By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.


Viyana Basın Bildirisi - 11/2015 Viyana’dan lezzet yenilikleri


Viyana Ringstrasse üzerinde yer alan Avusturya Uygulamalı Sanat Müzesi / Çağdaş Sanat (MAK) yeni bir restoran kazandı. Eylül 2015’ten beri kapalı olan lokal 2015 sonlarında Salon Plafond adıyla tekrar açılacak. Gastronomi konsepti Hamburglu yıldızlı aşçı Tim Maelzer’e ve Viyanalı bir gastronom çiftine ait ve ürün ve el becerisine dayanan basit, saf bir mutfağa dayanıyor. MAK’ın 1993’te başlangıçta “MAK Cafe” adıyla Avusturyalı mimar Hermann Czeck tarafından tasarlanan lokali 2006 yılında Viyanalı mimarlık ekibi “Eichinger oder Knechtl” tarafından modern bir Viyana lokali üslubuna adapte edilmişti. Yeni tadilat ise Viyanalı mimar Michael Embacher’in yönetiminde gerçekleşti. Masa ve koltuklar Oswald Haerdtl tasarımı, kullanılan kumaşlar da 16.12.2015’ten itibaren MAK’ta bir sergisi açılacak olan Avusturyalı-İsveçli mimar Josef Frank’a ait. Ringstrasse üzerinde birkaç bina veya saray ileride ise Ekim 2015’te açılışını yapan Grand Ferdinand oteli zemin katında klasik Viyana mutfağı ağırlıklı nezih bir restoran açtı. Schubertring’e bakan bina ayrıca üst katında da sadece otel konuklarının yararlandığı ikinci bir restoran daha yer alıyor.

2015 yılında bir Michelin yıldızına layık görülen lüks vejetaryen lokantası Tian 2015 sonbaharında 7. Bezirk semtinde yeni bir lokal açtı. Tian Bistro am Spittelberg karmaşık olmayan, hızlı ve taze vejetaryen yemekler servis ediyor. Menü seçenekleri arasında orijinal kahvaltı çeşitlemeleri, alev pastası (Flammkuchen), biftek yerine şiitake mantarlı Tatar (bifteği) ve ev yapımı limonatalar var. 2016 başında 2. Bezirk semtinde Praterstern’de yeni bir lokasyonu açan yamm! adlı self servis restoranın menüsü de vejetaryen nitelikte. Orada da, daha önce Ringstrasse ve Naschmarkt’taki iki lokalde olduğu gibi, büyük bir büfe adası, bir çocuk oyun bölümü ve paket (take-away) yiyecekler yer alacak. Yine 2. Bezirk’te yeni vegan NomNom fırını bulunuyor. Pembenin hakim olduğu mini cafe pastanede cupcake, cookie, macaron ve yaş pasta çeşitleri sunulacak ve bunların çoğu organik malzemelerle ve tabii yumurta, tereyağı ve süt kullanılmadan hazırlanmış olacak.

İlginç ve klas bazı yenilikler Viyana’nın Asya restoranları arasında görülüyor. Viyana’da üç restoran işletmekte olan Simon Xie Hong yeni ChinaBar an der Wien lokalinin açılışını yaptı. Naschmarkt yakınındaki lokal acılı Siçuan mutfağına ağırlık veriyor. Diğer bir yenilik, Koreli usta aşçı Sohyi Kim’in yeniden kendine ait bir restoranı olması. 9. Bezirk’te açılan küçük Kim restoranında Kim akşamları çok özel bir ortamda on servisten oluşan bir menü hazırlıyor.

Çiftlik ürünleri satan pazar standları, küçük bir bistro ve bir etkinlik alanı: Kasım 2015’te 7. Bezirk’te açılışını yapan yeni Marktwirtschaft (“Pazar Ekonomisi/Lokali”) böyle bir konsept sunuyor. Viyana’nın yaratıcı ürün dükkanlarıyla ünlü Kreativbezirk’in ortasındaki dar Siebensterngasse’de bulunan bu mekan, peynir ve ekmek gibi gündelik gıda ihtiyaçlarının satıldığı eski sabit pazar çarşılarının işlevini üstlenmeyi hedefliyor. Burada ayrıca dünyanın uzak yerlerinden lezzet ürünleri, yemek kitapları ve mutfak aksesuarları da satılacak. Süpermarketten gıda alışverişine bir alternatifi de Markterei sunmayı amaçlıyor. 27.11.2015’ten itibaren 1. Bezirk’te eski postanedeki büyük bir pazar hangarında özenle seçilmiş Avusturyalı gıda üreticileri tanıtılacak. Çeşit yelpazesinin ağırlık noktalarını yüksek kalite, bölgesellik ve sürdürülebilirlik nitelikleri oluşturuyor ve bu alanda keyifli yeme ve içme için de yerler var. Diğer bir gurme buluşma noktası olarak Lingenhel Kasım 2015 ortasında 3. Bezirk’te kapılarını açıyor. Lezzet uzmanı Johannes Klingenhel Landrasser Hauptrasse ana caddesinde 200 yıldan eski bir bina grubunu, manda ve keçi sütünden Camembert, Brie, Mozarella ve benzerlerini üreten kendi peynir imalathanesine sahip bir gurme dükkanına dönüştürdü. Bunların yanında ekmekten zeytin yağına uzanan bir yelpazede çeşitli seçilmiş gıdalar da satılacak. 2016 baharından itibaren programa bahçe bölümü de olan bir restoran eklenecek.

  • Salon Plafond, MAK – Österreichisches Museum für angewandte Kunst / Gegenwartskunst, Stubenring 5, 1010 Wien, www.mak.at
  • Hotelrestaurant Grand Ferdinand, Schubertring 10-12, 1010 Wien, www.grandferdinand.at
  • Tian Bistro am Spittelberg, Schrankgasse 4, 1070 Wien, www.tian-bistro.com
  • yamm! Praterstern, 1020 Wien, www.yamm.at
  • NomNom, Vegan Bakery, Lilienbrunngasse 5, 1020 Wien, www.nomnom-v.com
  • ChinaBar an der Wien, Hamburgerstrasse 2, 1050 Wien, www.chinabaranderwien.at
  • Kim, Währinger Straße 9, 1090 Wien, www.sohyikim.com
  • Marktwirtschaft, Siebensterngasse 21, 1070 Wien
  • Markterei, Alte Post, Dominikanerbastei 11, 1010 Wien, www.markterei.at, 27.11.2015’ten itibaren her cuma ve cumartesi
  • Lingenhel, Landstrasser Hauptstrasse 74, 1030 Wien, www.lingenhel.com

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Rate this article
Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links