By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 05/2015 Nowości ze świata wiedeńskiej gastronomii


Słynny niemiecki kucharz Juan Amador (trzy gwiazdki przewodnika Michelin w 2015 roku) przenosi się z Mannheim do Wiednia i w październiku 2015 r. otwiera tu nową restaurację Amador. Lokalizacja – dawny lokal nocny Cabaret Renz w 2. dzielnicy – zostanie zaadaptowana przez wiedeński zespół architektów Urbanauts. Konstantin Filippou, wyróżniony w 2015 roku przez przewodnik Michelin jedną gwiazdką, już w czerwcu 2015 r. otworzy nową winiarnię – bistro. Lokal o niezobowiązującej atmosferze, przystosowany dla ok. 45 osób, mieści się tuż obok restauracji Filippou w wiedeńskim Śródmieściu i specjalizuje się w biologicznych i biodynamicznych winach, winach naturalnych i wyszukanych potrawach à la carte.

Po trzech latach działalności prowadzona dotychczas według koncepcji pop-up „wielopokoleniowa” kawiarnia znalazła wreszcie stałą lokalizację. We właśnie otwartej kawiarni Vollpension w 4. dzielnicy seniorki i seniorzy serwują swoje najlepsze desery, okraszone historiami z życia. Nowy lokal jako przedsiębiorstwo społeczne wspiera komunikację pomiędzy młodym a starszym pokoleniem i przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, bo menu składa się przede wszystkim z babcinych przepisów. Największy w Austrii wybór piw z małych browarów i cydrów (150 piw butelkowych, 30 rodzajów piw z beczki) oraz bogaty repertuar soczystych i wędzonych potraw z grilla od końca marca 2015 oferuje restauracja The Brickmakers. Nowy lokal w 7. dzielnicy to stała siedziba działającej dotychczas w systemie pop-up restauracji „Big Smoke Bar & BBQ”, która w tamtym roku podejmowała gości na Kanałem Dunajskim. Na początku 2015 roku, w 1. dzielnicy, niedaleko Opery Wiedeńskiej, swoich pierwszych gości przyjęła restauracja Shiki, która oferuje nowoczesną, autentyczną japońską kuchnię z akcentami europejskimi. Ekskluzywna restauracja i brasserie to projekt odnoszącego sukcesy na światowych scenach dyrygenta i skrzypka Joji Hattori, który urodził się w Japonii i dorastał w Wiedniu. Architektura i wystrój Shiki jest dziełem biura architektonicznego BEHF Corporate Architects z Wiednia.

W bezpośrednim sąsiedztwie klubu Pratersauna powstał niedawno pierwszy w Wiedniu klub hip-hopowy. W Vie i Pee rządzi oczywiście muzyka, jednak każdy, kto podczas długich imprezowych nocy odczuje głód, może się wzmocnić przy bufecie oferującym tradycyjne wiedeńskie przeboje, jak pieczony kurczak, sznycel itp. W terminalu 2 wiedeńskiego lotniska, Figlmlüllerowie – wiedeńska rodzina gastronomów – otworzyli nową kawiarnię Daily Roast, która serwuje kawę ze świeżo palonych ziaren oraz przekąski. Wiedeński tradycyjny browar Ottakringer Brauerei także wkrótce otworzy swój własny lokal. Przy popularnym placu targowym w 16. dzielnicy restauracja Yppenplatz 4 będzie serwować piwa z pobliskiego browaru. Menu lokalu to pomysł znanego szefa kuchni Christiana Petza, którego dania w tym wypadku mocno nawiązują do wiedeńskich stoisk z kiełbaskami. Piwo rzemieślnicze można znaleźć również w tymczasowym lokalu nad Kanałem Dunajskim. Natomiast Slow Tacos Bar & Taqueria gości od maja do września 2015 r. tuż przy wiedeńskim Badeschiff, czyli pływającym basenie serwując obok piwa również tacos, churros i sałatki. Również wyróżniona jedną gwiazdką Michelin wegetariańska restauracja Tian otworzy tego lata bistro z dwoma ogródkami i dodatkowym ogrodem zimowym przy jednej z romantycznych biedermeierowskich uliczek w Spittelberg, w 7. dzielnicy Wiednia.

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links