By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.


Viyana Basın Bildirisi - 11/2015 Viyana otellerinden tatlı şeyler


Orijinal Sacher pasta ev yapımı kayısı marmelatlı ve seçkin çikolata kaplaması olan yumuşacık bir çikolatalı pasta ve Viyana’nın ve Avusturya’nın –hatta belki tüm dünyanın– en ünlü yaş pastasıdır. Bu pastanın orijinal tarifi 1832 yılından bu yana devlet operasının arkasında bulunan efsanevi Hotel Sacher Wien’in bir sırrıdır. Pastanın mucidi, vaktiyle Prens Metternich’in sarayında aşçı yamağı olarak çalışan Franz Sacher’di. Bugün her yıl 360.000’den fazla Sacher pastası el ile hazırlanıyor. Üçte biri otelde yeniyor, üçte biri satış yerlerinde satılıyor ve üçte biri de dünyanın dört bir yanına gönderiliyor. Gizli bir tarif ve efsanevi bir kuruluş öyküsüne, Imperial pasta da sahip. Öyküye göre bu pasta ilk defa 1873’te yine bir aşçı yamağı tarafından Viyana Ringstrasse üzerinde Hotel Imperial’in açılışı dolayısıyla İmparator I. Franz Joseph’in şerefine yapıldı. Bu efsanevi pastanın malzemelerini katmanlar halinde file badem (yaprak badem) arasına doldurulmuş kakaolu krem ve badem ezmesi ve üstüne Çikolata kaplama oluşturuyor. Imperial pasta tıpkı orijinal Sacher pasta gibi internetten sipariş edilebiliyor ve mühürlenmiş tahta kutular içinde gönderiliyor.

Viyana pastacılık sanatının bir başka klasiğine de Grand Hotel Wien kendini adamış durumda. Grand Guglhupf bekleneceği gibi çok gizli tutulan bir tarife göre hazırlanıyor. Bu pastaya tereyağı, şeker, un ve yumurtanın yanında kırmızı şarap ve tarçın konuyor. Grand Guglhupf esas olarak tabii ki Kaerntner Ring üzerinde yer alan Grand Hotel Wien’de servis ediliyor, ancak hediyelik kutu içerisinde paket olarak da alınabiliyor ve internet mağazasından da sipariş edilebiliyor. Lüks otelcilik grubu The Ritz-Carlton da 2014 yılında 86 otelden oluşan dünya oteller zinciri için kendi pastasını yarattı. Ritz-Carlton pasta tabii ki Ringstrasse üzerinde bulunan Viyana’daki Ritz-Carlton otelinde de bulunuyor; bu pasta koyu renkli nezih çikolatayı portakal parçacıklarıyla zenginleştirmesiyle dikkat çekiyor.

Viyana şehir parkında bulunan Hotel Hilton Vienna da Viyana’nın ünlü Jugendstil ressamı Gustav Klimt’e saygısını sunuyor. Üç değişik boyda hazırlanan Klimt pastası un kullanılmadan hazırlanıyor ve üstü çikolatayla kaplanıyor. Stephansplatz meydanındaki Do & Co Hotel Vienna da Domspitz adlı pastasını yaratırken Stephan katedralinden yüzde yüz ilham almış. Erik marmelat dolgulu ve dışı çikolata kaplı olan haşhaşlı çikolata pastası Viyana’nın simgesi Stephan katedralinin çatısını andıran bir üçgen ambalaj içerisinde satılıyor. Vienna Marriott Hotel de kendine ait Ringstrasse pastası ile Viyana’nın ihtişam bulvarındaki konumunu hatırlatıyor ve nadide fırıncılık eserinin içinde bisküvi, ham badem ezmesi, portakal kabuğu şekeri ve fındık kremasını birleştiriyor. Viyana’nın 7. Bezirk semtindeki Altstadt Vienna otelinin imzasını taşıyan pastanın tarifi ise bu otelin gedikli müşterilerinden biri olan Viyana’nın ünlü yıldızlı aşçısı Sarah Wiener’e ait. Otto pastası adını taşıyan bu pasta çikolata kaplamalı bir çikolata pastası ve kiraz şekeriyle süslü.

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Rate this article
Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links