• Contact

  • Advertising Material

  • Bus Drivers' Guide

  • Event Highlights


Wiedeńskie informacje prasowe 10/2015 Dobre jedzenie bez wyrzutów sumienia


Restauracja Inigo znajdująca się naprzeciwko kościoła Jezuitów w Śródmieściu to pionier wiedeńskiej gastronomii z przesłaniem społeczno-ekonomicznym. Od 1992 roku oprócz dobrej kuchni przyrządzanej z produktów regionalnych oferuje ona perspektywę powrotu na rynek pracy dla osób długotrwale bezrobotnych. W prowadzonym przez Caritas lokalu kobiety i mężczyźni mogą przez sześć miesięcy zbierać doświadczenie zawodowe w obsłudze, kuchni, cateringu i sprzątaniu, otrzymując dodatkowo wsparcie ze strony doradców zawodowych i pracowników społecznych. Kolejnym projektem społecznym Caritasu jest Magdas Kantine. W dawnej fabryce Ankerbrot, a obecnie nowym centrum artystycznym Wiednia, zawodowi gastronomowie ramię w ramię z osobami znajdującymi się na samym początku tej ścieżki kariery (bezrobotni, uchodźcy i młodzież) prowadzą stołówkę z kioskiem i cateringiem. Z regionalnych i sezonowych produktów robi się tutaj potrawy, napoje i różnego rodzaju przysmaki. Od lutego 2015 r. Caritas archidiecezji wiedeńskiej prowadzi też inny ciekawy projekt społeczny – Magdas Hotel koło Prateru, który obok profesjonalnego personelu zatrudnia uchodźców.

Również otwarty w 2013 roku lokal Mittendrin, który łączy kawiarnię, bar i restaurację, stanowi część innowacyjnego wiedeńskiego projektu społecznego. W budynku na Währinger Straße mieszkają, uczą się i pracują studenci i osoby wcześniej bezdomne. Mieszkańcom i oczywiście wszystkim gościom „z zewnątrz” lokal na parterze oferuje bogatą kartę dań i wnętrze zaprojektowane przez wiedeńskie biuro architektoniczne Gaupenraub, które niewielkim nakładem środków (wylewana podłoga, piękny bar ze starych, drewnianych belek i ławki wyściełane workami po kawie) zapewnia przytulną atmosferę. Fioletowa fasada lokalu Purple Eat przyciąga spojrzenia przechodniów na Meidlinger Markt w 12. dzielnicy. W kuchni założonej przez stowarzyszenie Purple Sheep, które walczy o prawa azylantów i cudzoziemców, od wtorku do soboty wre praca. Azylanci przygotowują potrawy rodem ze swojej ojczyzny, maksymalnie ekologiczne i regionalne. Do tego można zamówić np. espresso i austriackie wina, a latem rozgościć się w ogródku.

Ręcznie wykonane produkty Goodgoods jesienią 2014 roku były przebojem Vienna Design Week. Co wyróżnia ich torby, tekstylia, ładne i praktyczne rzeczy do domu i kuchni? Wszystkie pochodzą z warsztatów, w których pracują osoby niepełnosprawne umysłowo lub fizycznie, i stanowią owoc inicjatywy wiedeńskich projektantek Sofii Podreki i Katrin Radanitsch („Dottings”). Zamierzeniem tego projektu było wprowadzenie na rynek pod własną marką niedrogich, ekologicznych i oryginalnych  produktów codziennego użytku, których produkcja łączy cele ekonomiczne ze społecznymi. Aby to osiągnąć, trzeba było powiązać umiejętności warsztatów i pracujących w nich ludzi z kreatywnością designerów. Obecnie w projekcie bierze udział osiem warsztatów i dziewięć pracowni projektowych, powstają kolejne produkcje i kooperacje. Produkty są sprzedawane za pośrednictwem strony internetowej www.goodgoods.at. W manufakturze Gabarage Upcycling Design surowce wtórne z zakładów przemysłowych i rzemieślniczych stanowią materiały wyjściowe dla kreatywnego designu: segregatory zamieniają się tu w praktyczne torby, lotki do badmintona w pomysłowe lampy, a schody ruchome wycofane z dworca kolejowego w wygodne siedziska. Nowatorskie i ekologiczne produkty można oglądać i kupować w salonie sprzedaży w 4. dzielnicy. Prowadząca politykę integracji społecznej firma oferuje miejsca pracy dla przedstawicieli dyskryminowanych grup społecznych.

Caritas prowadzi w Wiedniu kilka second-handów pod nazwą Carla. Ich motto brzmi: „Wykorzystujemy zamiast wyrzucać”. Każdy zakup nie tylko stanowi aktywne działanie na rzecz ochrony środowiska, ale również wspiera projekty Caritasu. Dwa największe wiedeńskie sklepy Carla znajdują się w 5. i 21. dzielnicy. Każdy oferuje wszelkiego rodzaju używane rzeczy w dobrym stanie – meble, naczynia, sprzęt elektryczny, książki, ubrania, a nawet samochody. Dwie mniejsze filie Carla, jedna w dawnym Szpitalu Powszechnym w 9. dzielnicy, drugi w fabryce Ankerbrot w 10. dzielnicy, wyspecjalizowały się w artykułach w stylu vintage i w rzadkich okazach. Podobną ofertę mają sklepy Volkshilfe Würfel. Wielkie przedsiębiorstwo społeczno-ekonomiczne, które już od lat 90. pracuje na rzecz integracji osób długotrwale bezrobotnych na rynku pracy, prowadzi kilka second-handów w Wiedniu.

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Rate this article
Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links