Viyana Basın Bildirisi - 01/2016 Viyana İspanyol Saray Binicilik Okulu UNESCO tarafından manevi kültür mirası kabul edildi


UNESCO Manevi Kültür Mirasını Koruma Anlaşması Uluslararası Komitesinin Aralık 2015 başlarında yapılan bir toplantısında klasik binicilik sanatı ve Viyana İspanyol Saray Binicilik Yüksek Okulu insanlığın manevi kültür mirası listesine alındı. Dünya manevi kültür mirası temsilcileri listesi için bu yıl 34 kültürel ifade biçimi, gelenek ve âdet aday gösterilmişti. Uluslararası komite İspanyol Saray Binicilik Okulu klasik binicilik sanatını ayrıntılı bir incelemenin sonunda listeye alınmaya layık gördü. Uluslararası komite UNESCO sözleşmesi üyesi ülkelerin 24 seçilmiş temsilcisinden oluşuyor.

Viyana İspanyol Saray Binicilik Okulu “Yüksek Binicilik Okulu”nun Rönesans geleneğine uygun klasik binicilik sanatının 450 yıldır yaşatıldığı ve korunduğu dünyanın en eski binicilik okuludur. Klasik binicilik sanatı bilgisi günümüze kadar Viyana’daki İspanyol Saray Binicilik Okulunda bir binici neslinden diğer binici nesline sözlü olarak aktarıldı ve ulusal ve uluslararası binicilik gösterileriyle kamuoyuna tanıtıldı. Özel olarak bu amaçla yetiştirilen barok at ırkı –Lipizzaner– ile yüzyıllardır sürekli korunan binicilik sanatı, daha ilkçağda eski Yunanlıların zamanında bile büyük rağbet görüyordu.

Dünyanın tüm bölgelerinden 300’ten fazla geleneği içeren UNESCO listesinde artık toplam üç Avusturya geleneği yer alıyor, diğer kültür mirasları arasında da Çin’den Pekin operası, İspanyol Flamenko dansı geleneği, Moğolların Naadam Festivali, İran halı dokuma sanatı, Kolombiya’nın Marimba müziği ve Çinlilerin akupunktür tedavi sanatı dikkat çekiyor. 2015’te İspanyol Saray Binicilik Okulu’nun binicilik sanatı dışında da 2012 yılında Imster Schemenlaufen adlı karnaval resmigeçidi ve şahincilik sanatı Avusturya’nın dünya manevi kültür mirası listesine giren değerleri oldu.

Spanische Hofreitschule

Michaelerplatz 1, 1010 Wien
www.srs.at

Dünya manevi kültür mirası listesi: http://www.unesco.de/5446.html

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Rate this article
Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links