Wiedeńskie informacje prasowe 02/2016 Wystawy sztuki współczesnej w Wiedniu w 2016 r.


9.03.-26.06.2016: Oswald Oberhuber. Przegląd twórczości

21er Haus, Arsenalstraße 1, 1030 Wiedeń, www.21erhaus.at

Wystawa poświęcona jest Oswaldowi Oberhuberowi, jednemu z najbardziej wpływowych austriackich twórców. W zaprojektowanej przez artystę przestrzeni zostaną zaprezentowane prace z najważniejszych faz jego twórczości, począwszy od późnych lat 40. XX wieku po współczesność; ich różnorodność i wielostronność odzwierciedlają stosowaną przez Oberhubera od 1958 r. zasadę „permanentnej zmiany”.

18.03.-19.06.2016: Anselm Kiefer. Die Holzschnitte („Drzeworyty”)

Albertina, Albertinaplatz 1, 1010 Wiedeń, www.albertina.at

Anselm Kiefer jest jednym z najwybitniejszych współczesnych artystów. W ramach pierwszej obszernej retrospektywy Albertina pokaże ponad 30 słynnych monumentalnych drzeworytów artysty, prezentując ważne cykle i motywy z jego twórczości. Dzieła Kiefera są świadectwem jego intensywnej refleksji nad historią Niemiec i ich kultury oraz niemiecką mitologią.

8.04.-4.07.2016: Berlinde De Bruyckere

Leopold Museum, MuseumsQuartier, Museumsplatz 1, 1070 Wiedeń, www.leopoldmuseum.org

Belgijska artystka Berlinde De Bruyckere (ur. 1964), twórczyni przejmujących rzeźb, w których na pierwszy plan wysuwa się ludzkie ciało w jego surowym pięknie i kruchości, należy do najbardziej znanych na całym świecie przedstawicieli swojego gatunku sztuki. Niejako ponadczasowe figury artystki zadają egzystencjalne pytania, jak te o życie i śmierć oraz ból i cierpienie, i przypominają, że ram egzystencji człowieka nadaje jego fizyczne ciało.

3.06.-2.11.2016: Martin Parr. Retrospektywa

Kunst Haus Wien, Untere Weißgerberstraße 13, 1030 Wiedeń, www.kunsthauswien.com

Brytyjczyk Martin Parr (ur. 1952), zainteresowany zwłaszcza tradycjami kulturowymi oraz lokalną specyfiką i rytuałami, należy do najbardziej wpływowych współczesnych fotografów dokumentalistów. W jego twórczości ściśle łączy się codzienność i absurd. Parr nie boi się przejaskrawień, puent i stereotypów – ze swoim sarkastycznym humorem i bezpośrednim spojrzeniem jest on jednym z tych kronikarzy naszych czasów, którzy nie boją się nazywać rzeczy po imieniu.

24.06.- 9.10.2016: Jim Dine

Albertina, Albertinaplatz 1, 1010 Wiedeń, www.albertina.at

Obok Andy’ego Warhola i Roya Lichtensteina Jim Dine zalicza się do najbardziej uznanych gwiazd amerykańskiego pop-artu. Albertina zaprezentuje sto fascynujących autoportretów, będących reprezentatywną częścią hojnego daru artysty, które ukazują nietypową, często również samokrytyczną perspektywę Dine’a.

14.07.-20.11.2016: Ai Weiwei. transformation – translocation

21er Haus, Arsenalstraße 1, 1030 Wiedeń, www.21erhaus.at

Ten chiński artysta konceptualny, świadomie wykorzystując przekaz artystyczny i akcje w mediach społecznościowych, ostro krytykuje reżim rządzący jego krajem. Jednym z wielu języków, którymi posługuje się Ai Weiwei w celu zakomunikowania swojego przekazu, jest architektura. Pytany o Wiedeń, udowadnia, że zna myśl Ludwiga Wittgensteina i zachwyca się zaprojektowanym przez słynnego filozofa dla jego siostry Margarethe, a wzniesionym w latach 1926–1928, wiedeńskim Stadtpalais. Ai Weiwei, projektując swoje studio w Pekinie, wzorował się na jego przejrzystej strukturze. Architektura umożliwia identyfikację; jest tak zarówno w wypadku zbudowanego na Wystawę Światową w Brukseli w 1958 r. Pawilonu Austriackiego (obecnego 21er Haus), jak i świątyni przodków wpływowej chińskiej rodziny z późnego okresu dynastii Ming. Wspólną cechą obu tych niezwykłych budowli jest to, że zostały one przeniesione i otrzymały nową funkcję. W 21er Haus nawiążą one ze sobą intensywny dialog i w połączeniu z innymi dziełami Ai Weiweia skłonią odwiedzających do refleksji nad problemem translokacji i transformacji.

8.09.-20.11.2016: Martin Kippenberger

Bank Austria Kunstforum Wien, Freyung 8, 1010 Wiedeń, www.kunstforumwien.at

Martin Kippenberger jest jednym z najważniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych artystów XX wieku. Jego twórczość, obejmująca malarstwo, grafikę, rzeźbę, fotografię, plakat, instalację, performance, książkę artystyczną i pisarstwo, a także działalność kuratora i kolekcjonera, nie daje się przyporządkować do konkretnego nurtu i jednego z „-izmów”. Wystawa będzie kładła szczególny nacisk na język oraz na wzorce i „odwzorowania” twórczości Kippenbergera w historii sztuki.

11.10.2016-29.01.2017: Edmund de Waal – During the Night

Kunsthistorisches Museum Wien, Maria-Theresien-Platz, 1010 Wiedeń, www.khm.at

Na słynnym rysunku z 1525 r., Albrecht Dürer utrwalił jeden ze swoich nocnych koszmarów. Dzieło Widzenie senne jest punktem wyjścia wystawy, w ramach której obrazy i inne eksponaty z wystawy stałej wiedeńskiego Muzeum Historii Sztuki zostaną na nowo zaprezentowane przez Edmunda de Waala (wspomnienia Zając o bursztynowych oczach). Świadomie wprowadzając dysonanse między obiektami, twórca zaakcentuje za ich pomocą pojęcia takie jak lęk, koszmar, niepewność i zagłada.

21.10.2016-30.01.2017: Poetyka materiału

Leopold Museum, MuseumsQuartier, Museumsplatz 1, 1070 Wiedeń, www.leopoldmuseum.org

Ekspozycja zaprezentuje twórczość sześciu mieszkających w Wiedniu artystów, którymi są Benjamin Hirte, Sonia Leimer, Christian Mayer, Mathias Pöschl, Anne Schneider i Misha Stroj. Ich twórczość cechuje nie tylko różnorodność odniesień do różnych dyskursów kulturowych, form narracji i reprezentacji historii (tej przez duże i tych przez małe „h”), lecz także szeroki wachlarz stosowanych przez nich mediów i materiałów.

7.12.2016-26.03.2017: Franz West & Co

21er Haus, Arsenalstraße 1, 1030 Wiedeń, www.21erhaus.at

Wystawa uwypukla współpracę, którą Franz West nawiązał zarówno z artystami światowej sławy, takimi jak Albert Oehlen, Douglas Gordon czy Mike Kelley, jak i twórcami austriackimi: Heimo Zobernigiem, Peterem Kogleem i grupą artystyczną Gelatin. Ważnym elementem w działalności Westa była wymiana dzieł z kolegami, dzięki czemu z biegiem czasu artysta stworzył niezwykle ciekawą kolekcję. Wybór składających się na nią dzieł został włączony do ekspozycji.

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Verena Hable
Tel. (+ 43 1) 211 14-363

Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Rate this article
Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links