By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Viyana Basın Bildirisi - 5/2015 Olağan dışı Viyana otelleri


Bir kere olsun tarihsel bir sanayi binasında gecelemek isteyenler bir süredir Viyana 10. Bezirk’te Viyana’nın Gegenbauer şirke fabrikasına rezervasyon yaptırabilirler. Erwin Gegenbauer 1899 yılında inşa edilen ve kendisinin çocukluğunu geçirdiği bu bina kompleksinde beş odayı heri&salli mimarlık ekibine (Heribert Wolfmayr ve Josef Saller) olağan dışı misafir odalarına dönüştürttü. Bu odalarda prizler tavandan sarkıyor, su boruları odanın ortasından geçiyor, tuğlalar ve çelik taşıyıcı kirişler açıkça görünüyor. Minimalist tarzdaki bu Wiener Gäste Zimmer odaları zanaatkârlığı görünür kılmayı amaçlıyorlar. Ziyaretçiler sirke ve bira yapımı, ağ üretimi ve kahve kavurma sanatlarını binanın ortak mutfağında ilk elden görebilirler, çünkü binada büyük bir hararetle üretim yapılmaya devam ediliyor. Ayrıca tavandaki arıların balı ve binada pişirilen ekmek de mutfakta sunulanlar arasında.

Yollarda olmayı sevenler Trailer’de gecelemek isteyebilirler. 3. Bezirk’te bulunan Hotel Daniel Wien önünde pırıltılı alüminyum gövdeli şık karavanlar duruyor. Karavanların 16 m² alanı tekne yapımı ustaları tarafından rahat bir şekilde düzenlendi. Isı ve gürültü izolasyonunun yanında klima, kalorifer, Flat-TV, WLAN ve ayaklı banyo küveti, karavanların donanımları arasında. “Gerçek” Viyanalıların yanında yatıya kalmak isteyenler için de Chez Cliché 1. ve 9. Bezirk semtlerinde kurgusal kişilere ait beş apartman dairesini sunuyor. Eski jokey Raul deri, ahşap ve eğer aksesuarlı dairesini binicilik meraklılarına kiralıyor. Hostes Bella’nın dairesi ise onun dünyayı dolaşmış olduğunu hediyelik eşyalarla belgeliyor. Maria Theresia’nın dairesi ise klasik müzik ve imparatorluk dönemi dekorasyon zevkiyle dikkat çekiyor. Merkezi konumda bulunan daireler ayrıntılara gösterilen özenle beğeni topluyor, isteyenler için ayrıca bol bol Viyana’yı gezme tüyosu da veriliyor.

Dükkan yerine otel odası: Viyanalı genç mimarlar ekibi Urbanauts dört yıl önce bu ana fikirle yeni bir konaklama modelini başlattı. Ekip boş duran sokak içi lokalleri ve dükkanları Viyana ziyaretçileri için konaklama odalarına dönüştürüyor ve bunu yaparken eski dükkanların, imalathanelerin ve atölyelerin tarihini koruyor. Halen bu sokak dairelerinden (Street Lofts) beş tanesi hizmet veriyor ve “Terzi” (Die Schneiderin) “Sanatçı” (Der Künstler) ve “Galerici” (Der Galerist) gibi isimleri, mekânların eski sahiplerini hatırlatıyor. Yeni ana tren garı yakınında 4. Bezirk’te bulunan bu dağınık otel odaları için internet kanalıyla rezervasyon yaptırılabiliyor, check-in işlemi sokak dairelerinin girişindeki anahtarlı kasa aracılığıyla gerçekleşiyor. Benzer bir modeli, Tuna kanalı yakınındaki This is not a hotel izliyor. 20. yüzyıl başlarına ait eski işyerleri her biri ayrı tarzda donatılan üç otel suitine dönüştürüldü. Viyana’yı keşfetmek için yararlı tavsiyelerin yanında bölgesel malzemelerle kahvaltı da sunuluyor.

Konaklama sırasında sosyal sorumluluğu için de iyi bir şeyler yapmak isteyenler Şubat 2015’ten bu yana 2. Bezirk’te bulunan Magdas Hotel‘de bunu yapabilirler. Caritas Wien yardım kurumu yeşil Wiener Prater bölgesinde eski bir huzurevini 78 odalı ve kütüphane, ev sineması ve bisiklet kiralama gibi ek hizmetlerin sunulduğu bir ekonomik otele (Budget-Hotel) dönüştürdü. Bu sosyal proje otelcilik uzmanları ve 14 ülkeden mülteciler tarafından yürütülüyor. Nisan 2015’te Almanca konuşulan ülkelerdeki ilk Coworking oteli Hotel Schani Wien açıldı. Ana tren garı yakınındaki 135 odalı otel Viyanalı bir otelcilik ailesi tarafından Stuttgart’taki Fraunhofer Çalışma Ekonomisi ve Organizasyonu Enstitüsü ile işbirliği içerisinde bir akıllı otel olarak geliştirildi. Otelde yenilikçi teknolojiler rezervasyon işlemlerine, oda seçimine ve check-in işlemine destek oluyor. Lobide oluşturulan bir buluşma bölgesi de ilişki ağlarını genişletmeye davet ediyor.

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links