By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 03/2014 Homoseksualny program Wiednia 2014


Stolica Austrii należy do najbardziej tolerancyjnych i przyjaznych dla gejów i lesbijek miast Europy. Miasto pomaga też organizatorom imprez środowisk homoseksualnych – np. już na kilka tygodni przed Tęczową Paradą wiedeńskie tramwaje zdobią tęczowe chorągiewki.

Bal Tęczowy to zabawa gejów i lesbijek utrzymana w tradycji klasycznego wiedeńskiego balu, która już od wielu lat stanowi stałą pozycję w wiedeńskim kalendarzu wydarzeń. Bal Tęczowy odbywa się w Parkhotelu Schönbrunn, w związku z czym uroczysty strój wieczorowy jest obowiązkowy. Również Bal Kreatywny przestał już być wydarzeniem niszowym. Bilety na tę alternatywną imprezę środowisk homoseksualnych oraz ich przyjaciół kończą się zwykle jeszcze w przedsprzedaży. Natomiast Bal Różany tylko w jednym punkcie przypomina klasyczny bal – mianowicie zaczyna się od poloneza. Zaraz potem ta popularna impreza zamienia się w głośne dyskotekowe przeciwieństwo odbywającego się w tym samym czasie Balu w Operze – oraz społeczno- polityczną deklarację.

Wiosną 2014 r. już po raz trzeci odbędzie się Festiwal Kultury Bezwstydnej (Festwochen schamloser Kultur- FSK). Wyjątkowi artyści, jak Georgette Dee&Terry Truck, Barbara Spitz 'n' Band, Ian Harvie i The Umbilical Brothers, wyczarują w Wiedniu cudowną artystyczną atmosferę. Natomiast 31 maja 2014 r. Odbędzie się chyba najbarwniejsza i najbardziej dochodowa impreza charytatywna poświęcona walce z AIDS i HIV –  Life Ball. W 2014 r. wydarzenie opatrzone mottem „Ogród rozkoszy” przebiegać będzie pod hasłem „Love is a bloom growing anywhere“. Bal otworzy jak zwykle odbywający się na Placu Ratuszowym prestiżowy i dostępny dla publiczności pokaz mody najlepszych światowych projektantów. Następnie wszyscy, którym udało się zdobyć bilety na bal, wezmą udział w jednej z najhuczniejszych nocnych zabaw w mieście. Wśród tych szczęśliwców znajdą się także gwiazdy i znakomitości, w zeszłym roku byli to m.in. Bill Clinton, Sir Elton John, Hilary Swank, Melanie Griffith czy Karolina Kurkova.

Punktami kulminacyjnymi wiedeńskiego kalendarza wydarzeń homoseksualnych są Vienna Pride i Tęczowa Parada (11-15.6.2014). W tym czasie na Placu Ratuszowym powstaje „Pride Village“- namiotowe miasteczko, w którym oprócz rzetelnej informacji można znaleźć fascynujący miks kultury, kulinariów i dobrej zabawy. 14 czerwca Tęczowa Parada po raz kolejny przejdzie przez Ringstraße manifestując tolerancję i równość. Po wielkim wiecu zabawa przeniesie się do wiedeńskich klubów, gdzie potrwa do białego rana. Natomiast organizatorzy „Wiednia w czerni“ zapraszają na festiwal Vienna Fetish Spring, który w tym roku odbędzie się w terminie od 18 do 22.6.2014 r. W programie znajdą się między innymi wybory „Mr. Leather Austria“. Integralną część wiedeńskiego festiwalu folkowego Wiesn-Fest stanowi Rosa Wiesn-Fest- wieczór zarezerwowany dla gejów i lesbijek, podczas którego czas umila muzyka na żywo, dobre jedzenie i występy performerów. Międzynarodowy zlot fanów fetyszy i skórzanej odzieży „Wiedeń w Czerni" (22-26.10.2014) obejmuje obowiązkowe party oraz bogaty program ramowy.

Więcej informacji na temat Wiednia dla gejów i lesbijek:

w języku niemieckim:
www.wien.info/schwullesbisch
www.facebook.com/GayCityWien

w języku angielskim:
www.vienna.info/gay
www.facebook.com/GayfriendlyVienna

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links