By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Viyana Basın Bildirisi - 09/2014 150 yıl Ringstraße: Toplumun buluşma yeri


Viyana'yı halka şeklinde çevreleyen Ringstrasse daha ilk yıllarından başlayarak burjuvazinin gezi yolu oldu. Yeni bulvar üzerinde başkalarını görmek ve başkaları tarafından görülmek, bir bakıma eskiden şehir surlarının üzerinde yapılan yürüyüşlerin devamını oluşturdu. Özellikle "Sirk-Ecke" (Ringstraße-Kaerntner Strasse kavşağı) ve Schwarzenbergplatz arasındaki kısım büyük rağbet görüyordu. Bu köşe (adını, bugünkü Hotel Bristol'un yerinde bulunan dükkandan alıyordu) Habsburg imparatorluğu günlerinde sevilen bir buluşma noktasıydı. Burasını ünlü yazar Karl Kraus "İnsanlığın son günleri" adlı eserinde ölümsüzleştirmiştir. Opera kavşağı adıyla da anılan bu güzergah, daha o zamanlar bile, yayaların, bisikletlilerin, faytonların ve tramvayların yoğunlaştığı, şehrin en kentsel ve canlı noktalarından biriydi. Daha sonraki on yıllarda bireysel ulaşım araçlarında büyük artış meydana gelince, 1926 yılında opera kavşağına Viyana'nın ilk trafik ışığı kuruldu. Ondan kısa bir süre sonra da ilk beyaz boya işaretli yaya geçitleri de yine burada oluşturuldu.

Ringstrasse üzerindeki yeni mekanlarda serpilip gelişen kahvehaneler de sevilen buluşma yerleri oldu. Kahvehaneler iş adamlarının, siyasetle ilgilenenlerin, sanat ve edebiyat çevrelerinin, satranç ve bilardo oyuncularının buluşma mekanları oldu, tabii her gruplaşma farklı kahvehaneleri tercih ediyordu. 150 yıl önce Ringstrasse yolu üzerinde faaliyet gösteren 27 büyük kahvehaneden günümüzde sadece birkaçı korunmuş durumda. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ekonomi mucizesiyle birlikle boş zaman ve tüketim alışkanlıklarında meydana gelen büyük değişim sırasında kahvehaneler ölmeye başladı. Geniş ve ferah binalar otomobil galerilerine, seyahat bürolarına ve havayolu şirketi temsilciliklerine dönüştürüldü. Geleneksel kahvehanelerden kimisi de yeni Espressi tipi kahve evlerine dönüştü: Örneğin Stubenring yolu üzerinde bugün de varlığını sürdüren Cafe Milano gibi. Günümüzde de varlığını sürdüren kahvehaneler ise Cafe Prückel, Cafe Schwarzenberg ve Cafe Landtmann.

Toplumsal hayatın önemli sahneleri arasında kahvehanelerin yanında Ringstrasse saraylarının salonları da önemli rol oynuyordu, burada sanat dünyası ve finans aristokrasisi bir araya geliyordu. En sevilen salonlardan biri Todesco ailesinin salonudur. Kaerntner Strasse üzerindeki saraylar, örneğin Johann Strauss'un müstakbel eşi, opera şarıkcısı Henriette Treffz ile tanıştığı yerlerdi. Parkring üzerindeki Palais Leitenberger o dönemde şehrin toplumsal bir merkeziydi, tekstil sanayicisi Friedrich Leitenberger de dönemindeki sanatçıların en büyük koruyucularından biriydi. Avusturya'nın sanat ve bilim elitleri, yazar ve gazeteci Berta Zuckerkandl'ın ünlü ve saygın salonunun müdavimlerini oluşturuyordu.

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links