By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Viyana Basın Bildirisi - 5/2015 60. Eurovision Şarkı Yarışması Viyana’da: Heyecana katılın, birlikte kutlayın


Viyana Belediye Sarayı önündeki Rathausplatz’a kurulan Eurovision Köyü (Eurovision Village) 18 - 23.5.2015 günleri boyunca 60. Eurovision Şarkı Yarışması’nın resmi gözde yeri ve 20.000 kişiye kadar kapasitesiyle şimdiye kadarki en büyük Eurovision Köyü. Eurovision Köyü 18.5.2015’te yarışmaya katılan çoğu ülkeden gelen yükseliş halindeki ve saygın moda tasarımcılarının kreasyonlarını sergileyen Fashion for Europe moda gösterisiyle açılacak. Moda gösterisine Avusturya adına tasarımcı Lena Hoschek katılacak.

Belediye önündeki büyük sahnede her gün öğleden itibaren yarışmaya katılan sanatçıların canlı katılımlarıyla gösteriler ve heyecan dolu Temalı Günler (Thementage) gerçekleşecek, örneğin “Şarkı Yarışmasının 60 yılı “ (18.5.2015), Avusturya’nın ilk Eurovision galibi Udo Jürgens (20.5.2015) ve “Queen of Austria“ Conchita Wurst (22.5.2015) günleri gibi. Ve Eurovision Köyünün misafirleri tabii ki üç ESC Canlı Gösteriyi (19.5.2015 1. Yarıfinal, 21.5.2015 2. Yarıfinal, 23.5.2015 Final) Stadthalle’den yapılan naklen yayınla dev ekrandan takip edebilecekler. 40 katılımcı ülkenin her biri ayrıca Ringstraße alanında Hello Vienna. Welcome Europe! sloganıyla kurdukları kendi ülke pavyonlarında kendilerini tanıtacaklar. Halkları birleştiren bu büyük şenliğin çerçevesini ayrıca Avusturya’nın lezzetli yiyecekleri oluşturacak.

Eurovision Şarkı Yarışmasının heyecanına katılmak ve birlikte kutlamak –Rathausplatz’daki Eurovision Köyünün yanında– daha pek çok başka yerde de mümkün olacak. 17.5.2015 günü Viyana 3. Bezirk semtinde Euro Fan Café kapılarını açacak. Bu kafe Avusturya’nın resmi şarkı yarışması fan kulübü OGAE tarafından organize edilecek ve Eurovision şarkı yarışması hayranları için bir ilk buluşma noktası oluşturacak. Gündüz saatlerinde dinlenmek ve bilgi alışverişi için bir kafesi olacak ve akşamları da diskosuyla, bir Cover şarkıları yarışmasıyla, canlı sahne gösterileriyle ve tabii ki büyük ekrandan naklen yayın beraber izlenerek parti havasına girilecek. Eurovision Nights etkinliği de şehirde bulunanları dansa ve kutlamaya davet edecek: 11–16.5.2015 günleri boyunca Café Leopold’den Pratersauna’ya kadar Viyana’nın en gözde kulüplerinde Eurovision partileri kutlanacak. Avusturya Devlet Radyo Televizyonu ORF Viyana’da Club Pratersauna’da FM4 radyo istasyonuyla ve Viyana merkezde de Radio Wien ile işbirliği içerisinde iki adet Halka açık ekran gösterimi gerçekleştirecek. Ayrıca Viyana’da 15 lisanslı mekânında daha halka açık gösterimler gerçekleştirilecek.

Viyana Devlet Operası Eurovision Şarkı Yarışması dolayısıyla çok özel bir olay sunacak. Pop meets Opera matine gösterisinde 17.5.2015 günü sanatçılar sahnede ve sohbetlerle bir araya gelerek Eurovision Şarkı Yarışmasının “Köprüler Kurmak” sloganında olduğu gibi müzik türleri arasında köprüler kuracaklar. Bu etkinliğe opera yıldızları Plácido Domingo ve Juan Diego Flórez, “The Philharmonics” (Devlet Operası Orkestrası müzisyenleri / Viyana Filarmoni Orkestrası), geçen yılın yarışma galibi Conchita Wurst ve çeşitli katılımcı ülkelerin yarışmacıları katılacaklar. Matine etkinliği (Meydandan canlı opera) Oper live am Platz faaliyeti çerçevesinde Viyana Devlet Operası önündeki dev ekrandan da gösterilecek ve ayrıca herhangi bir zamanda (ve ücretsiz) www.staatsoperlive.com akış portalından da izlenebilir.

Viyana’nın MuseumsQuartier semtindeki Leopold Müzesinde daha 8.5.2015 gününden itibaren, karikatürcü, yazar ve Ingeborg Bachmann ödülü sahibi Tex Rubinowitz’in 2015 yılının büyük müzik olayı hakkındaki çizgi dışı sanatsal yorumu görülebilecek. Eurovision yarışması hayranı olduğunu vurgulayan Rubinowitz The Nul-Pointers sergisinde jüriden tek bir puan bile alamayan 34 yarışma katılımcısının portrelerini sunacak. Gösteri dünyasının bu süper yenilgiye uğramışlarının çehreleri ahşap panolar üzerinde ve yorum yazılarıyla birlikte başarısızlık abideleri olarak topluca sergilenecek. Eurovision Şarkı Yarışmasının 60 Yılı - Austria 1717 Points ise, Wiener Haus der Musik kültür merkezinin cam tavanlı iç avlusunda gezilebilecek bir başka özel serginin adı. Sergide geniş kapsamlı resim, ses ve video malzemesiyle ve kişisel özel eşya katkılarıyla, Avusturya’nın 60 yıl boyunca Eurovision şarkı yarışmasına katılımlarının iniş çıkışlı tarihine eğlenceli bir bakış sunacak. Ziyaretçiler özel tasarlanan bir “Video-Jukebox" aracılığıyla geçtiğimiz on yılların Avusturya hafif müziğinin büyük hitlerini ve başarısızlıklarını bir resmigeçit halinde izleyebilecekler ve ayrıca kendi kişisel “tüm zamanların favorileri” için oy ve puan verebilecekler. Sergiye adını veren 1717, Avusturyalı Eurovision yarışması katılımcılarının şimdiye kadar topladığı toplam puan sayısı.

Viyana’daki 60. Eurovision Şarkı Yarışması, Eurovision tarihinde ilk defa Yeşil Etkinlik (Green Event) halinde organize edilecek. Tüm yarışma organizasyonu misafirlerin Viyana’ya gelişlerinden catering hizmetlerine kadar tüm konularda enerji verimli ve çevre dostu olarak tasarlandı. Organizasyonların elektrik ihtiyacı dizel jeneratörler kullanılmadan, çevre dost bir şekilde tamamen umumi elektrik şebekesinden karşılanacak. Eurovision Şarkı Yarışması (ESC) biletleri ayrıca Viyana’nın tüm toplu ulaşım araçlarında ücretsiz bilet yerine geçecek. Catering alanında ise Avusturya’dan yüksek nitelikli ve organik yiyecekler odak noktasında yer alacak. Çöpe meydan vermekten kaçınmak en öncelikli ilkelerden biri: Örneğin içecekler sadece tekrar kullanımlı bardaklarda dağıtılacak, mükemmel kaliteye sahip olan Viyana şehir şebeke suyu da ücretsiz olarak içilebilecek. “Köprüler Kurmak” sloganına uygun olarak da ESC –gerek yarışma organizasyonu, gerek televizyon naklen yayınları– engelsizlik ilkesine uygun bir şekilde gerçekleştirilecek. Bir sürdürülebilirlik raporuyla oluşturulacak geniş kapsamlı belgelendirme de geleceğin Eurovision şarkı yarışmaları ve büyük organizasyonları için standartlar yaratacak.

60. Eurovision Song Contest

18.-23.5.2015

Wiener Stadthalle, Roland-Rainer-Platz 1, 1150 Wien
www.stadthalle.com

  • Eurovision Village, 18.-23.5.2015, Rathausplatz, 1010 Wien
  • Fashion for Europe, 18.5.2015, Eurovision Village, Rathausplatz, 1010 Wien, http://fashionforeurope.com
  • Euro Fan Café, 17.-23.5.2015, EMS Lounge, Dietrichgasse 25, 1030 Wien, www.emslounge.at
  • Pop meets Opera, 17.5.2015, Wiener Staatsoper, Opernring 2, 1010 Wien, www.wiener-staatsoper.at
  • The Nul-Pointers, Leopold Museum, 8.5.-1.6.2015, Leopold Museum, MuseumsQuartier, Museumsplatz 1, 1070 Wien, www.leopoldmuseum.org
  • 60 Jahre Eurovision Song Contest – Austria 1717 Points, 2.4.-31.5.2015, Haus der Musik, Seilerstätte 30, www.hdm.at

 

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links