By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 09/2015 Portret Herrengasse


Ulica Herrengasse w Wiedniu biegnie wzdłuż dawnej trasy komunikacyjnej. Za czasów rzymskich przebiegał tędy limes. Dzisiaj od położonego centralnie Michaelerplatz, przy którym stoi dawna cesarska rezydencja Hofburg, ciąg ulic wiedzie do Schottengasse i dalej do 9. dzielnicy. Szlachetnie urodzeni i przedstawiciele najwyższych klas społecznych przez trwające wieki panowanie Habsburgów budowali wystawne pałace w pobliżu cesarskiego dworu. Herberstein, Mollard-Clary, Batthyány, Trauttmannsdorff, Kinsky: na Herrengasse zachowało się wiele wystawnych pałaców, z których wiele pochodzi z okresu baroku i do dzisiaj nosi imiona swych dawnych posiadaczy. Zostały one odnowione i dzisiaj są wykorzystywane do celów mieszkaniowych, ale również jako biura, hotele, obiekty gastronomiczne i sklepy.

Na Michaelerplatz, gdzie zaczyna się Herrengasse, w 1909 r. zaczęła się budowa obiektu nowego rodzaju: był to budynek handlowy według projektu Adolfa Loosa. Tzw. Looshaus szokował wiedeńczyków swą gładką, pozbawioną ozdób fasadą i podobno był też solą w oku cesarza Franciszka Józefa, który rezydował akurat naprzeciwko – w Hofburgu. Dzisiaj jest on znany jako jedna z najważniejszych budowli wiedeńskiego modernizmu.

Również pod adresem Herrengasse 6-8 znajdziemy fragment wiedeńskiej historii architektury. Wieżowiec na Herrengasse był pierwszym „drapaczem chmur” w mieście. Budynek liczący 16 kondygnacji o łącznej wysokości 53 metrów został wzniesiony w 1932 r. według projektu Siegfrieda Theissa i Hansa Jakscha. Dzięki wyrafinowanej stopniowanej konstrukcji budowli, patrząc z Herrengasse nie mamy wrażenia, że przewyższa on otaczającą go zabudowę. Ze względu na swą nowoczesną infrastrukturę zaplanowany do celów mieszkalnych wieżowiec wkrótce zyskał popularność w wiedeńskich środowiskach kulturalnych. Na jego parterze znajduje się dzisiaj jeden z najmniejszych lokali w mieście, winiarnia, kawiarnia i bar Unger und Klein im Hochhaus. Okrągły, w całości oszklony lokal ma powierzchnię prawie 20 m² i zależnie od pory dnia pełni funkcję baru espresso, snack-baru lub winiarni. Na parterze wieżowca znajduje się też manufaktura słodyczy Zuckerlwerkstatt, w której na oczach publiczności wyrabia się ręcznie cukierki i lizaki według dawnych przepisów. Specjalnością manufaktury są „Wiener Seidenzuckerl” – cukierki w kształcie maleńkich poduszek, nadziewane czekoladą. Tuż obok The Viennastore sprzedaje wolne od kiczu pamiątki i klasyczne designerskie przedmioty z Wiednia i z całego świata – szklane wyroby Lobmeyra, delikatną porcelanę Augarten, kawę z wiedeńskiej palarni Naber, książki o Wiedniu i wiele innych.

W odrestaurowanym Pałacu Mollardów na Herrengasse pod numerem 9 mieści się wiedeński unikat – jedyne na świecie Muzeum Globusów. Na podstawie 240 globusów Ziemi, nieba, Księżyca i Marsa można zaobserwować, jak z biegiem czasu zmieniała się wiedza kartograficzna i kosmograficzna ludzi. Herrengasse ma także dwa hotele: Steigenberger Hotel Herrenhof i Radisson Blu Style Hotel. Pomiędzy Herrengasse a Placem Freyung stoi przestronny Pałac Ferstela, którego budowa rozpoczęła się w 1856 r. Budynek był przeznaczony na siedzibę banku i giełdy. Jego architekt Heinrich Ferstel czerpał inspirację z weneckiej i florenckiej architektury okresu trecento i wyposażył pałac w przepiękny pasaż. Dzisiaj mieszczą się w nim sklepy z antykami i biżuterią, eleganckie sklepy z wyposażeniem wnętrz i restauracje. Najlepiej znaną nazwą kojarzoną z Pałacem Ferstela jest popularna wśród organizatorów eventów Café Central. W legendarnej kawiarni literackiej na przełomie wieków bywały takie osobistości, jak Arthur Schnitzler, Peter Altenberg i Adolf Loos. Dzisiaj lokal zachwyca piękną salą kolumnową, wiedeńską kuchnią i domowej roboty deserami.

Folder „Tour de Palais Wien“ szczegółowo opisuje pałace przy Herrengasse: Iris Meder, Judith Eiblmay: Tour de Palais Wien, ISBN 978-3-200-04141-7, niemiecki/ angielski

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links