Viyana Basın Bildirisi - 05/2016 Altın barlar ve vegan sandviçler


Lüks otel Park Hyatt Vienna içindeki restoran Mart 2016’dan bu yana yeni bir konsept ve yeni bir isim altında faaliyet gösteriyor. Viyana şehir merkezindeki eski bir banka binasının tarihi vezne salonuna kurulan The Bank Brasserie & Bar taze istiridye, Moules Frites (kabuğu içinde kızartılmış midye ve patates kızartması), ıstakoz çeşitleri, Viyana bağ salyangozları ve Tarte Tatins gibi brasserie klasiklerini servis ediyor. Yanında da sake, hibiskus ve kırmızı pancarlı “velours” gibi ilginç kokteyller içiliyor. Yine Mart 2016 içinde 19. Bezirk içerisinde Amador‘s Wirtshaus und Greisslerei faaliyete geçti. Bu yeni restoran ve gıda mağazası Viyana’nın ünlü şarapçısı Fritz Wieninger ve yıldızlı Alman şef Juan Amador’un bir ortaklığıyla kuruldu. 95 sandalyeli restoranda iddialı Wirtshaus mutfağı servis edilirken Greisslerei adlı mağazada da mezelerin ve şarapların yanında Amador’un kendi eliyle yaptığı chutney ve marmelatlar satılıyor.

Özellikle çok güzel bir konuma sahip olan bir Viyana restoranı sahip değiştirdi. Şehir merkezindeki şirin Heiligenkreuzerhof avlusunda bulunan eski “Hollman Salon” şimdi Buxbaum Restaurant adıyla faaliyet gösteriyor ve yüksek Avusturya mutfağı örnekleri servis ediyor. Menünün ağırlığını bölgesel ve sezonluk organik (bio) ürünler oluşturuyor. 7. Bezirk semtindeki romantik St. Ulrichsplatz alanındaki yeni bir alt kültür barının adı da Erich. Küçük lokal altın yaldızlı bar tezgahı, kiremitli kubbesi ve tacos, sandviç ve çöpte sosis vb. gibi nezih atıştırmalık fingerfood türleriyle dikkat çekiyor. Erich’de ayrıca saat 16’ya kadar kahvaltı edilebiliyor.

RisottoBox lokalinin konsepti tecrübeli bir Viyanalı gastronoma ait. Alte Börse’deki Hansen restoranını yöneten Leo Doppler yakında kuracağı yeni fastfood zincirinin ilk şubesini 2. Bezirk’te açacak. Burada vejetaryen çeşitleri de içeren Risotto çeşitlerinin yanında salatalar ve kahvaltı sunulacak. Vegan yemekler trendine bu yıl efsanevi bir Viyanalı geleneksel işletme de katıldı. 1902 yılından beri şehir içinde nefis sandviçler satan Trześniewski bundan böyle vegan bir seçenek de sunuyor. “Havuçlu bezelye” isimli vegan menü, en çok satan “yumurtalı baykın” ve “tavuk/kaz ciğeri” menülerinin yanında satışa çıktı. 12. Bezirk’te bulunan klasik bir Viyana pazar standı da artık vegan organik yiyecekler sunuyor: Meidlinger Markt pazarındaki MarctStandl hemen orada yemek ya da Rexglas ambalaj içerisinde yanında götürmek için beş element ilkesine göre hazırlanmış sağlıklı gıdalar satıyor.

Yabancı ülke mutfakları alanında da Viyana’da yakın zamanda ilginç yenilikler oldu. Şehir merkezinde Napoli spesiyaliteleri ve havalı iç dekoruyla göz dolduran Kitch pizzacısı açıldı. Naschmarkt yakınındaki Freihaus semtinde ise Lisboa Lounge geleneksel Portekiz yemekleri, şarapları ve Portekiz ve İspanyol tapas mezeleri servis ediyor. Lokale açık renkli ahşap mobilya ve güzel renkli fayanslar damgasını vuruyor, damağına düşkün olanlar orada çok sevilen “Pastel de Nata” adlı yufkalı puding turtalarını bulabilirler.

Viyana’nın yüksek standartlardaki gastronomi seçenekleri Michelin Avrupa’nın Başlıca Şehirleri Rehberi 2016’da da yansımasını buluyor. Gastronomi dünyasının en üstün isimlerini seçen rehberde bu yıl Viyana üç iki yıldızlı restoran ve altı tek yıldızlı restoran ile temsil ediliyor. Modernize edilmiş ve en yüksek düzeyde mükemmelleştirilmiş Viyana mutfağını şehir parkında bulunan ve Michelin rehberi tarafından iki yıldız ile ödüllendirilen Steirereck temsil ediyor. Bu restoran “Dünyanın en iyi 50 restoranı 2015” listesinde 15. sırada yer alıyor. Coburg sarayındaki Silvio Nickol gurme restoranı da, tıpkı Mraz & Sohn restoranı gibi iki Michelin yıldızına layık görüldü. 2016 yılında bir Michelin yıldızı alan restoranlar arasında da Viyana’dan Walter Bauer, Edvard (Palais Hansen Kempinski Vienna), Konstantin Filippou, Le Ciel by Toni Mörwald (Grand Hotel Wien), Opus (Hotel Imperial) ve Tian bulunuyor.

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Rate this article
Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links