By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 05/2015 VIDEO: 150 lat ulicy Ringstraße: Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu


Download Video (MP4, 135 MB)

Gdy Gottfried Semper i Carl von Hasenauer w stylu włoskiego renesansu zaprojektowali Muzeum Historii Sztuki, obiekt ten był znany pod nazwą Pałacu Sztuk Pięknych. Twórcami części dekoracji ścian i sufitów byli znani malarze, jak Hans Makart i Gustav Klimt. Budowla położona przy Ringstraße niedaleko Hofburga, została otwarta w 1891 roku. Dzieła sztuki wystawiane od tego czasu w Muzeum Historii Sztuki zawdzięczamy kolekcjonerskiej pasji arcyksiążąt i cesarzy z dynastii Habsburgów i ich kulturalno-politycznej dalekowzroczności. Są tutaj eksponaty ze starożytnego Egiptu, z antyku, średniowiecza i ery nowożytnej, wspaniałe rzeźby, dzieła wielkich artystów okresu renesansu i baroku, największy na świecie zbiór prac Bruegla, arcydzieła mistrzów należących do dworu i najbliższego otoczenia Habsburgów i wiele innych. Posiadające te wszystkie skarby Muzeum Historii Sztuki należy do najważniejszych zbiorów sztuki na świecie.

Galeria obrazów posiada wiele z najważniejszych dzieł zachodniej sztuki, w tym m.in. „Madonnę w zieleni” Rafaela, „Alegorię malarstwa” Vermeera, portrety infantek Velázqueza, arcydzieła Rubensa, Rembrandta, Dürera, Tycjana i Tintoretta. Kunstkamera obejmująca eksponaty z dawnych skarbców i gabinetów osobliwości Habsburgów, w marcu 2013 roku uroczyście świętowała swe ponowne otwarcie. Kolekcja należy do najważniejszych gabinetów osobliwości na świecie i prezentuje okazy z okresu średniowiecza, renesansu i baroku, w tym słynną „Salierę” Benvenuto Celliniego.

Architektoniczne lustrzane odbicie Muzeum Historii Sztuki stoi dokładnie naprzeciwko, na Placu Marii Teresy. Muzeum Historii Naturalnej, otwarte w 1889 roku, obecnie liczy ok. 30 milionów eksponatów, co czyni je jednym z najważniejszych muzeów przyrodniczych na świecie. Muzeum zabiera zwiedzających w podróż przez historię naszej Ziemi i prezentuje różnorodność natury. Pulchna Wenus z Willendorfu, wędrówka przez 39 wspaniałych sal wystawowych, emocjonujący program zwiedzania dla najmłodszych czy podziwianie panoramy Wiednia z samego dachu budynku - Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu ma w zanadrzu niespodzianki dla zwiedzających w każdym wieku.

W Sali dinozaurów oprócz szkieletów i szczątków gigantycznych prehistorycznych zwierząt na zwiedzających czeka naturalnej wielkości allozaur, który na dodatek rusza się i potwornie ryczy. Sale antropologiczne opowiadają o człowieku i jego ewolucji. Przy stacji morfingowej zwiedzający za pomocą techniki animacji mogą zamienić się w ludzi pierwotnych. Swoją „pratwarz” można wysłać mailem do przyjaciół. W Sali kamieni szlachetnych w dosłownym tego słowa znaczeniu jaśnieje jej największa gwiazda – ogromny, ważący 117 kg topaz – oraz bukiet z kamieni szlachetnych Marii Teresy. W Sali meteorytów możemy podziwiać największą i najstarszą kolekcję meteorytów na świecie. Jest tam 1100 kamieni, które „spadły z nieba”. Przy pomocy symulatora można zainscenicować na ekranie potężne uderzenie meteorytu w technice 3D.

125 lat temu cesarz zadedykował muzeum „Królestwu natury i jego eksploracji”, jak brzmiał napis nad wejściem do budynku. Od tego czasu to właśnie credo definiuje działalność muzeum. Ponieważ jednak nawet w Pałacu Nauk czas nie stoi w miejscu, z okazji jubileuszu muzeum zaprezentowano nowe Cyfrowe Planetarium, które z zastosowaniem techniki fulldome wirtualnie, ale pod względem naukowym bardzo precyzyjnie, prowadzi zwiedzających na przykład na skraj Drogi Mlecznej lub ku pierścieniom Saturna.

  • Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, Maria-Theresien-Platz, 1010 Wiedeń, www.khm.at
  • Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, Maria-Theresien-Platz, 1010 Wiedeń, www.nhm-wien.ac.at

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links