By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 12/2015 Kulinarne nowości Wiednia


MAK – Austriackie Muzeum Sztuki Stosowanej/ Sztuki Współczesnej przy wiedeńskiej Ringstraße będzie miało nową restaurację. Zamknięty od września 2015 r. lokal pod koniec roku zostanie ponownie otwarty pod nową nazwą Salon Plafond. Koncepcja gastronomiczna, której autorami są Tim Mälzer, znany kucharz z Hamburga, i wiedeńska para gastronomów, stawia na prostą i naturalną kuchnię, skoncentrowaną na produkcie i kuchennym rzemiośle. Restauracja przy muzeum MAK, zaprojektowana w 1993 r. przez austriackiego architekta Hermanna Czecha, która pierwotnie funkcjonowała pod nazwą „MAK Café“, w roku 2006 została przestylizowana przez wiedeński zespół architektów „eichinger oder knechtl” na nowoczesny wiedeński lokal. Ostatnia przebudowa jest dziełem wiedeńskiego architekta Michaela Embachera. Stoły i krzesła zaprojektował Oswald Haerdtl, zastosowane materiały i wystrój opracował austriacko – szwedzki architekt Josef Frank, którego dorobkowi poświęcona będzie także wystawa w MAK-u (od 16.12.2015). Kilka domów – a właściwie pałaców – dalej przy Ringstraße, otwarty w październiku 2015 r. hotel Grand Ferdinand zaprasza do eleganckiej restauracji na parterze budynku, której karta dań stawia na klasyczną wiedeńską kuchnię. Hotel przy Schubertringu posiada jeszcze jedną restaurację, zarezerwowaną wyłącznie dla gości hotelu, która mieści się na najwyższym piętrze budynku.

Wyróżniona w 2015 r. gwiazdką Michelina, luksusowa wiedeńska wegetariańska restauracja Tian jesienią tego samego roku otworzyła nowy lokal w 7. dzielnicy. Tian Bistro na Spittelbergu podaje nieskomplikowane, szybkie i świeże wegetariańskie potrawy. W karcie dań znajdziemy między innymi oryginalne zestawy śniadaniowe, alzacką tartę, tatara z grzybów shiitake zamiast wołowiny i domowej roboty lemoniady. Wegetariańskie lub wegańskie jest także menu restauracji samoobsługowej yamm!, która latem 2016 r. otworzy nowy lokal przy placu Praterstern w 2. dzielnicy. Podobnie jak w dwóch istniejących już lokalach przy Ringstraße i przy targu Naschmarkt będzie tam bufet w formie wyspy, strefa zabaw dla dzieci i oferta dań na wynos. Również w 2. dzielnicy znajduje się nowa wegańska piekarnia NomNom. W różowej minikawiarni i cukierni można zamówić muffinki, ciastka, makaroniki i torty, upieczone w większości z ekologicznych produktów, oczywiście bez jajek, masła i mleka.

Interesującą i wysokiej jakości ofertę proponują wiedeńskie restauracje azjatyckie. Simon Xie Hong, który prowadzi w Wiedniu już trzy restauracje, otworzył nowy lokal pod nazwą ChinaBar an der Wien. Położony przy targu Naschmarkt bar specjalizuje się w ostrej kuchni syczuańskiej. Koreańska mistrzyni kuchni Sohyi Kim również ma kolejną nową restaurację. W kameralnym lokalu Kim w 9. dzielnicy, w atmosferze luksusu gotuje wieczorami 10-daniowe menu.

Stoiska z regionalnymi produktami, od warzyw po chleb, wyszukane specjały z całego świata oraz restauracja z barem i kawiarnia: od połowy listopada 2015 r. na ulicy Siebensterngasse w 7. dzielnicy działa „Marktwirtschaft” – targ spożywczy nowego typu. Kulinarny wariant specjalistycznego sklepu, zlokalizowany pośrodku wiedeńskiej dzielnicy artystycznej i urządzony w ascetycznym stylu loftu, ma zamiar zostać nową mekką dla miłośników kulinariów. Alternatywę dla zakupów w supermarkecie chce stworzyć także targ Markterei. Od 27.11.2015 w każdy piątek i sobotę w wielkiej hali w budynku Starej Poczty w 1. dzielnicy prezentuje ofertę starannie wybranych austriackich producentów żywności. Największy nacisk kładzie się tutaj na jakość, regionalność i ekologiczną produkcję, na miejscu można też spokojnie zjeść i wypić. Kolejny atrakcyjny adres dla smakoszy to sklep Lingenhel, który zostanie otwarty w lutym 2016 r. w 3. dzielnicy. Johannes Lingenhel, ekspert w dziedzinie sztuki kulinarnej, zamienił liczący ponad 200 lat zespół budynków na Landstraßer Hauptstraße w ekskluzywne delikatesy z własną serowarnią, która przerabia bawole i kozie mleko na camemberty, brie, mozzarellę i inne sery. Sklep sprzedaje także wysokiej jakości produkty spożywcze, od chleba po oliwę z oliwek. Wiosną 2016 r. oferta ma być poszerzona o restaurację z ogródkiem dla gości.

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links