Viyana Basın Bildirisi - 05/2016 Viyana’da 2016 yılının çağdaş sanat sergileri


9.3.-26.6.2016: Oswald Oberhuber – Retrospektif sergi

21er Haus, Arsenalstraße 1, 1030 Wien, www.21erhaus.at

Bu geniş kapsamlı retrospektif sergi Avusturya sanatının en büyük etki yaratan aktörlerinden biri olan Oswald Oberhuber’e adanmış. Sanatçının bir mekân konsepti içerisinde sanatçının 1940’ların sonlarından günümüze kadar tüm önemli yaratım evrelerine ait olup çeşitlilikleri ve çok yönlülükleriyle 1958 yılından beri geçerli olan “Sürekli Değişim” prensibini yansıtan çalışmalar sergilenecek.

18.3.-19.6.2016: Anselm Kiefer. Ağaç baskılar

Albertina, Albertinaplatz 1, 1010 Wien, www.albertina.at

Anselm Kiefer çağımızın en önemli sanatçılarından birisidir. İlk geniş kapsamlı retrospektif sergisiyle Albertina müzesi Kiefer’in ünlü ağaç baskıları arasından 30 dev ana eserini sergiliyor ve önemli resim döngülerini ve konu gruplarını sunuyor. Kiefer’in eserleri onun Alman tarihi, kültür tarihi ve mitoloji ile ilgili yoğun tartışmalarına tanıklık ediyor.

8.4.-5.9.2016: Berlinde De Bruyckere. Suture

Leopold Museum, MuseumsQuartier, Museumsplatz 1, 1070 Wien, www.leopoldmuseum.org

1964 doğumlu Belçikalı sanatçı Berlinde De Bruyckere insan bedenine ham güzelliği ve kırılganlığıyla odaklanan ve çarpıcı heykelleriyle günümüzün en ünlü uluslararası heykeltıraşları arasında sayılıyor. De Bruyckere âdeta zamanın ötesinde olan figürleriyle hayat ve ölüm, acı ve dert gibi varoluşsal soruları ele alıyor ve insan varoluşunun et ve kemikten beden içerisindeki köklerine bağlı oluşunu vurguluyor.

3.6.-2.11.2016: Martin Parr. Retrospektif

Kunst Haus Wien, Untere Weißgerberstraße 13, 1030 Wien, www.kunsthauswien.com

Kültürel geleneklere, özgünlüklere ve ritüellere olan ilgisiyle İngiliz fotoğrafçı Martin Parr ( 1952 doğumlu) günümüzün en fazla yankı uyandıran belgesel fotoğrafçılarından biridir. Gündelik ve absürd olan şeyler Parr’ın çalışmalarında daima iç içedir. Parr uçlaştırmalardan, esprilerden ve klişelerden hiç çekinmez. Gizlenmiş incelikli mizahın eşlik ettiği dolaysız bakışıyla, Parr çağımızın en açık sözlü tanıklarından biridir.

24.6.- 9.10.2016: Jim Dine

Albertina, Albertinaplatz 1, 1010 Wien, www.albertina.at

Jim Dine Amerikan Pop Art akımının en ünlü yıldızlarından biri ve adı Andy Warhol ve Roy Lichtenstein ile birlikte anılıyor. Albertina müzesi sanatçının müzeye cömertçe armağan ettiği eserler içerisinden onun sanatını temsil eden 100 büyüleyici otoportreyi sergiliyor ve Dine’in olağanüstü ve özeleştirel tutumunu gösteriyor.

14.7.-20.11.2016: Ai Weiwei: transformation – translocation (“dönüşüm - yer değiştirme)

21er Haus, Arsenalstraße 1, 1030 Wien, www.21erhaus.at

Çinli konsept sanatçısı Ai Weiwei sanatıyla ve sosyal medya kampanyalarıyla sık sık vatanındaki rejime şiddetli eleştiriler yöneltiyor. Mimarlık, Ai Weiwei’nin mesajlarını vermek için kullandığı çok sayıdaki dilden sadece biri. Kendisine Viyana dendiğinde Çinli sanatçı Ludwig Wittgenstein’in felsefesi hakkındaki bilgileriyle cevap veriyor ve ünlü filozofun kızkardeşi Margarethe için 1926’dan 1928’e kadar planlamış olduğu şehir sarayını coşkuyla anlatıyor. Bu sarayın net tasarımını Ai Weiwei Pekin’deki stüdyosunu tasarlarken örnek aldı. Mimarlık kendini özdeşleştirme imkânı yaratır, ister 1958 yılında Brüksel’deki dünya sergisi için kurulan Avusturya pavyonu olsun, ister günümüzdeki 21’er Haus müze binası ya da geç dönem Ming hanedanı döneminden önemli bir Çin ailesinin ata tapınağı olsun. Her iki olağan üstü yapının önemli bir özelliği, daha sonra yerinden kaldırılıp yeni bir yerde başka görevler üstlenmeleridir. 21’er Haus binasında pavyonlar güçlü bir diyalog oluşturacaklar ve Ai Weiwei’nin başka eserleriyle etkileşim içerisinde yer değiştirme ve dönüşüm konularını görselleştirecekler.

15.7.-13.11.2016: Nathalie Du Pasquier

Kunsthalle Wien, MQ, Museumsplatz 1, 1070 Wien, www.kunsthallewien.at

Sanatçı ve tasarımcı Nathalie Du Pasquier kendi kendini eğitmiş bir kişi, ancak ürün tasarımcısı olarak uzun bir mesleki geçmişe sahip. Sanatçı vaktiyle Ettore Sottsass’ın yönetiminde büyük nüfuz sahibi bir tasarım ve mimarlık topluluğu olan Memphis’in kurucu üyelerinden biriydi. 198 yılından beri Du Pasquier resim sanatıyla uğraşıyor ve şimdiki sergi onun yakın zamana ait tablolarını ve Memphis dönemine ait taslaklarını bir diyalog içerisinde sunuyor.

8.9.-27.11.2016: Martin Kippenberger

Bank Austria Kunstforum Wien, Freyung 8, 1010 Wien, www.kunstforumwien.at

Martin Kippenberger 20. yüzyılın en önemli ve aynı zamanda en tartışmalı sanatçılarından biridir. Resim, çizim, heykel, fotoğrafçılık, afiş, enstolasyon, performans, sanatçı kitabı ve yazılarından küratörlük ve koleksiyonculuk uygulamalarına uzanan çalışmalarını sınıflandırmak ve sanat tarihinin “izmlerinden” biriyle nitelemek imkânsız. Sergi Kippenberger’in diline ve ayrıca sanat tarihindeki “önce ve sonra resimleri”ne özel bir ağırlık veriyor.

11.10.2016-29.1.2017: Edmund de Waal: During the Night (“Gece boyunca”)

Kunsthistorisches Museum Wien, Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien, www.khm.at

Ünlü Alman ressam ve gravürcü Albrecht Dürer 1525 yılında kâbuslarından birini çizdi – “Traumgesicht” (Rüyanın çehresi) adlı bu çizim, bu serginin çıkış noktasını oluşturdu: Viyana Sanat Tarihi Müzesi’nin sürekli koleksiyonlarından tablolar ve Kunstkammer koleksiyonundan eserler Edmund de Waal (“Kehribar gözlü tavşan”) tarafından yeni bir konsept etrafında bir araya getirildi. Serginin eserleri bilinçli olarak karşılıklı uyumsuzluklarını vurgulayan bir düzen içerisinde, korku, kâbus, güvensizlik ve felâket kavramlarının etrafında dönüyorlar.

21.10.2016-30.1.2017: Poetiken des Materials (“Malzemenin şiirleri”)

Leopold Museum, MuseumsQuartier, Museumsplatz 1, 1070 Wien, www.leopoldmuseum.org

Bu sergi Viyana’da yaşayan altı sanatçıyı ağırlıyor: Benjamin Hirte, Sonia Leimer, Christian Mayer, Mathias Pöschl, Anne Schneider ve Misha Stroj. Bu sanatçıların eserleri sadece içlerinde ön plana çıkan farklı kültürel söylemleriyle, anlatım biçimleriyle ve tarih sunumlarıyla olan ilişkileriyle değil, aynı zamanda kullandıkları medya ve malzeme yelpazesinin genişliğiyle de dikkat çekiyor.

7.12.2016-26.3.2017: Franz West & Co

21er Haus, Arsenalstraße 1, 1030 Wien, www.21erhaus.at

Bu sergi Franz West’in başka sanatçılarla işbirliklerini odak noktasına yerleştiriyor. West’in işbirliği yaptığı sanatçılar arasında sanat dünyasının Albert Oehlen, Douglas Gordon ve Mike Kelley gibi uluslararası büyük ustaları bulunduğu gibi, Heimo Zobernig, Peter Kogler ve sanatçı grubu Gelatin gibi yerel sanatçılar da bulunuyor. Franz West ayrıca başka sanatçılarla eser değiş tokuşu yaptı ve böylece yıllar içerisinde son derece ilginç bir koleksiyon oluşturdu. Bu koleksiyondan da bir derleme serginin bir bölümünü oluşturuyor.

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Rate this article
Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links