By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 10/2014 W Wiedniu sztuka mieszka nawet w hotelu


Zaprojektowany przez znanego francuskiego architekta Jeana Nouvel Sofitel Vienna Stephansdom z minimalistycznymi wnętrzami utrzymanymi w bieli, czerni i szarości sam w sobie jest obiektem dosyć monochromatycznym. Zadanie dodania budowli kolorów na życzenie Nouvela zostało powierzone szwajcarskiej artystce Pipilotti Rist. Wyposażyła ona ten pięciogwiazdkowy hotel klasy superior w kolorowe sufity. Z foyer aż do przyległego ogrodu zimowego rozciąga się instalacja złożona z roślin i zwierząt w kolorach niebieskim, pomarańczowym i zielonym. Jeszcze bardziej efektowna jest feeria barw na suficie oszklonej restauracji „Le Loft” na 18. piętrze wieżowca, który dzięki wbudowanym reflektorom LED jest widoczny z daleka. Sofitel Vienna Stephansdom jest również partnerem innego projektu artystycznego, który umożliwia zwykłym zjadaczom chleba zarezerwowanie sobie nadzwyczajnego noclegu. W ramach wystawy „Życie” artysty Carstena Höllera goście mogą spędzić jedną noc w jego windo-łóżku (The Elevator Bed) w salach Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (TBA21) w wiedeńskim parku Augarten. Łóżko podnosi się na maksymalną wysokość 3 ½ metra, a cena obejmuje także wywołującą sny pastę do zębów, pobyt w zbiorniku flotacyjnym i śniadanie z szampanem w pobliskiej restauracji TBA21.

Hotel Daniel Vienna z okazji otwarcia w maju 2012 r. sprawił sobie niezwykły obiekt artystyczny. Uznany artysta współczesny Erwin Wurm umieścił na płaskim dachu hotelu naturalnej wielkości żaglówkę z wystającym poza jego obrys dziobem. Rzeźby, filmy, zdjęcia i rysunki Wurma są znane z negowania znanych form, oczywistych znaczeń i codziennych sytuacji i sondowania, gdzie naprawdę znajdują się granice. Statek „Misconceivable” („Mylący”), który zdobi hotel Daniel Vienna, jest już drugą wersją pracy, którą artysta wykonał dla Middelheimmuseum w Antwerpii. Hotel Altstadt Vienna w 7. dzielnicy korzysta z uwielbienia, jakie żywi dla sztuki jego właściciel. Otto E. Wiesenthal wyposażył swój hotel, który mieści się w pięknym budynku z okresu grynderskiego, między innymi w dzieła Niki de Saint Phalle, Annie Leibovitz, Andy’ego Warhola, Franza Ringla i Gottfrieda Helnweina. Także luksusowy hotel Sans Souci Wien w pobliżu Dzielnicy Muzeum można by prawie nazwać galerią sztuki. W ogólnodostępnych pomieszczeniach i w pokojach gości znajdują się oryginalne dzieła Roya Lichtensteina, Allena Jonesa czy Steve’a Kaufmana.

Artysta szkła Ioan Nemtoi i austriacki fotograf Curt Themessl to autorzy wystroju hotelu The Levante Parliament. Nemtoi wykorzystuje hotel również w charakterze swojej wiedeńskiej galerii – wszystkie rzeźby ze szkła i wazony można nabyć na miejscu. Fotograf Themessl wykonał dla The Levante Parliament serię biało-czarnych zdjęć wybranych tancerzy z Opery Wiedeńskiej i Opery Ludowej. Można je zobaczyć na korytarzach i w pokojach gości. Le Méridien Wien przy Ringstraße poprosił wielu – głównie wiedeńskich – artystów o wykonanie dzieł sztuki do hotelu. W tym artystycznym gronie znalazła się między innymi Ilse Haider, która stworzyła dwa portrety rzeźbiarskie Romy Schneider i Oskara Wernera, oraz Gudrun Kampl, która zaprojektowała napis „Schlaf“ nad recepcją. Video Lounge @ Le Méridien prezentuje prace studentów i absolwentów pobliskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w Artist Space wystawiają swoje dzieła młodzi artyści. Hotel Harmonie Vienna udzielił lokum projektowi artystycznemu „Signapura”. Peruwiański artysta Luis Casanova Sorolla uwiecznia farbą na papierze ślady robione podczas tańca. Przypominające dzieła malarskiego natchnienia obrazy zdobią pomieszczenia hotelu.

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links