By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.


Viyana Basın Bildirisi - 9/2015 Viyana Noel ve yılbaşı pazarları 2015


Noel ve Advent pazarlarının en büyüğü ve herhalde aynı zamanda en ünlüsü, Belediye meydanındaki (Rathausplatz) Wiener Christkindlmarkt und Adventzauber pazarıdır. Pazar 150 satış standı ve çocuklar için bir el işleri atölyesinin yanında belediye binasının parkında harikulade süslenmiş ağaçlar sunuyor. El sanatları, gelenekler ve Advent müzikleri ise Freyung meydanındaki Altwiener Christkindlmarkt ve Adventmarkt Am Hof pazarlarının başlıca özellikleri. Weihnachtsmarkt am Stephansplatz da Stephansdom katedrali önünde el ve gösteri sanatları sunuyor. Geçen yıldan beri saray kalesi Hofburg önünde kurulan K.u.k. Weihnachtsmarkt am Michaelerplatz, özellikle Avusturyalı üreticilerin ürünlerini sunuyor. Sanat tarihi ve doğa tarihi müzelerinin arasında Maria-Theresien-Platz meydanında kurulan Weihnachtsdorf (“Noel köyü”) da el sanatlarının arasında panç ve sıcak şarap lezzetleri de ikram ediliyor. Onun yanındaki Silvesterdorf da domuzcuk figürleri, baca temizleyici heykelleri gibi uğurlar satılıyor.

Wiener Prater parkında dev dönme dolabın meydanında (Riesenradplatz) Wintermarkt, Prens Eugen’in barok binasının önünde de Belvedere sarayı Noel köyü (Weihnachtsdorf Schloss Belvedere) kuruluyor. Görkemli Karlskirche kilisesinin önünde de sanatsal ürünler üzerinde uzmanlaşan Art Advent – Kunst & Handwerk am Karlsplatz kuruluyor ve çocuklar da burada bir saman düzenlemeli oyun alanında eğlenebiliyorlar. Pink Christmas in Vienna ise Naschmarkt’ta kuruluyor ve Viyana’nın gey ve lezbiyenlerine özel bir Noel pazarı. Weihnachtsmarkt am Spittelberg ise romantik dar sokaklarıyla ve zengin bir el sanatları ve gastronomi yelpazesiyle kalabalıkları kendine çekiyor. Müzeler semtinde kurulan Winter im MQ ise buzdan pavyonları, bir körling buz pisti ve DJ müzikleriyle göz alıcı bir ortam oluşturuyor. Gösterişli Schönbrunn sarayı önündeki Kultur- und Weihnachtsmarkt pazarında da Avusturya ve komşu ülkelerden yaklaşık 80 sergi sahibi el sanatları, Noel ağacı süsleri ve ilginç hediye fikirleri gösteriyorlar, yanında da panç ve Noel temalı unlu gıdalar tüketiliyor. Yılbaşı öncesinde de sarayın önündeki Neujahrsmarkt pazarından uğurlar alınabiliyor.

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Rate this article
Recommend article

Please complete all the mandatory fields marked with *.
The data and email addresses you provide will not be saved or used for other purposes.

From
to
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links