By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 03/2014 Wiedeń po raz piąty zdobył tytuł miasta, w którym żyje się najlepiej na świecie


Międzynarodowa firma konsultingowa Mercer co roku przeprowadza studium oceny jakości życia w 223 metropoliach. Ogłoszone 19 lutego 2014 r. wyniki studium wystawiły Wiedniowi najlepsze świadectwo –  stolica Austrii po raz piąty z rzędu zdobyła tytuł miasta, w którym żyje się najlepiej na świecie. Na drugim miejscu znalazł się Zurych, a na trzecim Auckland. Studium Mercera poddaje ocenie klimat polityczny, społeczny i ekonomiczny, opiekę zdrowotną, możliwości zdobycia wykształcenia, infrastrukturę oraz komunikację publiczną, zaopatrzenie w prąd i wodę. Porównuje też możliwości spędzenia wolnego czasu, a więc restauracje, teatry, kina, obiekty sportowe, dostępność dóbr konsumpcyjnych od żywności po samochody oraz warunki środowiskowe – od terenów zielonych po zanieczyszczenie powietrza.

W europejskim rankingu Smart City Wiedeń awansował z czwartego na trzecie miejsce, wyprzedzając Barcelonę, Paryż i Sztokholm. Na miejscach pierwszym i drugim w przygotowanym przez amerykańskiego klimatologa Boyda Cohena zestawieniu najinteligentniejszych miast znalazły się Kopenhaga i Amsterdam. Lista najbardziej innowacyjnych i ekologicznych miast realizujących ideę zrównoważonego rozwoju została opublikowana w styczniu 2014 r. w specjalistycznym czasopiśmie Co.Exist.  Pojęcie „smart cities“ oznacza miasta, które inteligentnie i efektywnie wykorzystują zasoby, korzystają z nowatorskich technologii, podwyższają jakość życia i gospodarują nie szkodząc środowisku naturalnemu.

Dla homoseksualnych podróżnych Wiedeń okazał się kulturalną stolicą roku –  80 000 użytkowników przewodnika GayCities.com w głosowaniu online przyznało stolicy Austrii pierwsze miejsce w kategorii Culture Hub. Pod koniec stycznia 2014 r. opublikowano wyniki rankingu Best of GayCities 2013. Wiedeń otrzymał 34% głosów, drugie miejsce zajęło Austin (Teksas), które zebrało 15% głosów, a za nim uplasowały się Seattle, Bangkok i Sztokholm. Użytkownicy wybierali swoich faworytów w 14 kategoriach. W łącznej klasyfikacji zwyciężyło Chicago, podczas gdy np. Nowy Jork został wyróżniony za życie nocne, Sydney za „Fun in the Sun“, a Amsterdam wygrał w kategorii „Najlepsze miejsce na wesele”.
W 2013 r. WienTourismus udoskonalił strategię marketingu skierowanego do segmentu rynku LGBT budując tym samym turystyczną markę Wiednia, jako ekskluzywnego celu podróży dla homoseksualnych turystów.

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links