arasında örneğin Viyana’nın şehir dağları Kahlenberg ve Leopoldsberg, Aussichtswarte adıyla anılan manzara kulelerinin de bulunduğu şehir ormanı Wienerwald ve şehrin eteklerindeki taraçalı şarap bağları (Weinberge) akla gelir.

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links