By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Viyana Basın Bildirisi - 9/2015 Viyana gastronomi yenilikleri


Micheline rehberi tarafından bir yıldızla ödüllendirilen Konstantin Filippou 2015 yazında yeni bir şarap bistro açtı. İki kat üzerinde 40 kişilik oturma yeri olan samimi atmosferli O Boufés’nin yeri, Filippou’nun Viyana şehir merkezindeki restoranının hemen yanında. Bistronun menüsünü ağırlıklı olarak organik ve biyodinamik şaraplar ve ayrıca doğal şarapların yanında küçük bir alakart yemekler menüsü oluşturuyor. Üç yıldır pop-up konseptiyle yönetilen Viyana “nesiller kahvesi” Vollpension (“tam pansiyon/ tam emeklilik”) adıyla kalıcı bir adrese kavuştu. 4. Bezirk’te Haziran 2015’te hizmete giren lokalde ileri yaştaki erkek ve bayan garsonlar en leziz unlu gıdaları kendi yaşam öyküleriyle birlikte ikram ediyorlar. Yeni kahve bir sosyal ticaret işyeri olarak gençlerle yaşlılar arasındaki diyaloğu teşvik ediyor ve herkesin çocukluk anılarını akıllarına getiriyor. Yemekler ve unlu gıdalar nine tarifleriyle pişiriliyor.

Avusturya’nın en geniş Craft bira ve cider (fermente elma suyu) yelpazesini (150 şişe bira, 30 açık bira) yumuşacık ve tütsülenmiş barbekü çeşitleriyle sunan The Brickmakers de Mart 2015 sonunda ızgaralarını yaktı. Geçen yıl tuna kanalı kıyısında başarıyla faaliyet göstermiş olan pop-up restoranı “Big Smoke Bar & BBQ” 7. Bezirk’te kendine sabit bir adres buldu. 1. Bezirk’te Viyana Devlet Operası yakınlarında açılan Shiki restoran, özgün Japon mutfağına Avrupa öğeleri katıyor. Fine-Dining ve Brasserie kategorisinde faaliyet gösterecek olan restoran, Japonya’da doğan ve Viyana’da yetişmiş olan uluslararası başarı sahibi orkestra yönetmeni ve kemancı Joji Hattori’nin bir projesi. Shiki restoranının mimarisi ve iç tasarımı ise Viyana’nın ünlü BEHF Corporate Architects mimarlık bürosunun imzasını taşıyor.

Club Pratersauna’nın hemen yanında kısa süre önce Viyana’nın ilk hip-hop kulübü kapılarını açtı. Vie i Pee’de tabii müzik her şeyin merkezinde, ancak uzun parti gecelerinde karnı acıkanlar da lokalin kendi üretimi şaraplarıyla birlikte Backhendl, şnitzel ve benzer Avusturya lezzetlerini bulabilir. Viyana hava limanı 2 no’lu terminalinde de Viyanalı ünlü gastronom ailesi Figlmüller’in yeni kahveci dükkanı açıldı. Daily Roast adlı bu kahvecide taze öğütülüp pişirilen kahvenin yanında lezzetli atıştırmalıklar ve çerezler ikram ediliyor. Viyana’nın Ottakringer bira imalatçısı da Mayıs 2015’te kendine ait bir bira lokali açtı. 16. Bezirk semtinin sevilen Pazar bölgesinde yer alan Yppenplatz 4 adresinde, yakın çevredeki bira imalathanelerinin enfes biraları içiliyor. Bira lokalinin mutfak kısmı ise Viyanalı yıldız aşçı Christian Pelz tarafından yönetiliyor ve Viyana sosis standlarının çeşitlerini esas alıyor. Bir Michelin yıldızının sahibi vejetaryen restoranı Tian da yakında 7. Bezirk’te Spittelberg semtinin romantik Biedermeier mimarili sokaklarından birinde iki kaldırım lokantası bölümünden ve bir üstü kapalı kış bahçesinden oluşan bir bistro açmaya hazırlanıyor.

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links