By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 03/2015 VIDEO: 150 lat ulicy Ringstraße: Wiedeńska Opera Narodowa


Download Video (mp4, 149MB)

Pierwszym spektaklem, jaki wystawiono na scenie opery wybudowanej w latach 1861 – 1869 w stylu neorenesansu według projektu Augusta Sicarda von Sicardsburga i Eduarda van der Nülla, był „Don Giovanni“ Mozarta. Inauguracyjne przedstawienie odbyło się 25 maja 1869 roku. Pierwszą operą wystawioną w 1955 roku po odbudowie ze zniszczeń z okresu II wojny światowej, był „Fidelio“ Beethovena. Repertuar słynnej na cały świat opery sięga od baroku po XXI wiek. Opera jest czynna od września do czerwca i ma w swoim repertuarze – jak żadna inna na świecie – ponad 300 przedstawień ponad 60 oper i baletów. Artystyczne filary opery stanowi stały zespół śpiewaków, zespół baletowy, orkiestra Opery Narodowej/ Filharmonicy Wiedeńscy, chór i orkiestra estradowa. Oprócz tego przy Ringu co roku goszczą największe gwiazdy operowe i najlepsi dyrygenci.

Podczas jednej nocy w roku Opera Wiedeńska zamienia się w wielki parkiet taneczny. Bal w Operze słynie na świecie jako uosobienie wiedeńskiej tradycji balowej – wielkie muzyczne święto na koniec karnawału, które łączy wysoką kulturę z rozrywką. Oper live am Platz to projekt Opery Wiedeńskiej, dzięki któremu można obejrzeć klasyczne arcydzieła bez biletów. W kwietniu, maju, czerwcu i wrześniu 80 spektakli operowych i baletowych jest transmitowanych na żywo na ekranie o powierzchni 50 m², ustawionym przez operą. Oferta Wiener Staatsoper live at home umożliwia natomiast nieograniczonej liczbie melomanów na całym świecie obejrzenie ok. 45 oper i baletów Opery Wiedeńskiej przez Internet, w domu i w najwyższej jakości.

Wiedeńska Opera Narodowa

Opernring 2, 1010 Wiedeń
www.wiener-staatsoper.at
www.staatsoperlive.com

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links