By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Viyana Basın Bildirisi - 11/2014 Viyana'da 2015 yılbaşı


Viyana'da yılbaşı sevinci yılbaşı pazarlarını ziyaret etmekle başlar. Schönbrunn sarayı önündeki yılbaşı pazarında Avusturya'dan el sanatı eserleri, yeni yıl için uğurlar, enfes damak lezzetleri, panç ve sıcak şarap sunulacak. Silvesterpfad şenlik yolunun da bir parçasını oluşturan, Maria-Theresia meydanındaki (sanat tarihi ve doğa tarihi müzeleri arasında) Silvesterdorf (yılbaşı köyü) parkurunun programı da benzer türden. Bu şenlik parkuru 31.12.2014 günü saat 15'te açılıyor: Parkurun sahneleri, gastronomi ve satış stantları şehir içinin cadde ve dar sokaklarının kıvrımları boyunca uzanıyor, vals müziğinden pop müziğine uzanan bir müzik yelpazesi de ziyaretçileri coşturuyor. Gece yarısı Stephansplatz meydanında toplanan herkes tuna valsının melodisiyle ve Stephansdom'un büyük çanının ritmiyle dans ediyorlar.

Daha önce dans adımlarını çalışmak isteyenler Viyana dans okullarının Şimşek vals kursları (Blitz-Walzerkurse) ile yılbaşına hazırlanabilirler. Viyana valsının temelleri yılın son gününde Viyana Hofburg sarayında da öğretiliyor. 31.12.2014 günü saat 14'te sarayda küçük Redoutensaal'da saygın Elmayer dans okulunun öğretmenleri tarafından verilen vals dansları saati gerçekleştirilecek. Bir zamanların Habsburg hanedanının rezidansı 31.12.2014 akşamı Hofburg Silvesterball'a sahne olacak. Valslardan caz müziğine uzanan dans müziği Viyana devlet operası ve Viyana Halk Operası sanatçıları ve ayrıca şehrin muteber orkestraları tarafından çalınacak. Bu balonun programı genç hanımlar ve genç erkekler komitesi tarafında yapılacak açılıştan saat 0.30 ve 2'de herkesin katıldığı Quadrill dansına kadar, Viyana balo geleneklerini yaşatıyor. Şehrin çok sayıda kulüp ve müzik lokalinde de yıl sonu dans edilerek kutlanacak, tıpkı Viyana otellerinde ve restoranlarında ve zarif yılbaşı galalarının düzenlendiği belediye binasında da olduğu gibi.

Yıl başının çok seçkin müzik olaylarından biri de Viyana Filarmoni Orkestrasının her yıl Müzik Derneği Altın Salonunda verdiği ve televizyondan tüm dünyaya naklen yayınlanan ünlü yılbaşı konseridir. Yılbaşı konseri (1.1.), ön gösteri (30.12.) ve ayrıca yılbaşı gecesi konseri (31.12.) için biletler, talebin yoğunluğu nedeniyle yalnızca Viyana Filarmoni Orkestrası internet sitesinde yapılan bir çevrim içi çekilişle dağıtılmakta. 2015/16 yıl başı konserleri için başvuru Ocak 2015'te yapılabilir. Viyana Devlet Operası ve Halk Operası programı geleneksel olarak Johann Strauss'un Yarasa operasından oluşuyor. Yılbaşı dolayısıyla Viyana Konser Sarayı'nda (Konzerthaus) Viyana Senfoni Orkestrası tarafından icra edilen Ludwig van Beethoven'in 9. Senfonisi izlenebilir. Haus der Musik'te ise yılbaşı gecesi giriş bedava.

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links