By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 03/2015 Słodkości z wiedeńskich hoteli


Oryginalny tort Sachera, puszyste czekoladowe ciastko z marmoladą morelową domowej roboty i polewą czekoladową, jest bez wątpienia najsłynniejszym tortem w Wiedniu i w Austrii - o ile nie na całym świecie. Od 1832 roku oryginalny przepis na ten tort jest tajemnicą legendarnego Hotelu Sacher Wien, mieszczącego się za Operą Wiedeńską. „Wynalazcą” tortu był Franz Sacher, zatrudniony jako uczeń kucharski na dworze księcia Metternicha. Obecnie co roku robi się ręcznie ponad 360 000 sztuk takich słodkości. Jedna trzecia jest spożywana na miejscu w hotelu, jedna trzecia nabywana w punktach sprzedaży, a pozostałe są wysyłane na cztery strony świata. Utrzymywany w tajemnicy przepis oraz legendę związaną ze swoim powstaniem ma także tort podawany w Hotelu Imperial. Ma on pochodzić od kucharczyka, który upiekł go w 1873 roku na cześć cesarza Franciszka Józefa I z okazji otwarcia Hotelu Imperial przy wiedeńskiej Ringstraße. Jego składniki to m.in. krem kakaowy, którym przekłada się warstwami wafle migdałowe, i marcepan, a wszystko polane rzetelnie czekoladową polewą. Tort z Imperialu można podobnie jak tort Sachera zamówić także w Internecie: ciastka pakowane są w drewniane skrzyneczki i wysyłane do odbiorcy.

Z innego klasycznego dzieła wiedeńskiej sztuki cukierniczej słynie Grand Hotel Wien. Przepis na oryginalną babkę Grand Guglhupf jest, a jakże, pilnie strzeżony. Obok masła, cukru, mąki i jajek na to soczyste ciasto składa się m.in. czerwone wino i cynamon. Grand Guglhupf podaje się oczywiście w hotelu przy Kärntner Ring, można go również zakupić na wynos w eleganckiej puszeczce albo nabyć w sklepie internetowym. W 2014 roku sieć luksusowych hoteli The Ritz-Carlton również wykreowała własne ciastko dla swoich 86 hoteli na całym świecie. Ciastko Ritz-Carlton, łączące ciemną czekoladę z soczystymi kawałkami pomarańczy, można oczywiście nabyć w wiedeńskim hotelu przy Ringstraße.

Hotel Hilton Vienna przy Parku Miejskim swą słodką specjalnością nawiązuje do osoby słynnego wiedeńskiego malarza secesyjnego Gustava Klimta. Dostępny w trzech rozmiarach tort Klimta nie zawiera mąki, za to jest obficie polany czekoladą. Do & Co Hotel Vienna przy Placu Św. Szczepana opracowując swoje firmowe ciastko o nazwie Domspitz wyraźnie zainspirował się wznoszącą się naprzeciwko katedrą św. Szczepana. Czekoladowo – makowe ciasto z powidłami śliwkowymi i polewą czekoladową można dostać w trójkątnym opakowaniu, które przypomina gonty na dachu symbolu Wiednia. Również Vienna Marriott Hotel tortem o nazwie Ringstraße nawiązuje do swojej lokalizacji przy reprezentacyjnym bulwarze Wiednia, a jego wyszukany wypiek łączy biszkopt, surowy marcepan, skórkę pomarańczową i nugat orzechowy. Przepis na popisowe ciastko hotelu Altstadt Vienna w 7. dzielnicy jest dziełem znanej kucharki Sarah Wiener, która jest jego stałym gościem. Tort Otto jest czekoladowy, polany czekoladą i zdobiony kandyzowanymi wiśniami.

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links