By using our website, you are agreeing to cookies being stored and Google Analytics being used on your device in order to offer the best possible service. You can find more information on this here.

Colorful tiles on the roof of St. Stephen's Cathedral in Vienna

Viyana Basın Bildirisi - Ocak 2014 VIDEO: Liechtenstein Şehir Sarayı


Download Video (MP4, 89 MB)

Barok kartonpiyer tavanlı gösterişli salonlar, süslü püslü neo-Rokoko dekorasyon, duvarlarda nadide ipek kaplamalar, özenle restore edilen orijinal mobilyalar ve Michael Thonet'in incelikli parke döşemeleri, Liechtenstein Şehir Sarayı'nda, geçmiş dönemlerin havasını tekrar solumaya izin veren ahenkli bir bütün oluşturuyor. Geçtiğimiz dört yıl içerisinde büyük zahmetlerle tadilatı yapılan Şehir Sarayı'nın iki üst katı Viyana'nın en güzel barok gösteriş merdivenlerinden birine sahip. Sarayda, Liechtenstein Prensliği'nin Viyana'da bulunan hazinelerini muhafaza eden üç katlı bir yeraltı deposu inşa edildi.

Mayıs 2013'ten bu yana Şehir Sarayı'nda Liechtenstein Prensi'nin özel sanat koleksiyonundan Biedermeier ve klasik dönemlerine ait seçilmiş sanat eserleri umumi etkinlikler veya umumi geziler çerçevesinde görülebiliyor. Gösterişli salonlar ayrıca seçkin toplantı mekanları olarak da hizmet veriyor. Umumi geziler cuma günleri saat 17 - 18.30 arasında, Almanca konuşan rehber eşliğinde yapılıyor, ayrıca İngilizce bilgi malzemesi bulunuyor. Liechtenstein Şehir Sarayı, 9. Bezirk'te bulunan Bahçe Sarayı (Gartenpalais) ile birlikte, Liechtenstein Prenslik Ailesi'nin Viyana'daki mülklerini oluşturuyor ve Ringstrasse yakınında, kale tiyatrosunun (Burgtheater) ve Halk Bahçesinin (Volksgarten) hemen yanında, Viyana şehir merkezinin en güzel yerinde Bankgasse sokağında bulunuyor.

Liechtenstein Şehir Sarayı'nın inşasına 1691'de Dominik Andreas Graf Kaunitz'in emriyle, Enrico Zuccalli'nin çizdiği planlara göre başlandı. 1694 yılında Prens Johann Adam Andreas I. von Liechtenstein binayı Domenico Martinelli'ye tamamlattırdı. Aynı mimar Bankgasse'ye açılan cephede de Viyana'nın ilk devasa barok taç kapısını da yarattı. Prens Alois II. von Liechtenstein da 1836 ile 1847 arasında sarayı "İkinci Rokoko" üslubunda yeniden düzenlettirdi, böylelikle bu mimari üslubun Viyana'daki en eski ve en önemli iç mekanı ortaya çıktı. Bina 19. yüzyılda ayrıca teknik incelikleriyle de ünlüydü: Dört katı kapsayan asansör sistemi, kauçuk ve ipekten bina için posta hortumlarına sahip bina içi konuşma sistemi, duvar kaplamalarına ustalıkla entegre edilmiş hava üfleme kanalı deliklerine sahip sıcak hava ısıtma sistemi. İkinci Dünya Savaşında binaya isabet eden bombalar ve çatıya düşen bir uçak ağır hasara neden oldu. Binanın onarımı ailenin savaş dolayısıyla uğradığı ağır servet kayıpları nedeniyle ancak 1974/76 döneminde yapılabildi. 

Stadtpalais Liechtenstein

Bankgasse 9, 1010 Wien
Umumi gezi turlarına katılım için önceden rezervasyon gereklidir.
www.palaisliechtenstein.com

İrtibat için:

Florian Wiesinger
Türkiye Uluslararası Basın Yetkilisi
Viyana Turizm Ofisi

Rate this article
Feedback to the vienna.info editorial team

Please complete all the mandatory fields marked with *.

Title *
Service links