By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Viyana Basın Bildirisi - 1/2015 Viyana gastronomisinden yenilikler


Avusturya'nın en iyi aşçılarından biri 2015 yılı başlarında kendi lokalini açıyor. Meslek hayatı boyunca örneğin Meinl am Graben restoranında mutfak şefliği yapan, Viyana Coburg Sarayı Restoranına bir Guide-Michelin yıldızı kazandıran ve son olarak yüzme havuzu gemisi Holy Moly'nin restoranından sorumlu olan Christian Petz, 4. Bezirk'te bulunan Gußhaus restoranını devraldı. Karlsplatz yakınında bulunan bu lokalde 60 misafire yer var ve Petz burada yalnızca, nereden geldiklerini bildiği gıdaları pişirmeyi düşünüyor.

Viyana lokal kültürünün sevenlerine, Viyanalı lokantacı ailesi Figlmüller çağa yaraşır, keyifli bir yuva kazandırmayı planlıyor. Şehir içinin kalbinde yer alan Lugeck meydanında, meydan ile aynı ismi taşıyan lokalde Avusturya yemeklerinin klasikleri ve yeni yorumları servis edilecek. Et ve sebzeler yerel tedarikçilerden, şaraplar başarı yolundaki genç bağcılardan ve biralar da Craft-Beer üreticilerinden geliyor. Lokalin Viyanalı mimar Gregor Eichinger tarafından oluşturulan iç dekorasyonu, eski Viyana lokalleri atmosferini günümüze taşıyor.

Avusturya'nın en uzun geçmişine sahip işletmelerden ikisi, Viyana şehir merkezinde Avusturya Macaristan İmparatorluk Sarayı Tedarikçileri (K. u. K. Hoflieferanten) pazarı için güçlerini birleştirdi. Gerstner K&K saray pastanecisi ve Schlumberger köpüklü şarap mahzeni Aralık 2014 başlarında Kaerntner sokağındaki Palais Todesco'da kafe, şekerlemeci, satış mağazası ve köpüklü barı bölümlerini içeren bir ortak mağaza açtı. Zemin katında Gerstner'in tatlı trüf topları ve Schlumberger'in seçkin köpüklü şarapları gibi tatlı ve köpüren lezzetler, nefis aksesuarlar ve kişiselleştirilmiş hediyeler sunuluyor. Birinci katta ise bir "oturma odası" ve bir "köpüklü bar" (Sparkling Bar) devlet operası manzarası karşısında keyif çatmak için birebir.

Viyana şehir merkezindeki Dominikan burcunda, eski matbaa binasında mezeci, kafe, sanat ve tasarım dükkanı özelliklerini birleştiren yeni bir lokal yer alıyor. Marco Simonis – Bastei 10 iyi ve güzel yaşam için her şeyi bulunduruyor: örn. Viyanalı porselen üreticisi Mano Design'a ait tasarım nesneleri, tüm dünyadan nadir bulunan lezzetler, nefis sandviç ve salatalar, kahvaltı, öğle tabldotu ve seçkin şaraplar gibi self servis seçenekleri.

Viyana'nın yeni yaratıcılık kümesi Ankerbrotfabrik içerisinde açılan yeni Magdas Kantine lokali Caritas yardım kurumunun bir sosyal projesine dayanıyor. Bu lokali gastronomi profesyonelleri ve gastronomi profesyoneli olma yolunda olanlar (işsizler, mülteciler ve gençler) büfesiyle ve catering hizmetiyle bir kantin işletiyorlar. Bölgesel ve mevsim ürünleri kullanılarak içecekler ve başka lezzetler üretiliyor. 10. Bezirk'te 20. yüzyılın başlarından kalma eski bir ekmek fabrikası olan Ankerbrotfabrik binasında, çağdaş sanat odaklı sanat galerileri, atölyeler, sergi salonları ve sosyal girişimler yer alıyor.

Viyana'nın zengin gastronomi çeşitliliği hakkında genel bir fikir almanın ilgi çekici bir fırsatını, 23.2. ile 1.3.2015 arasında Viyana Restoran Haftası sunuyor. Bu haftada çok sayıda dalında en iyi olan restoran, ekonomik sabit fiyatlarla mükemmel menüler sunacak. Sürpriz menüler öğleyin 14,50 Euro (iki çeşit için) ve akşamları 29,50 Euro (iki çeşit için) fiyatla sunuluyor. İki ve daha fazla şapkalı lokallerde ise bu tutarların üstüne öğleyin 5 Euro ve akşamları da 10 Euro fark alınıyor. 9.2.2015 tarihinden itibaren www.restaurantwoche.wien internet sayfasından rezervasyonlar yapılabilir.

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links