By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Viyana Basın Bildirisi - 1/2015 Lezbiyen ve gayler için 2015 yılının Viyana baloları


Parkhotel Schönbrunn'da düzenlenen Viyana Gökkuşağı Balosu (Wiener Regenbogenball) lezbiyen-gay ve trans kesimler için balo sezonunun zirvelerinden birini oluşturur. Bu büyük balo akşamına gösterişli salonlarda gayet klasik bir ortam hakimdir ve Viyana balo geleneklerinin izinde eğlencede sınır yoktur. Dolayısıyla 31.1.2015 gecesi tarif akşam kıyafeti vazgeçilmezdir! Gökkuşağı balosu aynı zamanda da önemli bir hayır organizasyonudur: Balonun net geliri Viyana'nın HOSI (Eşcinseller Girişimi) derneğinin çok çeşitli sosyal çalışmalarında kullanılacak. Kreativball ise gay-lezbiyen çevrelerin ve onların dostlarının alternatif balosudur ve peş peşe iki akşam (ve gece) gerçekleşir. 6 ve 7.2.2015 gecelerinin konusu ise "Amerika – Erkeğim kovboy olsun"!.

Rosenball (Gül Balosu) gecesinin klasik bir baloyu hatırlatan tek yanı açılıştaki Polonez dansıdır. Bunun dışında bu balo, aynı sırada devlet opera binasında düzenlenen opera balosunun aksine yüksek sesli bir disko alternatifidir. 12.2.2015 gecesi Kursalon Wien'de gerçekleşecek olan baloda pırıltılı bir şıklık ya da zarif akşam kıyafetleri her durumda iyi karşılanacaktır. Ancak Rosenball sadece Avusturya dans pistlerine bir saygı gösterisi değil, her şeyden önce, birbirinden son derece farklı insanların önyargısız bir şekilde birlikte eğlendikleri bir toplumsal politika olayıdır. Yılların devlet adamı müze müdiresiyle kadeh tokuşturur, temizlikçi kadın borsacıyla dans eder, gay ve hetero erkekler karşılıklı dans ederler ve aralarına yıldan yıla gittikçe daha fazla ünlü kişiler ve opera balosu misafirleri karışır, geceyi âdetâ bir film gibi güllerin balosunda bitirmek isterler.

  • Regenbogenball, 31.1.2015, Parkhotel Schönbrunn, Hietzinger Hauptstraße 10-14, 1130 Wien, www.regenbogenball.at
  • Kreativball, 6. + 7.2.2015, Hans-Mandl-Berufsschule, Längenfeldgasse 13-15, 1120 Wien, www.clubkreativ.at
  • Rosenball, 12.2.2015, www.rosenball.eu; Kursalon Wien, Johannesgasse 33, 1010 Wien, www.kursalonwien.at

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links