By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.


Viyana Basın Bildirisi - 01/2016 Bir sokağın portresi: Herrengasse


Viyana’daki Herrengasse tarihi bir ulaşım yolu üzerine kurulu, çünkü Romalılar zamanında Limes yolu oradan geçerdi. Bir zamanların imparator konağı Hofburg sarayını barındıran merkezi Michaelerplatz’tan başlayan sokak Schottengasse’ye ve oradan da 9. bölgeye kadar gidiyor. Habsburg hanedanının yüzyıllar süren hükümranlığı boyunca büyük ve küçük soylu aileleri saraya yakın inşa ettikleri görkemli palaslara yerleştiler. Herberstein, Mollard-Clary, Batthyány, Trauttmannsdorff, Kinsky: Herrengasse üzerinde yer alan çok sayıda göz alıcı palasın birçoğu barok çağından kalma ve bina olarak korunabilmiş durumda, üstelik eski sahiplerinin isimlerini taşımaya devam ediyorlar. Tadilat geçiren bu palaslar günümüzde konut, büro, otel ve restoran ve dükkan olarak kullanılıyor.

Herrengasse’nin başladığı Michaelerplatz meydanında 1919 yılından itibaren bambaşka bir yapı inşa edildi: Mimar Adolf Loos’un tasarladığı bir iş hanı. Looshaus adı verilen bu bina süsleri olmayan düz cephe düzeniyle Viyanalıları şoka uğratmıştı ve söylendiğine göre Hofburg’da pencereden baktığında bu iş hanını gören İmparator Franz Joseph’in de gözüne batıyordu. Günümüzde is Viyana’nın modern mimarisinin başlıca yapılarından biri sayılıyor.

Herrengasse 6-8 adresinde de Viyana mimarlık tarihinin önemli bir örneği duruyor. Herrengasse’nin yüksek binası şehrin ilk “gökdeleni”ydi. Toplam 53 metre yüksekliğindeki 16 katlı bina 1932 yılında Siegfried Theiss ve Hans Jaksch’ın çizimlerine göre inşa edildi. İnce düşünülmüş kademeli tasarımıyla bu bina yine de sokağın içinden bakıldığında etraftaki binalardan daha yüksek görünmüyor. Modern altyapısı sayesinde apartman konutlar olarak planlanmış olan yüksek bina çok geçmeden Viyana kültür çevrelerinin seçkin adresi oldu. Zemin katında bugün, şehrin en küçük lokallerinden biri olan Unger und Klein im Hochhaus şarap-kafe barı bulunuyor. Çepeçevre camla çevrili küçük yuvarlak yapı sadece 20 m² büyüklüğünde ve günün saatine göre kahvaltı espressoları, sandviç ve atıştırmalıklar sunan bir kafe ya da şarap barı olarak görev yapıyor. Binanın zemin katında ayrıca, bir teşhir mutfağı içerisinde eski tariflere göre bonbon ve şekerlemelerin üretildiği Zuckerlwerkstatt (şeker atölyesi) faaliyet gösteriyor. Şeker atölyesinin spesiyalitelerinden biri küçük yastıklar şeklinde içi çikolatayla doldurulmuş bonbon şekerleri olan Wiener Seidenzuckerl şekerleridir. Hemen yanda bulunan The Viennastore da kitsch içermeyen hediyelik eşyalar ve Viyana ve tüm dünyadan güzel tasarım klasikleri satıyor: Lobmeyr marka asil kadehler, Augarten narin porselenleri, Viyanalı kahve kavurucusu Naber’den kahve, çok çeşitli Viyana kitapları ve pek çok şey daha.

Herrengasse 9 adresinde restore edilen Mollard palasında dünyanın tek küre müzesi faaliyet gösteriyor. Müzede sergilenen 240 dünya ve gök küreleri, ay ve mars küreleri insanlığın haritacılık ve kozmoloji bilgilerinin tarih boyunca nasıl değiştiğini göz önüne seriyor. Herrengasse ayrıca iki otel de barındırıyor: Steigenberger Hotel Herrenhof ve Radisson Blu Style Hotel. Herrengasse ve Freyung meydanı arasında, 1856 yılında banka ve borsa binası olarak inşa edilen Palais Ferstel uzanıyor. Mimarı Heinrich Ferstel 14. Yüzyıl Venedik-Floransa mimarisinden ilham aldı ve palası harikulade güzellikte bir pasaj ile donattı. Bugün bu pasajı antikacılar ve kuyumcular, ince dekorasyon dükkanları ve restoranlar dolduruyor. Etkinlikler için sevilen bir mekân da olan Ferstel palasın en ünlü ismi muhtemelen Café Central. Efsanevi edebiyatçılar kafesi ondokuzuncu yüzyılın sonu ve yirminci yüzyılın başı döneminde Arthur Schnitzler, Peter Altenberg ve Adolf Loos gibi ünlülerin uğrak yeriydi. Bugün de burası güzel bir sütunlu salon, Viyana mutfağının enfes örnekleri ve kafenin kendi yapımı unlu gıdalarla göz dolduruyor.

“Tour de Palais Wien” broşüründe Herrengasse etrafındaki palaslar hakkında pek çok ayrıntılı bilgi veriyor: Iris Meder, Judith Eiblmay: Tour de Palais Wien, ISBN 978-3-200-04141-7, Almanca/İngilizce

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Rate this article
Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links