By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Viyana Basın Bildirisi - 11/2014 2015 Eurovision Şarkı Yarışması Viyana'da


Viyana, 19 ve 21.5.2015 günlerindeki iki yarı finalin ve 23.5.2015 gecesinin büyük finalinin Viyana Stadthalle salonunda gerçekleşecek olmasından dolayı sevinçli. Geceye, "Rise Like a Phoenix" adlı şarkısıyla Kopenhag'daki 2014 yarışmasının birinciliğini Avusturya adına kazanan Conchita Wurst da katılacak.

Viyana, Eurovision Şarkı Yarışması gibi büyük bir olayı en iyi şekilde gerçekleştirmek için gerekli tüm önkoşullara sahip. Viyana'nın uluslararası karakterinin temelini dünyaya açıklığı oluşturuyor, bu da yine Viyana nüfusunun birden fazla kültüre sahip bileşimine dayanıyor. Bugün DiverCity Viyana'da 198 milletten yaklaşık 570.000 yabancı kökenli insan yaşıyor. Viyanalıların yüzde 49'u göçmen arka planına sahip, yani ya kendileri Avusturya'da doğmamış ya da ya anneleri ya da babaları Avusturya'ya sonradan gelmiş. Viyana ayrıca uluslararası kültür, müzik ve yaşam tarzı metropolü olarak da dünyaca ünlüdür. Viyana'da her akşam 10.000 müzik tutkunu canlı klasik müzik dinliyor, şehrin konser takviminde her yıl tüm müzik türlerinden ve ölçeklerden 15.000'den fazla organizasyon yer alıyor.

Viyana Schwechat Hava Limanı dünyanın 69 ülkesinde 177 hedefe doğrudan uçuşlar sunuyor. City Airport Train (CAT) sayesinde uçak yolcuları 16 dakikada şehir merkezine ulaşıyorlar. Sonbahar 2014'te yeni Viyana ana garı ile son derece modern bir uluslararası ulaşım merkezi açıldı. Viyana toplam 1.044 kilometre uzunluğunda metro, şehir treni, otobüs ve tramvay hatlarıyla mükemmel ve güvenilir bir umumi ulaşım ağına sahiptir

Viyana'yı ziyaret edenler 428 işletmenin sunduğu 60.459 otel yatağı arasından seçim yapabilirler. İşletmelerin 187'si dört yıldızlı ve beş yıldızlı otellerdir. Büyük organizasyonların merkezi Viyana Stadthalle etrafında beş kilometre mesafe içerisinde, hepsi de umumi ulaşım araçlarıyla ulaşılabilen 48.500 yataklı otelcilik işletmeleri mevcuttur. Viyana gastronomi sektörü 800'ü şehir merkezinde olan 7.400 lokalden oluşuyor. Viyana ayrıca Life Ball, dünya AIDS kongresi, radyologlar konferansı ve EURO 2008 gibi büyük organizasyonlarda uzun yılların deneyimine sahiptir ve Uluslararası Kongre ve Toplantılar Birliği (ICCA) istatistiği listesinde 3. sırada yer alıyor.

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links