By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 05/2015 Niezwykłe wiedeńskie hotele


Marzącym o noclegu w zabytkowym budynku przemysłowym podpowiadamy, że od niedawna mogą się zameldować w dawnej wiedeńskiej octowni Gegenbauer w 10. dzielnicy. Erwin Gegenbauer zlecił zespołowi architektów heri&salli (Heribert Wolfmayr i Josef Saller) przebudowanie pięciu pokoi w wybudowanym w 1899 roku kompleksie budynków, w którym dorastał, na nietypowe pokoje gościnne. Gniazdka elektryczne zwisają z sufitu, pomieszczenia przecinają rury z wodą, odsłonięto także ceglane ściany i stalowe dźwigary. Ascetyczne Wiedeńskie Pokoje Gościnne (Wiener Gäste Zimmer) mają prezentować sztukę rzemieślniczą. Natomiast owoców sztuki octowniczej i browarniczej, jak również tłoczenia olejów i palenia kawy można zakosztować w kuchni, ponieważ w tym samym budynku pełną parą prowadzona jest produkcja. W menu jest m.in. miód od pszczół hodowanych na dachu i własnej roboty chleb.

Każdemu, kto lubi dużo podróżować, na pewno spodoba się nocleg w przyczepie. W ogrodzie przed hotelem Daniel Wien w 3. dzielnicy parkuje wspaniała, przykryta lśniącym srebrzyście aluminium, przyczepa campingowa. 16 m² powierzchni mieszkalnej przytulnie urządzili specjaliści od wewnętrznej zabudowy jachtów. Oprócz izolacji cieplnej i akustycznej do wyposażenia tej niezwykłej kwatery należy m.in. klimatyzacja, ogrzewanie, płaski telewizor, bezprzewodowy internet i wolno stojąca wanna. Wszystkim gościom, którzy chcieliby przenocować u „prawdziwych“ wiedeńczyków, Chez Cliché ma w 1. i w 9. dzielnicy pięć apartamentów należących do fikcyjnych postaci. Eks-dżokej Raul chętnie wynajmuje swoje przystrojone skórą, drewnem i siodłami mieszkanie miłośnikom koni, stewardessa Bella zgromadziła w swoich pokojach mnóstwo ładnych pamiątek z podróży, a Maria Teresa ma słabość do muzyki klasycznej i prawdziwie imperialny styl. Apartamenty mają dobrą lokalizację i zostały urządzone z dużą dbałością o szczegóły. Na życzenie można otrzymać też wiele cennych wskazówek, co koniecznie trzeba zobaczyć w Wiedniu.

Pokój hotelowy zamiast lokalu handlowego lub usługowego – ten pomysł to fundament nowej koncepcji noclegowej autorstwa młodego wiedeńskiego zespołu architektów – Urbanauts. Zamieniają oni opustoszałe lokale na ulicach Wiednia w kwatery dla turystów, chroniąc przy tym od zapomnienia historię dawnych sklepików, warsztatów i pracowni. Do tej pory powstało pięć tzw. street loftów, których nazwy, jak np. „Krawcowa”, „Artysta” czy „Galeria”, przypominają o pierwotnych użytkownikach tych pomieszczeń. Pokoje znajdujące się w różnych miejscach w 4. dzielnicy w pobliżu nowego Dworca Głównego można zarezerwować online, a goście meldują się za pośrednictwem sejfu z kluczem, ulokowanego przy wejściu do loftu. Podobna idea przyświecała twórcom pokoi This is not a hotel w pobliżu Kanału Dunajskiego. W dawnych lokalach handlowych i usługowych z początku XX wieku urządzono trzy w różny sposób wyposażone suity. Oprócz praktycznych wskazówek dla zwiedzających Wiedeń goście otrzymują także śniadanie z regionalnych produktów.

Turystom, którzy przy okazji noclegu chcieliby zrobić coś dla swojego sumienia społecznego, polecamy działający od lutego 2015 r. Magdas Hotel w 2. dzielnicy. Wiedeński Caritas przebudował dom starców przy zielonym wiedeńskim Praterze na hotel budżetowy, oferujący 78 pokoi i różne usługi, jak biblioteka, kino domowe i wypożyczalnia rowerów. Ten projekt społeczny prowadzą specjaliści z branży hotelowej wspólnie z uciekinierami z 14 krajów. W kwietniu 2015 r. swe podwoje otworzył Hotel Schani Wien, pierwszy na obszarze niemieckojęzycznym hotel coworkingowy. Hotel mieszczący 135 pokoi znajduje się w pobliżu Dworca Głównego i stanowi wspólny projekt jednej z rodzin wiedeńskich hotelarzy i Instytutu Ekonomii i Organizacji Pracy IAO im. Fraunhofera w Stuttgarcie. Jest to „hotel inteligentny“, w którym nowoczesne technologie wspierają proces rezerwacji, wyboru pokoju i zameldowania. W lobby urządzono wspólną strefę, która zachęca do kontaktów.

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links