By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Wiedeńskie informacje prasowe 03/2014 Wielkie wiedeńskie wystawy w drugim półroczu 2014 r.


Nawiązując do otrzymanej ostatnio darowizny galeria Albertina organizuje wystawę 60 prac „Alex Katz. Rysunki, kartony, obrazy”. Urodzony w 1927 roku w Nowym Jorku Alex Katz jest jednym z najwybitniejszych artystów współczesnych Stanów Zjednoczonych i stanowi centralną postać autorefleksyjnej tradycji malarskiej. Albertina zaprezentuje kompletną kolekcję rysunków i kartonów oraz wybór obrazów artysty. Z kolei 85. urodziny Arnulfa Rainera (urodzonego w 1929 r. w Baden koło Wiednia) galeria uczci obszerną retrospektywą poświęconą temu artyście. W latach 50. Rainer zasłynął na całym świecie z przemalowań innych obrazów i fotografii. Wystawa prezentuje ważne etapy jego złożonej twórczości. Kolejna wystawa Albertiny poświęcona będzie Joanowi Miró – jednemu z najpopularniejszych artystów XX wieku. Zobaczymy ok. 100 obrazów, rysunków i obiektów akcentujących poetycki aspekt twórczości tego słynnego surrealisty.

Francuskiemu malarzowi Claude‘owi Monetowi, jednemu z głównych przedstawicieli impresjonizmu oraz wpływom jego malarstwa na sztukę austriacką poświęcona będzie wystawa w Oranżerii Dolnego Belwederu. Na wiedeńskiej scenie kulturalnej końca XIX i początku XX wieku Monet zaistniał obok Edouarda Maneta jako centralna i wpływowa postać francuskiego impresjonizmu. Wystawa prezentuje prace artysty, które już około 1900 roku można było zobaczyć w Wiedniu lub te które służyły innym za wzory. Dzieła zostaną zaprezentowane w zestawieniu z wybranymi obrazami i fotografiami austriackich artystów tamtych czasów. Latem 2014 r. swoją premierową wystawę będzie miała  kolekcja Anne i Wolfganga Titze. Zbiory zostaną przedstawione jednocześnie w dwóch miejscach wiedeńskiego Belwederu, mianowicie w muzeum 21er Haus i w Pałacu Zimowym, który całkiem niedawno został udostępniony publiczności. Austriacko- francuskie zbiory Anne i Wolfganga Titze obejmują kluczowe dzieła minimalizmu, sztuki konceptualnej i postkonceptualnej, grupy ZERO, a także ważne pozycje sztuki współczesnej. W zabytkowych wnętrzach pałacu i chłodnej atmosferze 21er Haus będzie można prześledzić najnowsze tendencje w światowej sztuce współczesnej oraz poznać ich korzenie w malarstwie, rzeźbie, grafice oraz fotografii.

W 2014 r. Muzeum Sztuki Współczesnej zaprezentuje indywidualną wystawę poświęconą Diego Velázquezowi. Dzięki bliskim powiązaniom rodzinnym i politycznym między dynastiami habsburskimi panującymi w XVII wieku w Wiedniu i Madrycie galeria obrazów KHM posiada znaczącą kolekcję wybitnych portretów dworskiego malarza hiszpańskiego króla Filipa IV. Wystawę uzupełniają dzieła wypożyczone m.in. z National Gallery w Londynie i z Muzeum Prado. Natomiast mumok – Muzeum Sztuki Współczesnej Fundacji Ludwig w Wiedniu w ramach wystawy „Współczesność modernizmu” poddaje pod refleksję aktualność wielkiego utopijnego projektu modernizmu i jego potencjału dla przyszłych pokoleń. Wystawa zaprezentuje zbiór prac klasycznego modernizmu w nowej konfiguracji, obejmującej obrazy, rzeźby, rysunki, fotografie, meble i modele architektoniczne. Po raz pierwszy też mumok koncentruje prezentację swojej kolekcji wokół artystów austriackich. Można więc zobaczyć rysunki Josefa Hoffmanna, modele architektoniczne Adolfa Loosa i fotografie Dory Kallmus. Od 1999 r. na targach sztuki Art Basel w kategorii „Art Statements“ dwóch młodych artystów otrzymuje co roku nagrodę artystyczną Baloise. Jenni Tischer, która w 2013 r. wraz z Kemang Wa Lehulere została uhonorowana tą nagrodą, w 2014 r. zaprezentuje swoje prace w muzeum mumok. Jest to jednocześnie jej pierwsza instytucjonalna wystawa indywidualna w Austrii.

Stanley Kubrick (1928-1999) jest jednym z najwybitniejszych reżyserów XX wieku. Jego dzieła charakteryzują niebywały upór i indywidualność. Elementy te tłumaczą również trwający do dnia dzisiejszego sukces jego filmów, takich jak m.in. „2001: Odyseja kosmiczna“, „Mechaniczna pomarańcza“ i „Oczy szeroko zamknięte.“ Wystawa Eyes Wide Open: Stanley Kubrick jako fotograf w Bank Austria Kunstforum w Wiedniu zaprezentuje po raz pierwszy w Austrii wczesne prace fotograficzne reżysera, uważane za zalążek późniejszej estetyki charakteryzującej jego filmy. W latach 1945-1950 dla amerykańskiego czasopisma „Look“ powstały eseistyczne fotoreportaże, które pozwoliły Kubrickowi rozwinąć zupełnie indywidualną technikę narratorską i zmierzyć się z takimi parametrami jak kompozycja, atmosfera czy timing. Tymczasem Bank Austria Kunstforum z okazji 150. urodzin Henri de Toulouse-Lautreca przybliży pierwszą w Austrii obszerną retrospektywę poświęconą temu artyście. Wystawa złożona z eksponatów wypożyczonych z międzynarodowych kolekcji przedstawia różnorodną i naznaczoną wyjątkowym darem obserwacji artysty twórczość Lautreca w różnych formach – takich jak obrazy, prace na papierze, litografie i plakaty. Oprócz wielkich i „głośnych” plakatów stworzonych dla lokali rozrywkowych na Montmartrze, które przyniosły artyście międzynarodową sławę, to doskonała okazja by odkryć nieznane prace Toulouse-Lautreca.

Albertina, Albertinaplatz 1, 1010 Wien, www.albertina.at

  • Alex Katz. Rysunki, kartony, obrazy, 28.5–14.9.2014
  • Arnulf Rainer, 3.9.2014–6.1.2015
  • Joan Miró, 12.9.2014–11.1.2015

21er Haus, Arsenalstraße 1, 1030 Wien, www.21erhaus.at i Pałac Zimowy, Himmelpfortgasse 8, 1010 Wien, www.belvedere.at

  • Kolekcja Anne i Wolfganga Titze, 15.6–5.10.2014

Belweder, Dolny Belweder, Oranżeria, Rennweg 6, 1030 Wien, www.belvedere.at

  • W świetle Moneta, 24.10.2014–8.2.2015,

Muzeum Historii Sztuk Pięknych w Wiedniu, Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien, www.khm.at

  • Diego Velázquez, 28.10.2014–15.2.2015

mumok – Muzeum Sztuki Współczesnej Fundacji Ludwig w Wiedniu, Dzielnica Muzeów, Museumsplatz 1, 1070 Wien, www.mumok.at

  • Współczesność modernizmu, 14.3.2014–8.2.2015
  • Jenni Tischer – nagroda Baloise, 18.10.2014–1.2.2015

Bank Austria Kunstforum Wien, Freyung 8, 1010 Wien, www.bankaustria-kunstforum.at

  • Eyes Wide Open: Stanley Kubrick jako fotograf, 8.5–13.7.2014
  • Henri de Toulouse-Lautrec. Droga do modernizmu, 16.10.2014–25.1.2015

Kontakt dla mediów

Vienna Tourist Board
Nikolaus Gräser
Tel. (+ 43 1) 211 14-365

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links